Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Правове становище чорноморських адміралтейських поселенців у 1790-1861 рр.

Правове становище чорноморських адміралтейських поселенців у 1790-1861 рр.

Назва:
Правове становище чорноморських адміралтейських поселенців у 1790-1861 рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,30 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 34(091)"17/18" Серединський О.В.
Правове становище чорноморських адміралтейських поселенців у 17901861 рр.
На сучасному етапі розбудови Української незалежної держави триває інтерес наших співвітчизників до історичного минулого українського народу. Настав час об'єктивно розглянути факти історії України, насамперед ті, які все ще залишаються недостатньо вивченими. Особливо це стосується історії окремих груп населення, які проживали в різні часи на території нашої Батьківщини, зокрема, чорноморських адміралтейських поселенців.
Адміралтейські поселення в Російській імперії були розташовані в районах Балтійського (Охтенські) і Чорного морів. Це були особливі населені пункти, жителі яких поєднували працю в сільському господарстві з обслуговуванням підприємств Морського відомства.
Історія Чорноморських адміралтейських поселень практично не вивчена в історичній науці. Окремі відомості з даної теми є в наукових працях дореволюційних дослідників: П.Іванова,
О.Скальковського і А.Шмідта та радянських вчених: І.О.Бакланової, І.О.Гуржія, О.Й.Дружиніної,
О.Духнича, В.І.Тимофієнка та ін. [1].
Значна частина документів, що стосується даної проблеми, зберігається в Державному архіві Миколаївської області. Вони різні за своїм походженням і характером. Це канцелярське листування, скарги поселенців, відомості про кількість населення, господарство, повинності мешканців адміралтейських сіл та інші матеріали. В документах Державного архіву Херсонської області є відомості про землеволодіння в Чорноморських адміралтейських поселеннях. Цінні матеріали є в "Морских сборниках", в дореволюційних періодичних та статистичних виданнях.
У цій статті розглянемо докладніше правове становище чорноморських адміралтейських поселенців у 1790-1861 рр.
У кінці XVIII ст. до Російської імперії було приєднане північне узбережжя Чорного моря. Незважаючи на те, що південні райони України швидко заселялись, росли міста, розвивалися ремесла і торгівля, приплив робочої сили сюди був недостатнім. Особливо гостро відчувалась нестача робочих рук на підприємствах Чорноморського адміралтейства. Для забезпечення потреб Морського відомства у 1790 р. йому були передані села, розташовані на березі Бузького лиману (Богоявленськ), у пониззі річки Інгулу (Калинівка і Воскресенськ), на чумацькому тракті Миколаїв - Херсон (Покровськ), на території сучасної Кіровоградської області (Богданівка і Знам'янка). У 1820 р. замість Богданівки і Знам'янки Чорноморському адміралтейству були передані села Березнегувате і Висунськ, які знаходились на відстані 80 верст від м.Миколаєва [2].
Заселення цих сіл почалось ще у 80-ті роки XVIII ст. У 1784-1786 рр. були заселені Знам'янка та Богданівка; згідно з "Высочайшим указом" від 2 липня 1789 р. - Богоявленськ, Калинівка, Воскресенськ, Покровськ, а у 1795 р. - Березнегувате і Висунськ [3].
Основну масу мешканців адміралтейських сіл складали примусово переселені із центральних губерній Росії і Лівобережної України різні категорії селян, вихідці із Правобережної України, які добровільно переселились, збіглі поміщицькі кріпаки, сім'ї ремісників та заштатних церковнослужителів, солдати-інваліди, звільнені від служби матроси та ін.
Головним джерелом існування поселенців було заняття землеробством та тваринництвом. Залежачи від Морського відомства, жителі адміралтейських сіл повинні були виконувати різні роботи на його користь, ніяких податків спочатку вони не сплачували. Так, жителі с.Богоявленська змушені були за розпорядженням обер-штер-крігскомісара і кавалера М.Л.Фалєєва один день на тиждень ходити на казенні роботи: орати, сіяти, боронувати, заготовляти сіно для волів, працювати в садах і на городах біля с.Богоявленська і міста Миколаєва. Адміралтейські поселенці також працювали на підприємствах Морського відомства теслярами, ковалями, чорноробами. Як свідчать документи, мешканці сіл Знам'янки і Богданівки у 1786-1793 рр. працювали на Знам'янському фаянсовому заводі, одержуючи за це платню, а незабаром, після його закриття, були переведені в Миколаїв для роботи на цегельному заводі [4].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Правове становище чорноморських адміралтейських поселенців у 1790-1861 рр.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок