Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТРУКТУРА І ФУНКЦІЇ ІНСТИТУТІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ДОБИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

СТРУКТУРА І ФУНКЦІЇ ІНСТИТУТІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ДОБИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

Назва:
СТРУКТУРА І ФУНКЦІЇ ІНСТИТУТІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ДОБИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,57 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
В. В. Опанасюк
СТРУКТУРА І ФУНКЦІЇ ІНСТИТУТІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ДОБИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
У системі інститутів державної влади розрізняють інститути законодавчої, виконавчої та судової влади, при цьому мають на увазі не поділ суверенної влади, яка по суті є неподільною, а функції інститутів державної влади. Функція - це роль, яку виконує система або елемент системи в її організації як цілого. Функція є реакцією на вплив середовища, що виражається як конкретний тип діяльності, спрямованої на організацію, розвиток або збереження системи як цілого.
У процесі роботи над проблемою вдалося виявити спеціальні дослідження інститутів або органів державної влади Війська Запорозького, які провели Г. Гаєцький [1], В. Горобець [2], А. Козаченко [3], В. Кривошея [4], І. Крип'якевич [5; 6], О. Мироненко [7; 8], Л. Окиншевич [9; 10], Я. Падох [11], А. Пашук [12], М. Слабченко [13; 14; 15], В. Смолій, В. Степанков [16], А. Ткач [17] та інші [18; 19]. Однак, тільки історична розвідка І. Крип'якевича, виконана ще на початку XX ст., носить комплексний характер і хронологічно обмежується добою гетьманату Б. Хмельницького.
Система інститутів державної влади Війська Запорозького будувалася на основі двох принципів - ієрархічного та територіального. Центральними інститутами державної влади були інститути Військової (Генеральної) ради, гетьманства, Генеральної ради старшин та Генерального уряду. Військова (Генеральна) рада - інститут державної влади, що виконував законодавчу функцію. Рішення Військової ради як найвищого органу військової і політичної влади мали загальнообов'язкову силу для всього населення підконтрольних Війську Запорозькому територій.
Термін "Військова рада" в дослідженні використовується умовно, оскільки в добу гетьманату Б. Хмельницького на його позначення загальноприйнятої офіційної назви не вироблено. Натомість вживалися назви "Рада" [20, с.78], "чернецька рада" [5, с.69], "збір всього народу" [21, с.32]. Час виникнення Військової ради встановити складно за браком джерел, вона існувала як до, так і після досліджуваного періоду. Остання відома історії Військова рада відбулася в 1687 р.; на ній гетьманом обрано І. Мазепу [4, с.367].
Військова рада розглядала найважливіші питання політичного та військового життя: давала оцінку діяльності, зміщувала та обирала гетьмана та старшину; визначала стратегічну лінію розвитку; приймала рішення щодо мобілізації воєнних та економічних ресурсів, зовнішніх зносин, оголошення війни та укладання миру; ратифікувала міжнародні угоди. Рішення на Військовій раді приймалися методом акламації (від лат. ассіатао - вигук) простою більшістю голосів. Така сама традиція існувала на Запорозькій Січі.
Військова рада скликалася за ініціативою гетьмана, старшини або на вимогу більшості козацтва (так звані чернецькі або чорні ради). У цьому зв'язку зауважимо, що в історичних працях інколи розділяють власне військові ради, які складалися з реєстрових козаків, та чорні ради, до складу яких входили всі бажаючі [22, с.61; 21, с.32]. Однак, на наш погляд, такий поділ є суто умовним, оскільки за браком джерел дослідники залежно від контексту в рамках однієї праці використовують різні підстави поділу - кількісний і якісний склад або компетенцію. Гетьманування Б. Хмельницького позначилося перетворенням обов'язку, як він традиційно сприймався на Запорозькій Січі, у право кожного козака брати участь у Військовій раді [15, с.17]. Із часу створення гетьманату скликання ради козаками без санкції Генерального уряду вважалося свавіллям [3, с.29].
Головував на Військовій раді гетьман або представник генеральної старшини, а не найстарший із козаків, як було заведено на Запоріжжі [17, с.263]. У діяльності Військової ради брали участь козацька старшина та військо, яке знаходилося в районі її проведення. У разі, якщо питання, які потребували вирішення, зачіпали інтереси станів або всього населення, на Військову раду запрошувалися вищі ієрархи православної церкви та/або представники від міської влади. У виняткових ситуаціях у радах брали участь посполиті, наприклад, під час Військової ради 1651 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: СТРУКТУРА І ФУНКЦІЇ ІНСТИТУТІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ДОБИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок