Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Сучасні сербські історики про причини колективізації

Сучасні сербські історики про причини колективізації

Назва:
Сучасні сербські історики про причини колективізації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,17 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94 (497.1) "1949-1953": 930.1 (497.11)
Шахін Ю.В., Одеський національний університет ім. ІЛ.Мечникова
Сучасні сербські історики про причини колективізації
уФНРЮ
У цій статті характеризуються основні здобутки сучасної сербської історіографії щодо вивчення проблеми колективізації 1949-1953 pp. в Югославії, підкреслюється, що нині в ній домінують два підходи - ідеологічний та економічний, які й аналізуються автором
In this article the basic achievements of the Serbian historiography on studying the problem of collectivization of 1949-1953 in Yugoslavia are characterized; it is emphasized, that now it is dominated by two approaches - ideological and economic and which are analyzed by the author.Актуальною проблемою історичної науки у новітні часи є розвінчання комуністичних догм епохи радянського суспільства, зокрема щодо колективізації, яка розглядалася як необхідна складова побудови соціалізму, а її передумовою визнавали природний процес формування нових суспільних відносин. Колективізація як в СРСР, так і в країнах Центральної та Південно-Східної Європи стала предметом пильної уваги багатьох дослідників як радянської доби, так і сьогодення [1], тому автор даної статті поставив своїм завданням охарактеризувати здобутки сербських істориків стосовно зазначеної проблеми, маючи на увазі, що колективізація в Югославії взагалі не ставала предметом спеціального дослідження української історичної науки.
Період колективізації в Югославії тривав недовго. Вона почалася після рішення II пленуму ЦК КПЮ (28-30 січня 1949 р.) і закінчилася в березні 1953 р. повною поразкою і відмовою держави від подібної політики. Керівники ФНРЮ визнали її невдалою і помилковою. Член ЦК Союзу комуністів Югославії Славко Комар, критикуючи колективізацію, навіть заявив, що це була "своєрідна форма експропріації селянства" [2].
В югославській історіографії під колективізацією розуміють політику масового насильницького об'єднання селян у господарства колгоспного типу, а не кооперування села взагалі. Уявлення про причини колективізації були закладені в історіофафії ще під час існування ФНРЮ. Тоді виявилися два основні підходи до цієї проблеми. Перший підхід можна назвати ідеологічним.
Колективізація почалася під час радянсько- югославського конфлікту, коли югославське кфівництво змушене було протистояти Радянсь- ком}' Союзу і країнам "народної демократії". Тиск СРСР на Югославію був не тільки військовим і дипломатичним, але також і ідеологічним. Перед югославським керівництвом стояло завдання нейтралізувати сталінські звинувачення у відступництві КПЮ від комунізму. У необхідності вирішити цю проблему прихильники першого підходу шукають причини початку колективізації. Такої думки наприкінці 1980-х pp. дотримувався, наприклад, відомий сербський соціолог Мілован Мітрович: "...Для відхилення сталінських звинувачень проведені практичні дії в багатьох областях, у тому числі й в аграрній політиці, що повинні були представляти певне алібі в комуністичній правовірності" [3].
Другий підхід можна визначити як економічний. Його витоки - в рішеннях П пленуму ЦК КПЮ, який відзначив наявність труднощів у постачанні трудящих предметами споживання і констатував, що гальмом для зростання сільськогосподарської продукції є дрібнотоварне виробництво. Пленум дійшов висновку, що "боротьбу за прогресивний розвиток сільського господарства... потрібно вести на основі зміцнення соціалістичного, тобто кооперативного і державного сектора в сільському господарстві, тому що тільки швидкою розбудовою і розширенням соціалістичного сектора сільського господарства можна створити умови для подолання його відсталості" [4].
Прихильники економічного підходу в історіофафії спираються на аргументацію, представлену в матфіалах II пленуму, і намагаються знайти причини колективізації в об'єктивних потребах прискореної індусфіалізації країни. Так, Єлена Попова писала, що колективізація "була викликана все більшими потребами в товарному виході основних сільськогосподарських товарів і в загальному збільшенні сільськогосподарського виробництва, якого відповідно до загальновизнаної думки партійної вфхівки, можна було досягти тільки укрупненням роздробленого індивідуального господарства й організацією виробництва у великих коопфативних маєтках із застосуванням сучасної механізації" [5].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Сучасні сербські історики про причини колективізації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок