Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Україна в умовах десталінізації (1953-1964)

Україна в умовах десталінізації (1953-1964)

Назва:
Україна в умовах десталінізації (1953-1964)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,89 KB
Завантажень:
64
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Україна в умовах десталінізації (1953-1964)
План
1. Початок десталінізації та демократизації суспільного життя в Україні, ХХ з’їзд КПРС і Україна.
2. Характер і між демократизація державного життя.
3. Україна на міжнародній арені.
4. Демократизація культурного-духовного життя в республіці.
5. Суперечливість ідеологічних та культурних перетворень. Посилення революції. Антицерковна кампанія.
6. Зародження диседентного руху в Україні „Шистидесятники”. Значення діяльності диседентників.


1. Початок десталінізації та демократизації суспільного життя в Україні, ХХ з’їзд КПРС і Україна.
Частковий відхід від сталінізму, який проходив протягом 1953—1955 рр., не змінив тоталітарної суті суспільно-го ладу в СРСР. Критика на адресу Й.Сталіна була вкрай непослідовною і поміркованою, ім'я його, як і раніше, згадувалося поряд з іменами Маркса, Енгельса, Леніна. Разом з тим най-більш далекоглядні керівники партії і держави розуміли, що без певної де-мократизації суспільного життя абсо-лютно неможливе оновлення країни, прискорення економічного розвитку, підтримання високого рівня військо-вої, могутності.
Переломною подією в суспільно-політичному життя Радянського Союзу став ХХ з’їзд КПРС, який відбувся у лютому 1956 року. В історію цей з'їзд увійшов насамперед завдяки надзви-чайно відвертій доповіді на закрито-му його засіданні тодішнього першого секретаря ЦК партії М.Хрущова «Про культ особи Й.Сталіна та його наслід-ки». З'їзд засудив широку репресивну практику тоталітарного режиму, охарактеризовану як «культ особи Й.Ста-ліна», гостро виступивши проти масо-вих репресій ЗО — 40-х років.
Уперше на такому високому рівні були наведені численні факти злочи-нів і прямих зловживань Й.Сталіна і його оточення, абсолютного нехтуван-ня законами.
У доповіді наводилася велика кіль-кість прикладів, коли Й.Сталін та його «соратники» підписували списки на знищення цілих груп керівників різ-них рангів. Делегатів з'їзду вразила інформація про можливу причетність Й.Сталіна до вбивства С.Кірова в 1934 р., винищення командних кадрів в армії, еліти господарських керівни-ків, про трагічний вплив культу особи на хід Вітчизняної війни. М.Хрущов звинуватив сталінську владу в неза-конних переслідуваннях народів у роки війни, розпалюванні національ-ної ворожнечі, численних репресіях повоєнного часу.
Однак це засудження було все ж таки неповним, обмеженим, дозова-ним, певною мірою половинчастим. Без належних мотивів, безпідставно стверджувалось, що культ особи не змінив «глибоко демократичного, дій-сно народного характеру радянського ладу». Хоча цей лад вже на початку свого існування був тоталітарним, адже комуністична ідеологія не визнає справді демократичних принципів і цінностей.
Незважаючи на обмежену критику сталінізму, з'їзд започаткував важливі зміни у суспільстві. Боротьба за утвер-дження демократичних засад у всіх сферах життя, ліквідація жахливої спадщини сталінізму були оголошені стратегією політичного курсу партії.
В Україні рішення XX з'їзду КПРС були сприйняті більшістю населення з ентузіазмом і надією. Народ чекав повної правди, послідовної демокра-тизації суспільства, гарантій від по-вторення трагедії. Впродовж корот-кого часу в республіці були знищені тисячі сталінських бюстів і пам'ятни-ків, ім'я Сталіна було викреслено з найменувань майданів, вулиць, заводів, колгоспів, установ тощо. Але перебудова психології, особливо лю-дей старшого покоління, не скрізь здійснювалася швидко. Частина ве-теранів громадянської війни і рево-люції, колишніх фронтовиків, та й взагалі - значна кількість людей, одурманених комуністичною пропа-гандою, ставилась до змін з певною обережністю.
Ці настрої швидко знайшли відгук у партійному та державному апараті. В його вищих ешелонах виник справ-жній опір послідовному розвінчанню сталінізму.
Так, перший секретар Київського міськкому партії М.Синиця, доповіда-ючи в ЦК КП України про підсумки обговорення доповіді М.Хрущова, ка-тегорично виступив проти критики ситуації в республіці у 40-ві - на почат-ку 50-х років, закликав не допустити реабілітації творчих працівників, зви-нувачених в українському буржуазно-му націоналізмі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Україна в умовах десталінізації (1953-1964)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок