Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Джерельна база історичних творів преосвященного Гавриїла Розанова

Джерельна база історичних творів преосвященного Гавриїла Розанова

Назва:
Джерельна база історичних творів преосвященного Гавриїла Розанова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,44 KB
Завантажень:
14
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 930(477)
Василевич Ю.В., Миколаївський державний університет
Джерельна база історичних творів преосвященного
Гавриїла Розанова
У статті подаються відомості про дослідницьку роботу преосвященного Гавриїла Розанова, проводиться критичний аналіз використаної ним літератури Серед джерел, які лягли в основу праць історика, автор виділяє наступні: архівні ?штеріали (царські укази, їшніфести, грамоти, звіти, карти та плани місцевостей), роботи інших дослідників, друковані і*латеріали періодичних видань тих часів, усні перекази свідків подій, записи, які зберігалися в бібліотеках при церквах та монастирях, eidoj<Aocmi старожилів, власні спостереження архіпастиря.
In this article the information on the research work of Gavryil Rosanov is presented. The author makes a critical analysis of the used literature, among which were archival documents (royal decrees, manifestoes, official documents, reports, maps and schemes), other scientists' papers, periodic of those times, oral story-telling of witnesses, chronicles kept in libraries of churches and monasteries, archbishop's personal observations.На сьогоднішній день в історичній науці велика увага приділяється вивченню та переосмисленню ролі особистості в ході становлення суспільства. Досить звернутись до будь-якого видання, присвяченого історичному минулому, як стає зрозумілим вислів: "Не історія творить людину, а людина - історію".
Дана публікація присвячується визначній особистості, яка не тільки стала учасником та творцем історії, а й подарувала науці ряд цікавих та корисних спостережень з історії Півдня України. Постать архієпископа Одеського та Херсонського Гавриїла Розанова частково була представлена у попередніх роботах автора [1], і ця стаття є продовженням знайомства з життям та творчістю архіпастиря. Завдання її полягає у висвітленні основної джерельної бази, на яку спирався преосвященний у своїй дослідницькій роботі при написанні історичних праць.
Слід зазначити, що в сучасному суспільстві постать Гавриїла Розанова маловідома, історична література про нього говорить скупо (в основному це короткі біографічні дані на сторінках періодичних видань: "Одеський вісник", "Журнал Московской патриархии", "Вечерняя Одесса", "Одесские новости" [2] та ін.). Видання кінця XIX - початку XX ст. [3] не характеризують преосвященного як історика, краєзнавця.
Саме цей факт спонукав автора статті виправити цю помилку і показати архієпископа Гавриїла не тільки як шанованого духовного наставника, а й людину, якій не байдуже історичне минуле.
Любов до історичних та археологічних досліджень пробудив в ньому знаменитий історик та археолог преосвященний Євген Болховитінов, який займав єпископську кафедру у Вологді (пізніше митрополит Московський), коли Гавриїл Розанов там був інспектором і ректором семінарії.
При описі подій з історії, археології Новоросійського краю преосвященним Гавриїлом була проведена кропітка робота з перегляду та аналізу праць його попередників, колег-істориків.
Ще в Орлі та Катеринославі вільні від релігійної просвітницької діяльності дні він присвячував перегляду архіву Консисторії. Результатом даної праці є розповіді про ту чи іншу епоху, про події, пов'язані з історією краю чи церкви. З прибуттям до Одеси зацікавленість його у дослідженнях посилилась ще й у зв'язку із заснуванням там у 1839 р. Товариства Історії та старожитностей. Архієпископа Гавриїла Розанова було обрано його дійсним членом. Товариство ставило перед собою мету - висвітлити історію півдня Росії, і незважаючи на велику зайнятість в управлінні та улаштуванні єпархії, владика знаходив час для історичних досліджень. Гав- риїл Розанов дотримувався принципу, що визнаний будь-яким товариством, він не міг носити титул "праздного" члена, а вважав своїм обов'язком діяти, бути корисним [4]. Керуючись саме цим принципом, преосвященний залишив по собі ґрунтовні твори з історії Новоросії, які дають змогу майбутнім дослідникам почерпнути чималий фактичний матеріал і являють собою цінний доробок в історичній науці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Джерельна база історичних творів преосвященного Гавриїла Розанова

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок