Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Висвітлення проблем виникнення та становлення Гетьманщини у працях Михайла Максимовича

Висвітлення проблем виникнення та становлення Гетьманщини у працях Михайла Максимовича

Назва:
Висвітлення проблем виникнення та становлення Гетьманщини у працях Михайла Максимовича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,38 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 930 (477)
Романцов В.М., Маріупольський гуманітарний інститут Донецького національного університету
Висвітлення проблем виникнення та становлення Гетьманщини у працях Михайла Максимовича
Автор статті розглядає малодосліджену історіографічну проблему щодо історичних поглядів М.Максимовича з питань виникнення та становлення в Україні козацької держави середини XVII ст У праці показано місце досліджень українського історика XIXст у розвитку вітчизняної історіографі ї Гетьманщини.
The author of the article examines the scantily investigated historiographic problem of M.Maksimovitch 's historical viewpoints about Cossack Sate formation in Ukraine in the middle of the XVIIth century. The present work highlights the contribution of Ukrainian historian of the XIX century to the research of native Getman historiography.У наш час в Україні активізувалися історіографічні дослідження, серед яких поважне місце посідають студії вітчизняної історіографії проблем виникнення та становлення козацької держави у добу Національно-визвольної війни. Це відображає зростання суспільного, наукового інтересу до вивчення доленосних подій української історії 350-річної давнини. Праці сучасних істориків Хмельниччини базуються на розширенні джерельної основи проблеми, на пошуках нових методологічних засад дослідження процесів державотворення в Україні, а також на глибокому вивченні наукової спадщини вчених, які розглядали у ХІХ-ХХ ст. питання історії Гетьманщини. Цей історіографічний аспект надзвичайно важливий, оскільки дозволяє нам усвідомити не лише той шлях, який пройшла вітчизняна історична думка у дослідженні питань виникнення та становлення козацької держави, формування наукових концепцій істориків, а й підійти до вирішення дискусійних проблем даної теми.
В українській історіографії козацької держави у XIX ст. важливе місце посідав Михайло Максимович. "Київська старовина" назвала його одним "з дорогих для України її діячів на полі громадсько-науковому" [1]. Це був визначний вчений з широкими, різнобічними науковими інтересами: мовознавець, ботанік, фольклорист, джерелознавець, історик. За образним виразом ДБагалія, він "є немов Нестор Київської школи" [2]. У своїх історичних працях цей дослідник часто звертався до питань Хмельниччини, висловив цікаві думки щодо виникнення та становлення Гетьманщини. В.Антонович розглядав Михайла Олександровича поряд з М.Костомаровим та Л.Кубалею серед авторів "капітальних праць", присвячених діяльності Б.Хмельницького [3]. Вивчення творчої спадщини М.Максимовича у цих аспектах становить безумовний науковий інтерес.
Історичні праці першого ректора Київського університету ім. Св. Володимира не раз були предметом історіографічних досліджень українських вчених. Окремі цікаві характеристики щодо його наукової спадщини у цілому чи, зокрема, з питань утворення Гетьманщини давали історики XIX - початку XX ст. В.Антонович, В.Іконников, М.Драгоманов, М.Грушевський [4]. Історичну концепцію М.Максимовича з різних ідейних позицій характеризували у своїх історіографічних студіях Д.Багалій, ДДоро- шенко, М.Марченко, Л.Коваленко [5]. Проблеми формування історичного світогляду цього вченого розглянув ДОстрянин [б]. Найбільш ґрунтовно історичні погляди Михайла Олександровича досліджував П. Марков, який присвятив цьому питанню ряд своїх монографій [7]. В окремому розділі він розглядав погляди історика на події Визвольної війни в Україні [8]. Хоча більшість праць ПМаркова написана з партійно- ідеологічних позицій радянського часу і досить однобоко висвітлювала дану проблему, проте слід зазначити, що автор одним з перших в історіографії спробував показати науковий внесок М.Максимовича у дослідження питання щодо формування козацької держави у ході Визвольної війни. Історіограф зазначав, що "неможливо ігнорувати значення багатьох його ідей та положень, у яких він досить влучно указав на ряд важливих аспектів формування української державності" [9]. До певної міри погляди М.Максимовича на питання формування Гетьманщини розглянуто у дисертаційному дослідженні НБойко [10].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Висвітлення проблем виникнення та становлення Гетьманщини у працях Михайла Максимовича

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок