Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТАНОВЛЕННЯ ОРГАНІВ САМОВРЯДУВАННЯ МІСТ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ В ОСТАННІЙ ЧВЕРТІ XVIII - СЕРЕДИНІ XIX СТОЛІТТЯ

СТАНОВЛЕННЯ ОРГАНІВ САМОВРЯДУВАННЯ МІСТ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ В ОСТАННІЙ ЧВЕРТІ XVIII - СЕРЕДИНІ XIX СТОЛІТТЯ

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ ОРГАНІВ САМОВРЯДУВАННЯ МІСТ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ В ОСТАННІЙ ЧВЕРТІ XVIII - СЕРЕДИНІ XIX СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,28 KB
Завантажень:
494
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
В.М. Циберт
СТАНОВЛЕННЯ ОРГАНІВ САМОВРЯДУВАННЯ МІСТ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ В ОСТАННІЙ ЧВЕРТІ XVIII - СЕРЕДИНІ XIX СТОЛІТТЯ
Одним із факторів процесу державотворення в Україні, який набуває особливого значення на сучасному етапі, є не лише побудова ефективної державної влади на принципах її чіткого поділу на законодавчу, виконавчу та судову, а й створення життєздатної системи місцевого самоврядування. Аналіз структури органів міського самоврядування, методів їх роботи, їх взаємодії з виконавчими органами влади, що мали місце в останній чверті XVIII - середині ХІХ століття, дозволить краще зрозуміти їх сьогоднішні цілі та завдання.
Теоретичні засади проблеми міського самоврядування в Російській імперії були вперше визначені в працях І. Дитятіна та В. Григор'єва. Вони були продовжені регіональними дослідженнями кінця ХІХ століття. Сучасна вітчизняна історіографія з цього питання представлена працями В. Борденюка, В. Верстюка, М. Корнієнка, Г. Коваля, О. Марченко та інших. Науковці розглядають його з точки зору сучасної політичної ситуації у країні. Однак на сьогодні комплексного дослідження, присвяченого діяльності органів міського самоврядування Південної України, не існує.
Мета статті полягає у реконструюванні процесу становлення органів самоврядування південноукраїнських міст останньої чверті XVIII - середини ХІХ століття. Для досягнення мети в роботі поставлені такі дослідницькі завдання: проаналізувати еволюцію та визначити специфіку становлення органів самоврядування Південної України.
Остання чверть XVIII століття - особливий період у розвитку міст Російської імперії. Їх значення в економічному та політичному житті країни постійно зростає, що пов'язано із зміною економічних реалій, а також із реалізацією на практиці ідей просвітництва. В цей період були прийняті законодавчі акти, які сформулювали юридичні основи для життєдіяльності міст, визначивши роль останніх в соціально-економічному та політичному житті країни.
Фундаментальним документом, який обумовлював адміністративно-територіальні перетворення Російської імперії та створення органів міського самоврядування впродовж останньої чверті XVIII - середини XIX століття, стало Положення про губернії 1775 р. Продовжуючи кращі традиції адміністративної системи Петра І, враховуючи потреби часу та водночас захищаючи інтереси правлячих кіл, Катерина ІІ ініціювала появу першої ланки в серії реформ місцевого управління [1.-С.169].
Документ запровадив адміністративну ієрархію міст в імперії, визначивши таким чином їх функціональне призначення. Було оформлено статус губернських міст, повітових центрів, інших міст та посадів. У залежності від виду населеного пункту визначались органи управління. Кожне губернське місто мало магістрат, який складався з двох департаментів - судових та цивільних справ. Особи, що забезпечували життєдіяльність, були представлені двома головуючими та шістьма присутніми гласними, які входили порівну до департаментів. Кожні три роки представники купецтва та міщанства шляхом балотування обирали зі свого середовища осіб на ці посади. Губернському магістрату підпорядковувались міські магістрати, сирітські суди та ратуші. Магістрати створювались не лише в губернських, але і в інших містах. До них мали входити по два бургомістри та чотири ратмани, обрані за означеним вище принципом. У кожному повітовому центрі, який не мав коменданта, запроваджувалась посада городничого. Він виконував поліцейсько- господарські функції, зокрема, забезпечував громадський спокій, наглядав за виконанням законів, слідкував за дотриманням у місті існуючої системи міри та ваги, мав вживати заходів у випадку виникнення епідемій, дбав про утримання інфраструктури міста, забезпечував проходження військових команд, слідкував за збереженням казенних будівель, наглядав за особами без визначеного місця проживання. Його функції збігались з остаточно не визначеними у документі функціями магістратів, оскільки чітко визначена судочинна функція магістратів на практиці виконувалась ними паралельно з господарсько-фіскальною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ ОРГАНІВ САМОВРЯДУВАННЯ МІСТ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ В ОСТАННІЙ ЧВЕРТІ XVIII - СЕРЕДИНІ XIX СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок