Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Історія України ХХ ст

Історія України ХХ ст

Назва:
Історія України ХХ ст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,43 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Історія України ХХ ст


План


Вступ
Неоціненний вплив на розвиток партизанської думки мала наша Батьківщина. Достатньо пригадати загони Устима Кармалюка і Олекси Довбуша. Громадянська війна 1917-21 р.р. породила плеяду видатних повстанських вождів: Тютюнника, Григор’єва, Зеленого, Струка, Ангела. Проте безапеляційним лідером номінації справедливо вважається Нестор Іванович Махно, чий талант полководця та вроджений хист впливати на селянські маси визнаний навіть запеклими опонентами з числа комуністів та монархістів. Показово, що ані до, ані після феєрічної епохи Гуляй-Поля анархізм ніде не мав відчутних практичних результатів. Теоретичні наробки Прудона, Бакуніна, Кропоткіна раз і назавжди підсумував саме українець Махно.
Однією з найяскравіших і найсвоєрідніних постатей в історії України періоду революції та громадянської війни є Нестор Махно. Виразник інтересів широких селянських мас півдня країни, він воював практично з усіма влада та режимами, що існували в той складний і суворий час.
Ведучи боротьбу проти військ О. Каледіна, Центральної Ради, П. Скоропадського, С. Петлюри, А. Денікіна, П. Врангеля, Н., Григор”єва, австро-німецьких та антантівських інтервентів – то самостійно, то на боці радянської влади, - Н. Махно зробив вагомий внесок у розгром об”єднаних сил зовнішньої та контрреволюції, а отже, й у встановлення і зміцнення більшовицької влади. І разом з тим своєю пропагандою, спрямованою проти соціалістичних перетворень, тривалою кровопролитною боротьбою проти Червоної армії він не лише завдав значної шкоди першій у світі державі диктатури пролетаріату, а й допомогав її численим ворогам.


1. Нестор Махно. Біографічні данні.
Нестор Махно, цей легендарний селянський ватажок, якого в народі шанобливо називали “батьком”, щоразу повертав зброю проти тих, хто на данний час становив найбільшу загрозу для селянства, тричі укладав угоду з радянською владою і тричі порушував її, сходився з анархістською конфедерацією “Набат” і поривав з нею, коли вона змінювала своє ставлення до селян.
Народився він 25 жовтня 1888р. в с. Гуляйполі на Катеринославщині. Нестор був п”ятим сином у незаможній селянській родині. Хоч змалку тяжко працював, успішно закінчив місцеву початкову школу.
Під час першої російської революції Н. Махно вступив до групи меншовиків. Спілкувався потім з В. Чубарем, але поглядів більшовиків, як і меньшовиків, не поділяв. Згодом став членом анархістської “Спілки бідних хліборобів”, яка діяла з вересня 1906 по липень 1908р. Ця організація асоціювала анархізм передовсім з козацькою вольницею Запорозької Січі.
Невдовзі спілку було розгромлено. За розбійницькі напади на багатіїв під час оголошення в губернії воєнного стану Одеський військово-окружний суд, що відбувся у березні 1910р. в Катеринославі, виніс молодому бунтівнику та його товаришам смертний вирок. Однак неточність у даті народження Н. Махна (в документах фігурував 1889р.) врятувала його від шибениці як неповнолітнього.
Перебування у Бутирській тюрмі в Москві ( з 4 серпня 1911 по 2 березня 1917р) підірвало здоров”я Н. Махна. Однак увесь цей час він наполегливо займався самоосвітою, багато читав, спілкувався з відомим анархістом П. Аршиновим (Маріним) і добре засвоїв теорію анархізму.
Після повалення самодержавства Н. Махно повернувся на Батьківщину й розгорнув у Гуляйполі активну революційну діяльність. Розігнавши поміщиків та колоністів з допомогою новоствореної “Чорної гвардії”, він у серпні 1917р. поділив землю між селянами, що високо піднесло його авторитет.
Більшовики, вважаючи Н. Махна союзником у боротьбі проти контрреволюції, доручили йому наприкінці 1918р. командувати військовими загонами, з допомогою яких мали намір встановити радянську владу в Катеринославі. Махновці разом з червоногвардійцями розгромили 7-тис. петлюрівський гарнізон і захопили місто, але 31 грудня під ударами переважаючих сил ворога змушені були залишити його.
Н. Махно вважав себе господарем у районах, котрі визволяв від білогвардійців, а захоплені трофеї – власністю своєї армії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Історія України ХХ ст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок