Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> МІСЦЕ УКРАЇНЦІВ У РАМКАХ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

МІСЦЕ УКРАЇНЦІВ У РАМКАХ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

Назва:
МІСЦЕ УКРАЇНЦІВ У РАМКАХ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,66 KB
Завантажень:
423
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
В. П. Катрич, М. В. Дєдков
МІСЦЕ УКРАЇНЦІВ У РАМКАХ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
16 років існує незалежна Україна і всі ці роки в центрі її зовнішньої політики стояло питання взаємовідносини з північним сусідом - Росією. Мінялись президенти і прем'єри, а це питання знову і знову треба було вирішувати з урахуванням того, як до нього ставились у різних колах суспільства і різних регіонах України.
У чому неоднозначність цього ставлення? У тій етнополітиці, яку Росія протягом понад 250 років проводила стосовно українців, їх мови, культури, релігії.
Лояльність підданих щодо держави та правлячої династії - головний стрижень Російської імперії. Тому лояльність українців для Росії мала першочергове значення. Саме від неї залежало, який щабель в етнічній ієрархії займали українці серед інших народів Росії. Дана стаття присвячена аналізу змін у ставленні Російської імперії до українців протягом ХУІІ - початку ХХ століть. Звідси витікає і актуальність для сьогодення основних положень статті.
Дослідження, присвячені місцю українців в рамках Російської Імперії, були і раніше, та в 90-ті роки ХХ століття і на початку ХХІ століття знову зростає інтерес істориків до цієї проблеми. Серед робіт, що характеризують етнополітику Росії по відношенню до України та українців, ми виділяємо праці Я. Грицака, А. Капелера, Г. Півторака [1; 2; 3; 4]. Знайомлять читачів з особливостями етнонаціональної політики Російської Імперії також колективні монографії [5; 6].
У Російській Імперії, як і в інших багатонаціональних державах, такі чинники, як мова, культура і, як правило, навіть релігія, відігравали провідну роль. Найважливішими ж елементами легітимації й організації були государ і династії, становий порядок суспільства та імперська ідея.
Лояльність підданих щодо держави та правлячої династії - головний стрижень Російської Імперії. Тому лояльність неросійського населення околиць, у тому числі і України, мала для центру першочергове значення.
У XVII ст. українці сприймалися імперським центром як ненадійні козаки. Принаймні певна їх частина була пов'язана зі степом і тому вважалася бунтівницькою і спроможною на зраду. До того ж часті коливання Б. Хмельницького і його послідовників у політичній орієнтації між Росією, Річчю Посполитою, Кримським ханством і Османською імперією лише посилювали таку недовіру. Починаючи з XVIH ст., центр вважав щонайменше частину українців нелояльними сепаратистами, мазепинцями [1, с.81-85].
Недовіра центру до української еліти змінювалася з поступовою інтеграцією козацьких вищих прошарків гетьманства в російське дворянство. Починаючи із середини XVIH ст., багато хто з її представників - К.Розумовський, О.Безбородько, П.Завадовський, В.Кочубей та інші - були на службі у цариць та царів.
Козаки - бунтівники та мазепинці - поступово перетворювалися на малоросів, вірних слуг династії. Так, у першій половині ХІХ ст. у громадській свідомості Росії став переважати позитивний образ малоросів, що сприймався як колоритний варіант російського народу.
У середині ХІХ ст. ситуація змінюється. Українці знову спустилися по щаблях ієрархічної драбини. Це було наслідком перших політичних вимог, висунутих українським національним рухом. Відіграв роль і той факт, що українці часто розглядалися в тісному зв'язку з поляками, з якими після повстання 1863 р. асоціювався образ зрадників. Тому наприкінці ХІХ ст. було відроджено образ зрадників-мазепинців, щоб скомпрометувати представників українського національного спрямування і поєднати їх у громадській думці з поляками або австро-угорцями.
Згідно з ієрархією культури і мов у царській Росії вважалося, що високорозвинутою культурою і мовою могли володіти тільки етноси з власною аристократією: поляки, шведські фіни, прибалтійські німці. Мови інших народів, які часто-густо не мали письменних стандартів, серед них і українська, офіційно не визнавалися [2, с.42-54].
Відповідно ж до етнічної ієрархії українці розташовувалися на двох різних щаблях: українці козацького Гетьманату - на другому, а інші українці, які лише наприкінці ХУІІІ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: МІСЦЕ УКРАЇНЦІВ У РАМКАХ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок