Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Історична свідомість в добу Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.

Історична свідомість в добу Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.

Назва:
Історична свідомість в добу Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,41 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Історична свідомість в добу Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.
Зародження початкових історичних знань є одним з елементів наявності культури. Як правило, відомості про минуле зберігалися в суспільній свідомості й передавалися із вуст в уста з покоління в покоління. Рештки таких уявлень про минуле Давньої" Русі до сих пір можна простежити в історичному фольклорі: пісні, легенди, перекази, билини тощо. Звичайно, в цілому покладатися на ці твори давньоруського епосу, як на історичні джерела, неможливо. Однак і нехтувати ними не можна. Вони представляють собою перші примітивні спроби передати інформацію про минуле, підкреслити героГчну роль деяких особистостей, патріотизм. У більшості випадків вони містять у собі елементи казковості, ідеалізації давнини, зміщення історичних реалій. Билинний Ілля Муромець без будь-яких негараздів визнається "удалим казаком", який служить князю Володимиру Красне Сонечко, б'ється з татарами і перемагає їх. Серед інших ворогів руського народу фігурують Змій Горинич, Соловій Розбійник та ін. Сам князь Володимир, найпопулярніший князь давньоруських билин, також далекий від історичної дійсності. Як правило, вся його діяльність зводиться до проведення званих пирів, на яких пиру^ть богатирі, що цілком відповідає народним уявленням про ідеального і гарного правителя*.
Людська пам'ять є ненадійним фіксатором подій минулого. Щось забувається, щось подається у викривленому вигляді. З кожним поколінням, яке віддаляється у часі від дійсних подій і не було їх свідком, ступінь викривлення все більше зростає. Уявлення про віддалене минуле стає все більш розмитим. Отже, народний епос подавав ідеалізовані та гіперболізовані картини історичної реальності, які майже нічого не мали спільного з дійсним минулим. Єдиним засобом від спотворення історичної правди протягом столггь, збереження її від забуття була фіксація інформації на папері. Виникнення історичного письменства пов'язано зі створенням держави. Розповсюдження християн-ства у ІХ-Х ст. зумовило процес піднесення давньоруської культури на вищий щабель розвитку. Під впливом візантійських та болгарських християнських традицій, а також на підставі власних культурних надбань виникає література Київської Русі. Історичне письменство починає відігравати важливу державну роль. Воно є набором історичних фактів, що показують розвиток країни, стосунки з сусідніми державами крізь панораму століть, тобто певною мірою відіграють для панівної еліти функцію підручника з історії. Одночасно з цим, підкреслюється роль християнської церкви у суспільстві, яка стала міцною опорою князівської влади. Вихід Київської Русі на міжнародну політичну арену зумовлював створення державної ідеології', що базувала-ся б на історичних традиціях.
2.2. Феномен та специфіка давньоруського літописання
Зародження літописання в Київсь-кій Русі припадає на X ст., саме з цього моменту можна стверджува-ти про виникнення давньоруського письменства. Християнізація Русі за візантійським зразком призвела до запозичення багатьох візан-тійських культурних традицій і кано-нів, зокрема й у літературі. Великий вплив на формування давньо-руського письменства створили ви-хідці з балканських слов'янських країн, які на той момент вже були схрещенні в православну віру й мали літературу на своїй мові. Вплив македонсько-болгарського діалекту слов'янської мови дуже помітний у книжній мозі Київської Русі і відчувався у літературі
аж до XVIII ст.
Основними центрами літописання стають монастирі, які крім суто релігійних функцій відігравали ще й культурні. Вони були своєрід-
ними інтелектуальними осередками, книгосховищами, підприєм- ствами з виробництва рукописної літератури, виховними та освітніми закладами. Не випадково найбільш відомими літописцями Київської Русі були саме ченці. Домінування священнослужителів у літературі зумовлювало велике акцентування ролі православної церкви в житті держави. Захист християнської віри і боротьба з язичницькими пережитками яскраво відбиті на сторінках літописів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Історична свідомість в добу Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок