Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати реферат на тему: Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії

Загрузка...

Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії / сторінка 10

Назва:
Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,88 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
– Warszawa, 1993Україна модерна. – 1996. – № . – С. – 198..
Г. Мотика аналізує історіографію часів комуністичної Польщі про польсько-українські взаємовідносини у 1939-1956 рр. і, демонструючи виважений підхід, доходить висновку про неможливість ведення у той час об’єктивних досліджень з цієї проблеми. На його думку, спільними особливостями публікацій тієї доби були “обминання одних і непропорційне акцентування інших фактів”, замовчування фактів антинімецької боротьби і довготривалого антирадянського опору у 1944-1954 рр. з боку УПА, які поляки могли би сприйняти позитивно, акцентування уваги на всіх випадках німецько-української співпраці і жорстоких вбивствах поляків Мотика Г. Назв. праця. – С. , 87..
Значний інтерес викликають змістовна стаття І. Цепенди, присвячена дослідженню сучасними польськими істориками вибраних проблем українсько-польського протистояння 1943 – 1947 рр., і зроблені ним висновки про однобічне засудження польською історіографією доби Польської Народної Республіки боротьби ОУН-УПА як проявів бандитизму, панування у той час загальних пропагандистських підходів до проблеми, насиченість наукових праць значним фактографічним матеріалом, зокрема про ті аспекти діяльності ОУН-УПА, які у радянській історіографії ніколи не знаходили свого відображення. У цьому контексті І. Цепенда згадує відому монографію А. Щесняка і В. Шоти “Дорога в нікуди”, автори якої, прагнучи висвітлити злочинність ОУН-УПА, “не могли оминути окремі правдиві факти з організаційної та бойової діяльності ОУН-УПА в Польщі”, що спростовували погляди на них, як на “жменьку кримінальних елементів”, а свідчили скоріше на користь ОУН-УПА як організованої збройної сили з конкретними цілями і навіть співдією з польським підпіллям у боротьбі з комуністичним режимом Цепенда І.Є. Вибрані проблеми українсько-польського протистояння... – С. . .
Аналіз історіографічного етапу, що розпочався з кінця 1980-х рр. і відкрив “повноцінну можливість” досліджувати проблему, дав І. Цепенді підстави для висновків про полярність польської історіографії у її оцінці; про існування не тільки протилежних думок, а й декількох історичних шкіл, протиріччя між якими не зводяться виключно до тлумачення окремих фактів і подій, а торкаються насамперед причиново-наслідкових зв’язків; про наявність численних, тісно переплетених між собою дослідницьких відгалужень, зокрема щодо питань українсько-польського конфлікту на Волині, кількості жертв серед польського населення, протистояння та спільних дій польського та українського підпілля, трактуванння й оцінок операції “Вісла” як наслідку трагічних волинських подій Там само. – С. – 694, 699. тощо.
Осмислення сучасного стану дослідження проблеми спонукало іншого вітчизняного дослідника І. Ільюшина до висновків про існування в польській історіографії двох груп, течій істориків – “ревізіоністів”, які прагнуть до перегляду негативного образу українця, що сформувався у Польщі впродовж десятиліть, і “традиціоналістів”, серед яких є чимало безпосередніх учасників подій і які відтворюють діяльність польського підпілля насамперед на території Волині й Східної Галичини, тенденційно підходять до висвітлення українсько-польського конфлікту, звинувачують у його розв’язанні лише ОУН-УПА, замовчують або применшують провину польської сторони Ільюшин І. Армія Крайова й українсько-польське протистояння в Західній Україні... – С. , 97; його ж. Волинська трагедія 1943 – 1944 рр. – С. ; його ж. Польське військово-політичне підпілля в Західній Україні (1939 – 1945 рр.): Автореферат дис... д-ра іст. наук. – С. . .
Спроба синтезувати позиції польських істориків обох груп з найбільш дискусійних проблем українсько-польського протистояння 1943 – 1944 рр. зумовила точку зору І. Ільюшина про визнання всіма польськими науковцями “злочинними” дій формувань УПА на Волині й у Східній Галичині проти місцевого польського цивільного населення; про існування між ними різниці у поглядах, яку І.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
Реферат на тему: Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок