Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Північна війна

Північна війна

Назва:
Північна війна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,37 KB
Завантажень:
205
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат
на тему:
“Північна війна”


Іван Мазепа народився 1639 року, походив із знатного шляхетського роду. Дістав добру освіту в Києво-Могилянській колегії, а потім в Єзуїтській колегії у Варшаві. Після того був довгий час при дворі короля Яна Казимира. Король часто посилав його за кордон для вивчення військової справи, до Франції, Німеччини, Італії, де він мав можливість поглибити свою освіту.
У 1663 році Іван Мазепа покидає королівську службу і їде до Чигирина, де повністю присвячує себе українській справі. У 80-их роках 17 ст. стає одним із найбільш впливових діячів Лівобережжя. Офіційно він мав ранг генерального осавула, але значення і можливості Мазепи були набагато ширші. Він володів унікальною здатністю пристосовуватись до людей та обставин, мав неабиякий дипломатичний хист, що допомагало підносити престиж гетьманської держави та влади гетьмана.
Ситуація в Україні залишалася вкрай напруженою. Росія постійно порушувала домовленності 1654 р. і все більше й більше наступала на права козацтва. Україна поступово втрачала незалежність і втягувалася в політику Москви як її власна територія. На тлі зовнішніх воєн зростало в Україні соціальне та економічне напруження. Трагедія Мазепи полягала в тому, що ясно розуміючи інтереси України, він повинен був виконувати вимоги Москви в її дипломатичних та військових кампаніях. Примусова участь Мазепи в політиці царя робила його непопулярним серед козацької старшини і викликала звинувачення українського суспільства в “промосковьскій орієнтації”. Люди порівнювали сучасне життя з тим, що було «під поляками» і називали Мазепу «вітчимом» України. Така опозиція старшини і суспільства зв’язувала гетьманові руки і примушувала його усамітнюватись і затаювати свої плани.
В 1702 році на Правобережжі відбувається повстання під проводом Семена Палія. Саме в цей час на Польщу наступають війська найбільшого ворога Петра I – короля Швеції Карла XII. Користуючись ситуацією, Мазепа переконує царя дозволити йому окупувати Правобережжя. Знову обидві частини Наддніпрянської України були об'єднані під булавою одного гетьмана. Мазепа придушує повстання, за згодою Петра I засилає Палія до Сибіру.
В 1700 році розгортається конфлікт між Росією та Швецією, так звана “Північна війна”, що своїми наслідками стала величезною катастрофою для України, хоч причини, які викликали сутичку, були дуже далекі від інтересів нашої держави. Головною причиною війни було прагнення Росії здобути вихід до берегів Балтійського моря, що перебували тоді під контролем Швеції. Проти Швеції була створена коаліція держав, до якої входили Данія, Росія та Польща. У 1700 році данські війська ввійшли у Гольштинію, яка була в союзі зі Швецією, а польські зайняли Ліфляндію і Ригу. На допомогу їм ішли московські сили.
Але шведський король Карл XII несподівано нападає на Данію, змушуючи її вийти з коаліції і укласти мирний договір. Не знаючи про це, московські війська розпочинають облогу шведської фортеці Нарви і 19 листопада 1700 року Карл XII розбиває їх ущент. Поразка московських військ сталася настільки раптово, що українське військо, яке йшло до Нарви, навіть не встигло дійти до призначеної цілі. Воно обмежилось частковими нападами на шведські кордони і на початку 1701 року, повернулось в Україну.
Карл ХП скеровує усі свої сили на Польщу, тим самим даючи час ПетруI здійснити деякі реформи і збільшити свою армію. Наприкінці 1701 року московські і українські війська знову виступають на допомогу польським силам. З 1703 року починаються успіхи Петра I: він здобув Нотебурґ і Ніеншанц, де заснував Петропавлівську фортецю — майбутній Санкт-Петербург.
За цей час Карл XII встигає окупувати значну частину Польщі. Серед польських магнатів почалася паніка: одні підтримали короля Авґуста II, інші перейшли на бік Швеції і обрали в 1704 році на королівський престол Станіслава Лещинського. Польща поділилася на дві ворожі частини. Москва, а відповідно й Україна на чолі з гетьманом підтримали Августа II.
Ця війна, нічого не даючи Україні, коштувала багато сил.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Північна війна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок