Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Дослідження декабристського руху в південному регіоні України

Дослідження декабристського руху в південному регіоні України

Назва:
Дослідження декабристського руху в південному регіоні України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,19 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 930 (477.7)
Латиш Ю.В., Київський національний університет ім. Тараса Шевченка
Дослідження декабристського руху в південному регіоні України
У статті аналізуються становлення та розвиток декабристознавства в південному регіоні Україні.
The article analyses the establishment and development of iof Decembrist' studies in the Southern region of Ukraine.У пострадянській історіографії рух декабристів залишається однією з найбільш актуальних і одночасно однією із найзагадковіших тем, навколо якої було зламано чимало списів. За понад 175-річне існування світового декабристознавства створено величезний пласт наукової та популярної літератури про "поборників святої волі", нагромаджено значний фактологічний матеріал. Проте сьогодні перед дослідниками знову постають все нові проблеми декабризму.
На наш погляд, для дослідження будь-якої історичної проблеми необхідно ознайомитися з доробком наших попередників. На початку ХХ ст. в Україні зародилася, а у 1920-1930-х роках розвинулася власна школа декабристо- знавства. Завданням цієї статті є аналіз досягнень декабристознавців південного регіону України. Окремі аспекти цієї проблеми висвітлювалися у працях Г. Д.Казьмирчука, Т.М.Соловйової, А.В.Сілкіна та ін. [1]
У регіоні діють три провідні центри з вивчення декабристського руху: Одеса, Кіровоград та Миколаїв. Меншою активністю відзначалися херсонські декабристознавці. Поза увагою автора залишилося вивчення декабризму в Криму, оскільки на момент формування української школи декабристознавства півострів не входив до складу України і не зазнав впливу концепції українського декабризму.
Провідним осередком декабристознавства на півдні України є Одеса. У дореволюційний час до окремих аспектів руху декабристів дотично зверталися І.Линниченко, С.Аваліані, О. Кочу - бинський. Проте наукове декабристознавство прийшло у Південну Пальміру лише після 1917 р. У 1920-1930-х роках Одеса, поряд з Києвом та Харковом, стає провідним центром дослідження декабристської проблематики.
Піднесення декабристознавчих студій відбулося у зв'язку із святкуванням 100-річчя повстання декабристів. До вивчення проблеми долучилася когорта фахівців, чий світогляд сформувався ще у дореволюційну епоху: О.І.Пок- ровський, В.В.Стратен, Є.П.Трифільєв. Поряд з ними плідно працювали молоді декабристознав- ці С.Я.Боровий, Ю.Г.Оксман, Т.М.Слабченко.
Одеські дослідники активно опрацьовували матеріали місцевих актосховищ, досліджували перебування декабристів на півдні України, аналізували зв'язки "провісників свободи" з літературними колами ХІХ ст. Зокрема, Л.П.Гроссман і Л. Г.Гофман започаткували вивчення проблеми "Декабристи і Ф.М.Достоєвський". Співробітник Одеського крайового історичного архіву О.О.Рябінін-Скляревський досліджував діяльність одеського Товариства незалежних грецьких конспіраційних організацій на півдні України, зв'язки декабристів з масонами [2].
Ряд рецензій на праці відомих радянських декабристознавців М.Покровського, К.Левіна та ін. в журналі "Наша школа", "Известиях" Одеського губкому, губвиконкому і губпрофради опублікував студент Одеського ІНО Є.Сказін. Опрацьована нами його особова справа, що зберігається в Державному архіві Одеської області, показує серйозну наукову працю молодого дослідника. На жаль, у 1923 р. під час чергової чистки він був виключений з інституту через те, що служив у денікінській армії, негативно ставився до реорганізації ІНО та був ненадійним для радянської школи [3]. Незважаючи на підтримку професорів І. А. Хмельницького та М. Є. Слабченка, продовжити навчання в Одесі Є.Сказіну не вдалося. Молодий вчений переїхав до Москви, де продовжив досліджувати рух декабристів, зокрема, тісно співпрацюючи з М.В.Нечкіною.
У цей же період з'являються перші публікації про декабристів у Миколаєві. Щоправда, це були не наукові дослідження, а публіцистичні нариси, котрі виходили на сторінках газет "Красный Николаев", "Червоний плугатар", "Южная правда". Слід відзначити статті Юхима Вікторова, котрі побачили світ до 100-річчя з дня виступу декабристів та до 100-річчя страти провідників повстання, а також публікацію документів про розшук декабристів І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Дослідження декабристського руху в південному регіоні України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок