Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат: Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії

Загрузка...

Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії / сторінка 16

Назва:
Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,88 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
, призвело до страшного знецінення людського життя у свідомості багатьох волинян Грицак Я. Наше і дуже наше гореКритика. – 2003. – Число 69 – 70. – С. ..
На думку Л. Зашкільняка, збройні конфлікти між двома народами у 1942-1944 рр. на теренах Волині і Галичини, гасла ОУН(б) щодо „очищення” терену від неукраїнського населення були зумовлені невдачею у досягненні порозуміння між поляками і українцями, втручанням німецьких та радянських чинників, екстремальними умовами війни і міжнаціональної конфронтації, деморалізацією суспільства, прагненням української сторони послабити у себе в тилу „польський чинник” і не допустити повторення програшної для українців ситуації 1918-1919 рр. Зашкільняк Л. Україна і Польща в ХХ столітті: від конфліктів до порозумінняНаукові записки Національного університету “Острозька академія”: Історичні науки. – Острог, 2003. – Вип. . – С. .
У цьому контексті заслуговує на увагу думка А.Кентія про причини збройних дій ОУН-УПА проти поляків, до яких він відносить насамперед військово-політичні обставини: спрямовану переважно проти Берліна і Москви „двофронтову” боротьбу ОУН-УПА, появу у стратегії українського визвольного руху навесні 1943 р. „третього” фронту – проти польської меншини на теренах Волині – Полісся, а згодом у Галичині; намагання розв’язати польське питання таким способом, щоб не дозволити німцям і більшовикам використати „польський фактор” проти українського визвольного руху; прагнення УПА зберегти своє запілля як базу визвольного руху та витіснити з контрольованої території всі ворожі чинники: німецьку адміністрацію, червоних партизанів, поляків Кентій А.В. Стратегія і тактика українських націоналістів (осінь 1941 – літо 1944 рр.)Проблема ОУН-УПА: Попередня історична довідка. – К., 2000. – С. , 88..
Вітчизняні дослідники загалом погоджуються з тим, що в основі українсько-польського антагонізму воєнного часу знаходився територіальний чинник Литвин В. Назв. праця. – С. .. Саме справа території, впевнений Л.Зашкільняк, стала тим наріжним каменем, на якому українсько-польські стосунки зазнали вирішальної поразки з далекосяжними наслідками для обох сторін Зашкільняк Л. Назв. праця. – С. .. Ю.Сливка переконаний, що головною причиною міжнаціонального українсько-польського конфлікту періоду Другої світової війни була, безумовно, проблема східних кордонів Польщі, а отже доля Східної Галичини та Західної України Сливка Ю. Назв. праця. – С. .. На думку І. Ільюшина, однією з головних причин конфлікту стала впевненість поляків, які високо цінували власний, дійсно значний економічний і культурний внесок у розвиток західноукраїнських земель і сподівалися на його міжнародне визнання, у поверненні цих земель Польщі після переможної війни “західних альянтів” Ільюшин І. Волинська трагедія 1943 – 1944 рр. – С. .. Г. Стародубець у зв’язку з цим констатує: „ Поляки не приховували своїх намірів зберегти землі Західної України в складі Польської держави. Польське населення цих теренів вважало їх частиною Речі Посполитої... Для українців, які проживали на території Західної України, вона була Україною. Відповідно влада тут мусила бути українською. Будь-яка інша – німецька, радянська чи польська – однаковою мірою вважалась окупаційною. Тому боротьба проти неї велась під прапором національного визволення” Стародубець Г.М. ОУН(б) в українському національно-визвольному русі на Волині в роки Другої світової війни (1941 – 1943 рр.). – Тернопіль, 2002. – С. ..
До важливих факторів породження і стимулювання українсько-польського протистояння сучасними вітчизняними істориками віднесені ще такі: антиукраїнська денаціоналізаційна політика польської влади на українських етнічних землях; кривди, заподіяні українцям у 20-30-х рр. Польською державою та відповідне негативне ставлення українців до поляків; взаємна ненависть як загальна риса в українсько-польських відносинах на всіх територіях зі змішаним населенням напередодні вирішальних для обох народів подій; різне суб’єктно-об’єктне сприйняття українців і поляків міжнародними чинниками внаслідок належності західних українців до Польської держави при відсутності Української; протилежні орієнтації визвольних рухів двох націй на зовнішні чинники під час боротьби за визволення своїх країн; прагнення лідерів українського підпілля бачити Західну Україну моноетнічним краєм, нейтралізувати можливого потенційного претендента на встановлення своєї влади у регіонах спільного проживання українців і поляків ще до обговорення питань територіальної належності спірних земель на передбачуваній післявоєнній міжнародній конференції; негативні стереотипи щодо українців та поляків, зокрема ставлення поляків до українців як до меншовартісної нації, що формувалися століттями і міцно утвердилися у свідомості значної частини двох народів Деревінський В.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
Реферат на тему: Волинська трагедія 1943 р в сучасній українській історіографії

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок