Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Промислове піднесення 90-х років XIX ст. Особливості промислового розвитку початку XX ст. в Східній та Західній Україні

Промислове піднесення 90-х років XIX ст. Особливості промислового розвитку початку XX ст. в Східній та Західній Україні

Назва:
Промислове піднесення 90-х років XIX ст. Особливості промислового розвитку початку XX ст. в Східній та Західній Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,20 KB
Завантажень:
368
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Промислове піднесення 90-х років XIX ст. Особливості промислового розвитку початку XX ст. в Східній та Західній Україні


ПЛАН
Вступ
Промисловість Східної та Західної України
Особливості промислового перевороту
Іноземний капітал у промисловості
Столипінська аграрна реформа
Фабрично-заводська промисловість
Висновок
Список використаної літератури


ВСТУП
Hoвi капіталістичні відносини, що виникають на рубежі XVIII-ХІХ ст., зростаюче невдоволення селян та активізація їх боротьби наполегливо вимагали скасування кріпацтва в українських землях. У Західній Україні вирішення цього питання було прискорене буржуазною революцією 1848 р. у Західній Європі.
Таким чином, скасування кріпацтва в Західній Україні, практично не полегшило становища селян. Іхні мізерні наділи не збільшилися, а землі в користуванні навіть зменшилися за рахунок сервітутів. Але скасування кріпосного права перетворило селян у власників, а отже, й у самостійну суспільну силу. Одночасно, обезземеливши селян, реформа відкрила шлях для розширення ринку робочої сили, а в результаті - до зростання товарності сільськогосподарського виробництва та початку промислового перевороту, до розвитку капіталістичних відносин у західноукраїнських землях.
У Російській імперії об'єктивні умови для ліквідації кріпосного права виникли лише в другій половині ХІХ ст. Поміщицьке господарство, засноване на позаекономічному примусі, перебувало у кризовому стані, господарства занепадали, знижувалися техніко-економічні показники, товарно-грошові відносини дедалі глибше входили в господарське життя. Щo стосується промисловості, то існування кріпацтва також неrативно впливало на її розвиток, насамперед воно звужувало ринок збуту внаслідок надзвичайно низької купівельної спроможності більшості населення країни - селян. Крім того, відчувалася об'єктивна нестача робочої сили, адже більшість населення - селян-кріпаків - не мала права залишати своє місце проживання в пошуку заробітку в містах та на промислових підприємствах.
19 лютого 1861 р. Олександр II підписав «Положення щодо селян, якi вийшли з кріпосної залежності», котре включало 17 за-конодавчих актів і набрало сили закону. Одночасно цар підписав Маніфест про звільнення селян. Документи побачили світ лише 5 березня. Відповідно до Маніфесту, селяни отримали особисту свободу, певні громадянські права, але за поміщиками зберігало-ся право власності на землю, у тому числі й на ту, яка перебувала в користуванні селян.
Реформа 1861 р. означала, що епоха феодалізму в Російській імперії, а отже й в Україні, закінчувалася, хоча його пережитки ще тривалий час залишалися реальністю господарського життя країни.
Слідом за аграрною реформою в 60-70-ті роки здійснюється низка інших реформ, насамперед у галузі місцевого самоврядування, які були вкрай необхідними для перетворення феодальної монархії в буржуазну, для тогo щоб пристосувати політичний лад до нових економічних умов.
Однією з найважливіших була земська реформа, відповідно до якої створювалися безстанові виборні органи місцевого самоврядування – земства.
Основною рисою економічного життя в пореформений період став бурхливий розвиток ринкового господарства. Саме реформи 1860-1870-х років відкрили широкий шлях новим соціально-економічним відносинам, створили передумови для затвердження їх як пануючої системи.
Відразу ж після скасування крінацтва на територїі України розпочинається залізничне будівництво. Перші залізниці з'єд-нали Одесу з Києвом і проходили через головні хліборобні губер-нїі - Київську, Подільську, Херсонську. Вже наприкінці 80-х років в Україні створено широку залізничну мережу, яка сполу-чала між собою найбільші міста України і промислові регіони Донбасу, Україну з Росією, що активно сприяло розширенню внутрішнього ринку.
Caмe в Україні створюється новий вугільно-металургійний центр (Донбас - Криворіжжя). У Донбасі зосереджується до 70% всеросійського видобутку вугілля. 3'являються центри сільськогo-сподарського машинобудування (Харків, Одеса, Бердянськ), мета-лургійного виробництва (Юзївка, Катеринослав).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Промислове піднесення 90-х років XIX ст. Особливості промислового розвитку початку XX ст. в Східній та Західній Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок