Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Висвітлення в пресі розвитку ідеї державності в період української революції (1917-1918 pp.)

Висвітлення в пресі розвитку ідеї державності в період української революції (1917-1918 pp.)

Назва:
Висвітлення в пресі розвитку ідеї державності в період української революції (1917-1918 pp.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,18 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 070:35:94(477)
Губа ПЛ., Черкаський державний технологічний університет
Висвітлення в пресі розвитку ідеї державності в період української революції (1917-1918 pp.)
У статті розглядається періодична преса як джерело вивчення розвитку та здійснення ідеї державної самостійності України в 1917-1918pp.
The article is concerned with mass media as a source of analysis, study, development and implementation of an idea of independent Ukraine in 1917-1918.Вивчення матеріалів української преси 1917- 1918 pp., від загальноросійської до національної, численних губернських та повітових газет дає багато цінної інформації для дослідження тих змін, які відбувалися в політичному житті України в період відродження її державності.
Найголовнішою проблемою, навколо якої точилась боротьба різних ідейно-політичних сил в Україні в період національно-визвольної революції, було втілення ідеї незалежності України і побудова Української держави. Проте розуміння самої незалежності, способів її досягнення, форм української державності в українському національно-визвольному русі було різним. Газети відбивають не тільки розуміння цієї проблеми різними ідейно-політичними силами, але й наявність розбіжностей між національно- демократичною та національно-радикальною течіями у цьому русі.
Ідея незалежності України найбільш повно відбилася спочатку в програмі "національно- територіальної автономії", яка теж в процесі історичного розвитку набувала істотних змін. Зокрема, Центральна Рада на початковому етапі національно-визвольних змагань ставила за мету отримання національної державності у формі автономії України в рамках федерації народів колишньої Російської імперії. Ця ідея з березня 1917 р. відбита в пресі українських партій, що складали переважну силу в Центральній Раді. Так, Збори Центральної Ради, які відбулися в травні 1917 p., визнали необхідним: "звернутися до всього українського народу із закликом організуватися і приступити до закладання підвалин автономного ладу в Україні" [1].
Пропаганда ідеї незалежності України у формі автономії та федерації була постійною для переважної більшості української як партійної, так і безпартійної преси. Так, роботи видатного українського історика, голови Центральної Ради М.Грушевського, написані в 1917-1918 роках, які публікувала українська преса, стали програмними в розробці концепції української революції. Це, перш за все, статті "Хто такі українці і чого вони хочуть?", "На порозі нової України", "Якої автономії і федерації хочуть українці", "Українська самостійність і її історична необхідність" та ряд інших. Концепцію Української революції, незалежності України М.Гру- шевського розробляли і доповнювали українські політичні партії. Останнім часом проблема концепції Української революції розроблена, зокрема, в книзі В.Солдатенка [2].
Теоретичне обґрунтування ідеї автономії України відображалось у передових статтях, програмах та статутах партій, особливо в газетах національно-демократичного напряму. Прикладом можуть послужити такі передові статті газет: "Волею та правом народу українського" ("Робітнича газета", 30.03.1917 р.), "Про автономію та федерацію" ("Боротьба", 01.05.1917 p.), "Біля початків федерації" ("Нова Рада", 10.09.1917 р.) та інші.
Авторами вищеназваних та аналогічних статей були відомі політичні діячі - В.Винниченко, Д.Дорошенко, С. Єфремов, М.Шаповал, П.Христюк та інші, редактори газет, вчені, літератори, активні учасники національно- визвольної революції в Україні. Так, у статті "Робітничої газети" "Волею та правом народу українського" активний діяч УСДРП М.Тка- ченко писав: "Якщо це вдасться (утворити Російську Федеративну демократичну республіку), не будемо зараз створювати власної незалежної від Росії держави, тільки сполучимося з нею у Федеративну спілку. Це значить - в республіку, складену зі сполучених окремих держав, які віддають спільні справи веденню спільного уряду [3]. В іншій статті газети "Українське слово" під назвою "Організуймось" відомий український літератор І.Липа підкреслював, що "Україна, як і всі народи нашої держави, повинна бути не тільки вільна, а й автономна".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Висвітлення в пресі розвитку ідеї державності в період української революції (1917-1918 pp.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок