Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПИСЕМНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТИВЕРЦІВ І УЛИЧІВ (огляд джерел)

ПИСЕМНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТИВЕРЦІВ І УЛИЧІВ (огляд джерел)

Назва:
ПИСЕМНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТИВЕРЦІВ І УЛИЧІВ (огляд джерел)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,24 KB
Завантажень:
244
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Т. І. Сапельняк
ПИСЕМНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТИВЕРЦІВ І УЛИЧІВ (огляд джерел)
Карпато-Причорноморські землі, які в ІХ-Х ст. населяли літописні тиверці й уличі, розташовані на стику Східної, Південно-Східної і Центральної Європи. Тому вони виявилися периферійними щодо різних цивілізацій і держав. Тут сходилися своїми кордонами, сферами політичного, економічного і культурного впливу західний, слов'янський, грецький і східний світи [1.-С.46-49].
Саме таким прикордонним станом цього регіону можна пояснити і характер відображення його історії в письмових джерелах сусідніх держав і народів. Карпато-Причорномор'я сприймалося як "нічийна земля", яка цікавила іноземних хроністів тільки у світлі політичних домагань їхніх власних держав на ці місцевості. Якщо ж вона входила на якийсь час у сферу "чужої" державності або політичного контролю, то просто випадала з поля їх зору.
Період другої половини ІХ-Х ст. найбільш ґрунтовно висвітлений у давньоруському літописанні. Саме в цей час землі між Карпатами і Чорним морем входили періодично у державну територію або ж у сферу активних політичних інтересів Київської Русі. З повідомлень літописів відомо, які саме народи населяли тоді цю територію, а також і деякі факти їхньої історії.
Ослаблення влади київських князів над далекими від них південно-західними окраїнами призвело до загасання інтересу до них і з боку російських літописців. Ці околиці слов'янського світу до кінця ХІ ст. опинились в сфері впливу кочівників [2.-С.47-54].
Дослідники історії Карпато-Причорноморських земель відзначають мізерність писемних відомостей для ІХ-Х ст. Дійсно, крім даних російських літописів, ми не знаємо про інші джерела, які містили б конкретні відомості, що вірогідно відносяться до цієї території. Це пов'язано з джерелознавчою потребою використовувати лише безпосередні дані, адекватні досліджуваному часу. Непрямі ж відомості до вивчення походження й історії уличів і тиверців практично не залучалися. А їх чимало. Ми вважаємо за необхідне заповнити цю прогалину й узагальнити всі наявні дані, насамперед, за рахунок джерел іноземного походження. Таке узагальнення здійснюється вперше.
При групуванні джерел за темою, ми виділяємо:
Писемні джерела давньоруського походження. Це дані "Повісті временних літ" (далі в тексті - ПВЛ), руських літописів;
Писемні джерела іноземного походження. Це - грекомовні твори візантійських істориків і письменників, латиномовні твори європейських авторів - польських, германських, угорських, англійських, скандинавських тощо), а також повідомлення східних авторів - арабських, перських, вірменських, єврейських, сирійських.
Розглянемо всю цю інформацію із зазначених груп у хронологічному порядку.
Писемні джерела давньоруського походження.
Безпосередні повідомлення про населення Карпато-Причорномор'я містяться в ПВЛ. ПВЛ локалізує тут племена уличів і тиверців і шість разів їх згадує: два рази згадані уличі, два рази - тиверці і два рази - уличі і тиверці разом (один раз в недатованій вступній частині ПВЛ і п'ять разів відповідно під 854 (864), 885, 907, 940 (922) і 944 рр.). Всі відомості про уличів і тиверців, крім згадки в недатованій частині, пов'язані або з боротьбою проти них київських князів (три повідомлення), або участю тиверців у походах київських князів на Візантію (два повідомлення). З середини Х ст. уличі і тиверці в літописах вже не згадуються.
До непрямих свідчень літописів можна віднести відомості про війни і перебування київського князя Святослава на Дунаї, особливо його промову (969 р.) про значення Переяславця і поради Свенельда Святославові стосовно шляху додому в Київ; повідомлення про обставини останнього походу руських на Константинополь у 1043 р.; промову киян про можливість "перейти в грецьку землю" (1069 р.). Для повноти огляду додамо, що термін "толковини", який відповідає літописному, згадується в "Слові о полку Ігоревім" - у сюжеті "каламутного сону Святослава".
Отже, вся безпосередня інформація про уличів і тиверців у Карпато-Причорноморських землях зосереджена у згаданих шести літописних повідомленнях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: ПИСЕМНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТИВЕРЦІВ І УЛИЧІВ (огляд джерел)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок