Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Василь Якович Ломиковський: історик чи агроном?

Василь Якович Ломиковський: історик чи агроном?

Назва:
Василь Якович Ломиковський: історик чи агроном?
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,12 KB
Завантажень:
488
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Василь Якович Ломиковський: історик чи агроном?


Сучасний стан вивчення проблематики засвідчує, що започатковане століття тому протистояння не лише триває, але триває на тому ж ідейному та методологічному рівні. Глибоке, прискіпливе вивчення структур і форм повсякденного життя української еліти у більшості наступників О.Лазаревського та О.Оглоблина замінено чи-то суцільною апологетикою, чи-то прямолінійними інвективами, де дослідницька увага, фокусуючись на зовнішніх, екстремальних життєвих обставинах, залишає осторонь прояви нормального, щоденного, звичайного у способі життя і мислення панської верстви.
Дивуватися тут немає чому, бо сучасні автори тексти своїх попередників здебільшого продовжують використовувати як головні історичні джерела для ознайомлення з епохою та її героями, соромлячись не лише вести архівні пошуки, але й брати до рук надруковану продукцію.
З іншого боку науковий інтерес до елітних верств українського суспільства, звільнившись від жорстких настанов та оцінок марксистської історіографії, потрапив у не менш небезпечну з точки зору об’ємності створюваних образів пастку, зосереджуючись здебільшого на ролі акторів у духовно-культурних процесах та суспільно-політичному русі. На цьому шляху у вітчизняної історіографії є безсумнівні здобутки. Але так само безсумнівним є й те, що попереду розгортається неозора далечінь вивчення нормального, повсякденного господарського, родинного, побутового життя та внутрішнього світу українського старшини, шляхтича, поміщика, дворянина. Тут вже зроблені перші продуктивні кроки, пов’язані насамперед з іменами дніпропетровських та запорозьких істориків (А.Бойко, Н.Сурєва, С.Абросимова, Т.Литвинова, Д.Каюк). І хоча, звичайно, одним з найактуальніших завдань вітчизняної історіографії усвідомлюється засвоєння і перевірка на українському матеріалі методологічних здобутків світової науки, розробка на цьому ґрунті власного інструментарію, а також необхідність виповзання із теплого і затишного вітчизняного болота самозадоволення та самозакоханості, все ж таки не можна не наголошувати на тому, що як і сто років тому перед дослідниками українського XVII, ХVІІІ та ХІХ ст. відкривається безмежний простір екстенсивних пошуків, чреватих суттєвим прирощенням джерельного матеріалу, який все ще здатний нерідко докорінно змінювати застиглі на століття уявлення, в тому числі й на проблеми української еліти.
Займаючись історією вітчизняної історичної науки другої половини ХVІІІ – ХІХ ст. і намагаючись глибше зрозуміти своїх персонажів, я звернув увагу на те, що проблеми їхнього господарського, повсякденного, побутово-родинного життя зникають з поля зору українських дослідників. Мене здивувало те, що це не цікавить не лише історіографів, але й істориків економіки, соціальних стосунків, суспільної думки. Між тим особливо дивним виявилося те, що не введеними до наукового обігу залишаються не тільки численні архівні матеріали, складність пошуку і роботи з якими самозрозуміла, але й так само дуже значний обсяг, здавалося б, цілком доступної надрукованої продукції. Тільки звернися до бібліотеки!
Так от, гортаючи „Труды Вольного экономического общества” початку ХІХ ст., я несподівано наштовхнуся на дві статті підписані іменем поміщика Полтавської губернії штабс-капітана Василя Ломиковського. Яка зустріч! Майже харизматична фігура! Висмикнутий з небуття наприкінці ХІХ ст. відомим реаніматором української історії Олександром Матвійовичем Лазаревським, Василь Якович Ломиковський був представлений ним перед суспільним судом як нащадок знатного старшинського роду, освічений малоросійський діяч, що приятелював з Д.Трощинським, В.Капністом, І.Мартосом та був одним з активістів полтавського дворянства першої половини ХІХ ст. Образ, створений О.Лазаревським на основі ним відкритих і досліджених особистих паперів В.Ломиковського, репрезентував людину, що одержала пристойну освіту в кадетському корпусі, для якої не були чужими інтелектуальні вправи, яка багато читала, захоплювалася місцевою старовиною та духовною літературою, вела інтенсивне листування на містичні та морально-етичні теми, перекладала з іноземних мов та достатньо часу віддавала господарським справам.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Василь Якович Ломиковський: історик чи агроном?

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок