Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках

Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках

Назва:
Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,35 KB
Завантажень:
114
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках


Об’єктом нашого дослідження є російські шкільні підручники з нової історії (точніше, розгляд у них проблем нового часу). Окрема тема – це новий час і ранній новий час у вузівських підручниках. Власне, можна казати про один – підручник – для університетів за редакцією професора Карпова. Що стосується підручників для педагогічних вузів, то з радянського часу ця тема й досі лишається незакритою. Немає жодного підручника, який замінив би старі посібники за редакцією М.Колесницького та В.Семенова. Зараз цим питанням займається група вчених і найближчим часом, сподіваюсь, підручник буде виданий. На сьогодні в Росії за курсами Нової історії ХVІ-ХVІІ століть(7 клас) та ХІХ століття (8 клас) паралельно діють 8 підручників. Серед них і підручник українських авторів Л.Жарової та І.Мишиної. Для порівняння, з історії середніх віків нараховується 11 підручників. Звісно ці підручники неоднакові. Одні з них написані в більш традиційному стилі, інші – з використанням інноваційних підходів. У цілому ж, серед підручників з нової історії розбіжностей менше, ніж з історії середніх віків. У них чітко визначено канонічний набір тем. Можливо, це пояснюється тим, що в них дія відбувається протягом приблизно 3 століть, а це все ж таки значно менше, ніж 1000 років середньовіччя.
В підручниках з історії середніх віків було суттєво переглянуто змістовий бік, з’явилась маса нових історичних фігур, про які не йшла мова раніше. Цей процес оновлення розпочали в свій час автори підручника з історії середніх віків М.Бойцов та Р.Шакуров. Наприклад, у їх підручнику раннього середньовіччя з’явився Фрідріх ІІ Гогенштауфен, чого в шкільних підручниках раніше не було.
У новій історії набір тем та історичних фігур порівняно малий. Значно більше нового стосовно трактування подій та явищ. В основному, хронологічні рамки цього періоду окреслюються однаково. Хоча бувають випадки, що мене дивує, коли новий час вміщують у рамки 1500–1800 років, хоча значно логічнішим є рубіж ХV–ХVІ–ХVІІІ – початку ХІХ століть.
Якщо говорити про межу, що відділяє середньовіччя від нового часу, то в згадуваній періодизації, якої дотримуються не всі російські історики (але яку приймають автори шкільних підручників) вона проведена чітко. Натомість у вузівських підручниках можна побачити, що період ХVІ – першої половини ХVІІ століть віднесено як до середніх віків, так і до нового часу. Наприклад, у другому томі вузівського підручника з історії середніх віків цей період позначено пізнім середньовіччям і раннім новим часом.
Мені здається, що насправді не останню роль у подвійному статусі цього періоду зіграла та обставина, що відповідна кафедра не хоче віддавати його кафедрі нової історії. Адже проблематику, пов’язану з Х.Колумбом, М.Лютером та релігійними війнами, логічніше обговорювати з тими, хто займається часом Жанни д’Арк чи хрестовими походами, ніж з тими, хто вивчає робочий рух у США кінця ХІХ століття. Якщо говорити про фактичну межу середньовіччя й нового часу, то Великі географічні відкриття потрапили в шкільних підручниках до середньовіччя, що не є правильним, оскільки це суперечить установленим критеріям їх хронології. Розпочалися вони в останній чверті ХV століття й продовжувались майже до середини ХVI, впливаючи більше на новий час, аніж на середньовіччя. З цієї причини деякі підручники в першій частині нової історії фактично не містять розповіді про Великі географічні відкриття. В моєму підручнику лише дві сторінки присвячено цьому явищу та його наслідкам.
На мою думку, несправедливою є встановлена межа між першим та другим періодами нової історії. Традиційно Французька революція зараховується до першої частини нової історії, а наполеонівська епоха – до другої (з 1799 року). Виходить, що наполеонівська Франція відділена завісою від Французької революції кінця ХVІІІ століття, тому діти, коли переходять до вивчення часів Наполеона, зовсім забувають про Французьку революцію і їм доводиться нагадувати.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок