Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> РЕПРЕСІЇ ПРОТИ ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ У 1930-ТІ РР.

РЕПРЕСІЇ ПРОТИ ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ У 1930-ТІ РР.

Назва:
РЕПРЕСІЇ ПРОТИ ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ У 1930-ТІ РР.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,93 KB
Завантажень:
382
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 94:291.68(477.7)"1920/30"
Є. О. Голощапова
РЕПРЕСІЇ ПРОТИ ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ У 1930-ТІ РР.
Стаття присвячена дослідженню проблеми репресивної політики радянської влади проти баптистів у 1930-ті рр. в південноукраїнському регіоні. На основі широкого кола джерел автор визначає типові звинувачення проти віруючих, доводить сфабрикованість карних справ, окреслює причини репресій, аналізує їх вплив на подальшу діяльність громад євангельських християн-баптистів. Ключові слова: баптисти, репресії, радянська влада, Південна Україна
Штучне обмеження розвитку баптистських громад за допомогою адміністративного та правового тиску наростало протягом 1920 рр., набуваючи характеру репресивної політики. Логіка розвитку більшовицької держави не залишала можливості для існування альтернативного, зокрема, релігійного світогляду. Найбільш жорстоким ударом по конфесії у цілому, і кожній місцевій громаді зокрема, стали репресії проти віруючих.
У сучасній історіографії питання репресій проти євангельських християн-баптистів і до сьогодні не знайшло висвітлення в окремих наукових дослідженнях. Зазначена проблематика побіжно розглядається в контексті досліджень радянських репресій на України в роботах вітчизняних науковців Ю. Шаповала [1], В. Ченцова [2], М. Шитюка [3], В. Нікольського [4] та ін. Аналізують характер та механізм репресій у контексті розвитку протестантських конфесій на Україні в 1920-1930 ті рр. П. Кравченко та Р. Сітарчук [5].
Окремі відомості про долі служителів, церков та віруючих знаходимо у працях конфесійних істориків [6; 7; 8].
Аналіз історіографії питання дозволяє стверджувати про недостатню розробленість питання репресій євангельських християн-баптистів у 1930-х роках, в регіональному вимірі.
Метою запропонованої статті є аналіз механізму та наслідків репресій радянської влади проти євангельських християн-баптистів у 1930-х роках на теренах південноукраїнського регіону.
Зазначимо, що репресії проти віруючи були частиною великого терору держави, застосованого проти власного народу.
В одній зі своїх робіт С. Білокінь зазначає, що "формування нового типу людей в СРСР і ліквідація решти були для більшовиків взаємопов'язаним надзавданням. Винищуючи частину населення, влада вже одержувала дещо інший новий тип людини. Терор став одним з дійових засобів її формування, і строката мішанина етнічних і соціальних груп, зрештою, цілих суспільств, що перебували на величезній території СРСР, поступово й невпинно переформовувалась у щось якісно нове" [9, с.45].
Досліджуючи питання адміністративного тиску на протестантські конфесії, Р. Сітарчук робить висновок, держава послідовно перейшла до застосування силових засобів щодо протестантів у першій половині 1930- х рр. Дослідник зазначає, що при Раді Спілки войовничих безвірників був спеціально створений антисектантський відділ, представники якого неодноразово пропонували каральним органам проводити репресії проти протестантів [10, с.163].
Як зауважив В. Алексєєв, спроби репресивних дій проти віруючих та служителів культів були й раніше, але особливого пожвавлення вони набули в період хлібозаготівельної кризи 1928 р., коли в багатьох виданнях оприлюднювалися матеріали про саботаж заготівлі хліба куркулями в союзі з священнослужителями [11, с.90].
Релігійні організації все частіше оголошувалися «провідниками буржуазних настроїв», «агентами куркульсько-непманської агентури». Тож випливало, що «всякий свідомий трудівник повинен боротися з релігійною контрреволюцією» [11, с.95].
Не випадково подібна риторика зазвучала наприкінці 1920-х - початку 1930-х рр., у час остаточної відмови від нової економічної політики та курсу на побудову колгоспної системи. Адже, як зазначалось у попередньому розділі, більшість серед баптистів південної України становили середняки, які не мали великого бажання вступати до колгоспів. Відповідно у ситуації конфронтації селянства та влади, їх належність до громад євангельських християн-баптистів як осередків альтернативного світогляду ставала небезпечною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: РЕПРЕСІЇ ПРОТИ ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ У 1930-ТІ РР.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок