Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТИЛІСТИЧНИЙ ПРИЙОМ ГРАДАЦІЇ В "ТРЕНОСІ" МЕЛЕТІЯ СМОТРИЦЬКОГО

СТИЛІСТИЧНИЙ ПРИЙОМ ГРАДАЦІЇ В "ТРЕНОСІ" МЕЛЕТІЯ СМОТРИЦЬКОГО

Назва:
СТИЛІСТИЧНИЙ ПРИЙОМ ГРАДАЦІЇ В "ТРЕНОСІ" МЕЛЕТІЯ СМОТРИЦЬКОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,59 KB
Завантажень:
37
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 811.161.2'38:821.161.2-3.с1/7.08
Попович А.С.
СТИЛІСТИЧНИЙ ПРИЙОМ ГРАДАЦІЇ В "ТРЕНОСІ" МЕЛЕТІЯ СМОТРИЦЬКОГО
У статті розглянуто використання стилістичного прийому градації в "Треносі" Мелетія Смотрицького. На значному фактичному матеріалі виявлено особливості вживання висхідної й спадної градації та з'ясовано естетичні функції градаційних побудов.
Ключові слова: прийом градації, висхідна і спадна градація, естетичні функції, градаційні побудови.
Українські письменники першої половини XVII століття, виступаючи проти шляхетсько- католицької експансії, сприймали польські та західноєвропейські традиції бароко, які проте
68
отримали національний характер під впливом візантійських, давньоруських джерел та фольклору [2, 63]. У контексті літератури бароко виник полемічний трактат М.Смотрицького "Тренос" (1610), який виділяється суспільною значущістю і літературними якостями. У цьому творі "звучить полум'яна медитація, пройнята патріотичним пафосом, болем від страждань вітчизни і гнівом на хистке в релігійних переконаннях українське й білоруське панство" [6, 10]. У "Треносі" "виклад думок відходить часто на другий план, а на першому ... звернення до почуття та волі, а не до розуму читача" [7, 293].
Мета нашої статті - проаналізувати використання градації в "Треносі" Мелетія Смотрицького, виявити особливості її вживання та визначити естетичні функції.
У досліджуваному творі виразно проступають риси, які є характерними для бароко, - це прагнення вразити читача пишним, барвистим стилем, риторичним оздобленням твору [3, 79]. Тут подибуємо патетичні та ліричні заклики, риторичні запитання, нагадування, напади.
У перших двох розділах М.Смотрицький вдається до наслідування народної форми голосінь, тому спостерігаємо велику кількість фігур стилістичного синтаксису.
Зокрема, варто звернути увагу на нанизування однорідних членів речення: "Горе мені, злиденній, ой леле, нещасній, звідусіль в добрах моїх обідраній, ой леле, на ганьбу тіла мого перед світом із шат роздягненій! Біда мені, незносимими ладунками обтяженій!" [6, 67]. "Кожен наступний член ряду посилює попередній, а разом вони дають можливість рельєфніше, об'єктивніше, виразніше відтворити" [4, 194] "лямент" української церкви, яка викладає аргументи проти унії та за православну віру.
На принципах однорідності базується така фігура стилістичного синтаксису, як градація. "Градація ґрунтується на розташуванні слів або висловів у міру наростання чи спаду їхніх семантичних та емоційно-експресивних якостей" [4, 239].
Зважаючи на те, що градація найповніше виявляється в синтаксичних побудовах слів, словосполучень чи ширших утворень, пов'язаних у спосіб однорідності, подибуємо багато градаційних побудов у "Треносі" Мелетія Смотрицького.
Зауважимо, що виділяють два види градації - висхідну (клімакс) і спадну (антиклімакс). Клімакс - стилістична фігура, яка "розкривається у поетичному мовленні в напрямку наростання його інтонаційно-смислового напруження" [3, 356]. Саме цей вид градації переважає у "Треносі".
Серед градаційних побудов першого типу (клімакс) виділяємо дієслівні ряди: одкинути, згасити і заглушити [6, с. 85]; картали, карали, направляли [6, 74]; милує, виховує, дбає [6, 75]; пошлюбив, приоздобив, збагатив [6, 75]; отиліли, розтовстіли, забули бога [6, 80]; покинули, згордували [6, с. 68]; волати, взивати, кричати [6, 89]; іменникові ряди: недбальство, непокора, непослух, ледарство, байдужість, невігластво [6, 78], його варіант: недбальство, апатія, непокора,ледарство [6, 78]; болісті, рани, стогнання, зітхання [6, 67]; прикметникові та дієприкметникові ряди: непорядний, підступний, безбожний [6, 83]; злиденна, нещасна, обідрана, роздягнена [6, 67]; погоржена, зневажена, вигнана, оббрехана [6, 86].
На фоні великих контекстів, зокрема прозових, градація розгортається в усіх своїх рисах, складниках: "Вдень і вночі зазіхають на бідну душу мою і про згубу мою постійно мислять" [6, 68]; "Я погорджена, я зневажена. Я вигнана. Я оббрехана. Біда і вам, котрі мною згордували.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: СТИЛІСТИЧНИЙ ПРИЙОМ ГРАДАЦІЇ В "ТРЕНОСІ" МЕЛЕТІЯ СМОТРИЦЬКОГО

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок