Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ ЗА ДОБИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ

ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ ЗА ДОБИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ

Назва:
ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ ЗА ДОБИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
30,54 KB
Завантажень:
459
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
Г. Ф. Турченко
ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ ЗА ДОБИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ
Доба Центральної Ради, створення першої в XX ст. незалежної української держави - Української Народної Республіки, в новітній українській історіографії досліджувалася багатьма істориками. Згадаємо хоча б монографії В. Верстюка [1], В. Солдатенка [2], О. Реента [3]. В дослідженнях вказаних авторів зазначається, що період Центральної Ради відзначався бурхливим зростанням національної свідомості, небувалим національним піднесенням. Вивчаючи загальноукраїнські процеси, історики усвідомлюють необхідність висвітлення ролі в них регіонального фактора. В той же час, на рівні окремих регіонів події Українських визвольних змагань висвітлені недостатньо. Зокрема, дослідженню місця Запорізького краю в Українській революції доби Центральної Ради в історичній літературі приділено недостатньо уваги.
Існують тільки фрагментарні дослідження з зазначеної теми. Зокрема, низка статей В. Гвоздика присвячена аналізу партійно-політичної боротьби на Півдні України у 1917 - на початку 1918 рр. [4-6]. У своїх публікаціях В. Гвоздик побіжно аналізує особливості політичної боротьби у Запорізькому краї в зазначений період. В. Бондаренко досліджує процеси відродження козацтва на Катеринославщині (в тому числі і в Олександрівському повіті) у 1917 р. [7]. Махновський рух, який регіонально був пов'язаний із Запорізьким краєм, з кінця 80-х рр. XX ст. став предметом особливої уваги істориків [8-10]. Однак, ставлення Н. Махна та його оточення до української ідеї спеціально не досліджувалося. Виняток становить лише низка статей В. Чопа [1112].
Мозаїка локальних процесів і подій в Запорізькому краї в 1917-1918 рр., описаних істориками, поки що не створює достатньо чіткої і цілісної картини. Для того, щоб ця картина виникла, необхідні узагальнюючі праці.
Метою нашої статті є охарактеризувати місце Запорізького краю в подіях Української революції доби Центральної Ради.
В лютому 1917 р. у Росії перемогла демократична революція. Самодержавний режим був знищений. Звістка про повалення царату рознеслася по всій Україні. В Олександрівську, Бердянську, Мелітополі та інших містах Запорізького краю на центральних площах і вулицях відбулися багаточисельні демонстрації і мітинги. Так, наприклад, 4 березня 1917 р. такий мітинг під гаслами підтримки демократичного ладу зібрався біля будинку земської Управи Олександрівська. Під впливом революції всі прошарки суспільства були втягнуті в політичну боротьбу, яка в Запорізькому краї мала певні особливості.
Відомо, що Запорізький край відрізнявся національною строкатістю. Хоча українське населення переважало, особливо в селах, російська, єврейська та польська національні меншини були досить чисельними та впливовими. Вони були широко представлені в торгівлі та промисловості регіону. Певну роль в розгортанні партійно-політичної боротьби відігравали і представники молдавського, німецького, вірменського та польського населення, що компактно проживали в тому чи іншому місті краю. В м. Олександрівську на весну 1917 р. проживало: українців близько 34%, росіян - близько 30%, євреїв - 20%, поляків - 6% [13, арк. 68]. Також у місті мешкали німці, білоруси, хорвати, литовці та представники інших національностей.
Важливим чинником загострення політичної боротьби було військово-стратегічне положення регіону: близькість фронту, зосередження значної кількості підприємств, що широко використовували енергетичний і сировинний потенціал Донбасу та Криворіжжя. За період ведення війни на території краю зосередилася значна кількість біженців та військовополонених.
Лютнева революція активізувала національно-визвольний рух серед українського населення, позбавленого елементарних національних прав - навчання рідною мовою, розвитку національної культури. При всій своїй національній строкатості Запорізький край був втягнутий в орбіту широкого українського національно-визвольного руху, в першу чергу, через створення культурно- національних товариств, українських громад та українських політичних партій і організацій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 Реферат на тему: ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ ЗА ДОБИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок