Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Слобідська Україна

Слобідська Україна

Назва:
Слобідська Україна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,25 KB
Завантажень:
164
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Слобідська Україна


Територія Слобідської України простягалася на сх^д від Гетьманщини й охоплювала великий простір землі до лінії Курська — Воронежу на півночі, до вододілу між Дщцем та Доном на сході і землями Донських козаків на півдні. Ця родюча, квітуча за Княжої доби територія, була сплюндрована і значною мірою вилюднена з XIII ст. внаслідок татарських нападів. Головні шляхи, якими йшли татари, лежали через Слобідську Україну: Калміюський шлях, Ромоданський, Ізюмський, Бакаївський, Сагайдачний шляхи і головний шлях — Муравський, який простягався з Криму через Перекоп, поміж річками Кінські та Молочні Води, Вовчими Водами та Торцем, Доном та Окою аж до самої Тули. В XIV ст. територія ця одержала назву «Дике поле».
Проти постійних татарських нападів Московська держава почала будувати в Дикому полі укріплення у вигляді маленьких фортець. З бігом часу лінія цих фортець посувалася щораз далі на південь, але хліборобської людности, на яку розраховував московський уряд, не вистачало, і укріплення опинилися на ворожій території. За царя Федора, між 1584-1598 роками, фортеці лежали по лінії Лівни, Валуйки, Вороніж, Курськ, Білгород; за царя Бориса збудовано було Царево-Борисівську фортецю в пізнішому Ізюмському повіті, а за царя Михаїла Білгородська лінія посунулася ще далі на південь.
До XVII ст. на Дике поле час від часу повходили українські переселенці, але вони не зміняли нічого в загальній картині краю. Року 1638 відбулася перша масова колонізація українцями Слобідської України. Шсля поразки під Лубнями Острянин, або Остряниця, з полком у 900 козаків, з жінками й дітьми, перейшли московський кордон і, з дозволу Білгородського воєводи, оселився біля Чугуєва. Переселенці мали право зберігати свій козацький устрій, але мусіли підлягати московському начальству й охороняти московську границю від татарських нападів.
Перша колонізація була невдала: між козаками і Остряницею почалися тертя, московське начальство поводилося брутально^ надуяивало своєї влади. Козаки були незадоволені і обвинувачували Остряницю в надмірній покірності владі. До того ж хвилювали людей листи з Правобережжя, в яких закликали їх вертатися додому. Закінчилося тим, що козаки збунтувалися, забили Остряницю і повернулись на Правобережжя.
Погром під Берестечком року 1651 викликав новий еміграційний рух з України на схід. Тисячі козаків з родинами сунули 'за московський кордон. Розрухи 1652 року викликали новий рух еміґрації. Року 1652 полковник Іван Дзиковський"" з-під Острога перейшов на Слобожанщину з тисячею козаків, з їх'родинамн, майном, худобою. З ними була вся полкова старшина: обозний, суддя, писар, сотники, навіть два священики. Ці козаки заснували місто Острогозьк. Того ж року Герасим Кондратьсв заклав місто Суми. Року 1654 сотник Харко з 37 родинами заснував Харків. Того ж року постала Охтирка. Сюди прийшло разом з жінками та дітьми 1587 люду, привівши з собою 605 коней, 618 волів, 479 корів, 1473 овець і 1090 свиней. Московський уряд радо приймав українців і давав їм доволі широку автономію.
Одночасно з колонізацією поставали манастирі. І так року 1652 засновано манастирі в Острогозьку — чоловічий та жіночий, пізніше також в інших містах. На манастирських землях оселювались селяни. З надзвичайною швидкістю пустеля ставала багатою країною. Виросли міста: Суми, Лебедин, Харків, Охтирка та багато слобід від яких увесь край став називатися Слобідською Україною, чи Слобожанщиною.
Переселенці, зберігаючи військову організацію, яка була на Гетьманщині, створили 5 полків: Острогозький, Сумський. Харківський. Охтирський та Ізюмський. Полки поділялися на сотні. На чолі полку стояв полковник зі старшиною, яких обирали довічно. Полкова старшина складалася з обозного, судді, двох писарів, осаулів та хорунжого. Судові справи вирішувалося п ратуші. В сотнях обирали сотника, який сам добирав собі всю старшину. В цьому була різниця між устроєм Слобожанщини і Гетьманщини.
На відміну від Гетьманщини на Слобожанщині встановився порядок спадковости полковників: родини Донців дали 5 полковників, Кондратьєвих та Лесевицьких —по 4.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Слобідська Україна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок