Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Діяльність освітніх закладів Півдня України по впровадженню української мови у 20-30-х рр. ХХ ст.

Діяльність освітніх закладів Півдня України по впровадженню української мови у 20-30-х рр. ХХ ст.

Назва:
Діяльність освітніх закладів Півдня України по впровадженню української мови у 20-30-х рр. ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,43 KB
Завантажень:
401
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК [37 (477.7) (091)]: 811.161.2 Стремецька В.О.
Діяльність освітніх закладів Півдня України по впровадженню української мови у 20-30-х рр. ХХ ст.
Управліннями та відділами освіти місцевих органів влади, інститутами вдосконалення вчителів, педагогічними колективами навчально-виховних закладів проводиться значна організаторська робота щодо впровадження в життя положень і вимог Закону України "Про мови". Зокрема, розроблені і здійснюються заходи, спрямовані на поглиблення й розширення функціонування державної мови в усіх сферах ділового вжитку, роз'яснення і пропаганду державної політики в галузі відродження і подальшого розвитку духовної культури, української та інших національних мов в Україні, в тому числі й на Півдні. Але такі процеси відбуваються не вперше.
Установи, які займаються впровадженням української мови в життя, повинні обов'язково врахувати досвід минулого, а саме - хід і наслідки українізації, яку проводила партія більшовиків у 2030-х рр. Вона охопила різні сфери суспільного життя: українізувалися державний та партійний апарати, профспілки, культурно-освітні заклади. Вітчизняні історики вже приділяли певну увагу вивченню проблем українізації державного апарату, формування відповідної законодавчої бази. Водночас питання, пов'язані з проведенням українізації в галузі освіти (зокрема її регіональні особливості), залишаються недостатньо вивченими і потребують уваги дослідників. Особливості українізації в південному регіоні частково розглядалися в статтях П.І.Соболя, О.О.Долженкова, Л.Г.Юрченко та ін. [1]. Тому ця розвідка має на меті розглянути процес впровадження української мови в галузі освіти на Півдні в 20-30-х роках з точки зору нових фактів, досвід якого автор вважає цінним.
Треба пам'ятати, що Південь України мав деякі особливості й відмінності в плані національного розвитку (перевага російськомовного населення), які негативно впливали на хід проведення національної
Таблиця 2. Національний склад населення Миколаївської окру Міста
Українці Росіяни Євреї
Миколаїв 15,3 50,9 28,5
Вознесенськ 3,2 39,4 55,1
Очаків 7,1 39,8 49,6
Сільська 60,1 21,8 3,2
політики в цьому регіоні. До 1917 р. на Миколаївщині не було жодної української школи, дитсадка, бібліотеки, театру тощо. Викладання в школах велось російською мовою. Діяло тільки українське культурно-освітнє товариство "Просвіта", засноване у січні 1907 р. з ініціативи М.М.Аркаса, але недовгий час.
Перший український навчальний заклад у Миколаєві з'явився в роки громадянської війни. У 1919 р. у кишеньковому довіднику "Весь Николаев" зустрічаємо відомості, що " ...у Миколаєві діє змішана Українська гімназія та Вище українське початкове училище".
Справа зрушилась з місця тільки на початку 20-х рр., коли правлячою партією більшовиків було прийнято низку законів стосовно українізації. Найбільше значення мав ХІІ з'їзд РКП(б), який проголосив політику коренізації (в Україні - українізації). Керівництво процесом українізації на Півдні (Миколаїв, Одеса, Херсон) здійснювали губвиконком та губнаросвіта Одеської губернії.
31 липня 1923 р. за постановою Одеського губвиконкому було створено губернську комісію по здійсненню закону про рівноправність мов під головуванням Єремея. До неї перейшла справа українізації в губернії. Вона займалася вивченням національного складу населення, а також видала низку наказів щодо впровадження української мови в різних установах, районах. У липні 1924 р. було надіслано директиву періодичній пресі та губполітосвіті про збільшення кількості друкованої продукції українською мовою, особливо тієї, що надсилається до округ та райцентрів. При губполітосвіті знаходились спеціальні інспектори, які мали об'їжджати округи й контролювати хід українізації. Крім того, створювалася науково- методологічна комісія в складі професорів М.Г.Гордієвського (голова), П.О.Бузука, Н.І.Букотевича, В.О.Чудновцева, С.С.Дложевського та ін., яка оформляла і готувала всі питання, пов'язані з роботою по українізації. При ній діяла термінологічна секція, що займалася перекладанням термінів на українську мову, та кваліфікаційна комісія для встановлення або підтвердження відповідної кваліфікації викладачів і службовців.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Діяльність освітніх закладів Півдня України по впровадженню української мови у 20-30-х рр. ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок