Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> НАЦІОНАЛЬНІ І ТЕРИТОРІАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНІ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

НАЦІОНАЛЬНІ І ТЕРИТОРІАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНІ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Назва:
НАЦІОНАЛЬНІ І ТЕРИТОРІАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНІ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,77 KB
Завантажень:
150
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Г.Ф. Турченко
НАЦІОНАЛЬНІ І ТЕРИТОРІАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНІ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Буржуазія
Модернізаційні процеси в Україні супроводжувалися формуванням нового класу суспільства - буржуазії. Для її представників головним було не походження, а особистий успіх, що матеріалізувався у багатстві. Офіційна статистика царської Росії не оперувала категорією "буржуазія". В офіційних виданнях Центрального статистичного комітету МВС населення розподілялося у відповідності зі становим походженням. Що ж стосується буржуазії, то вона була всестановою і містила у своєму складі представників міщанства, купецтва, дворянства, селянства і навіть духовенства. Тому встановлення чисельності і складу буржуазії перетворювалося в окреме і досить складне дослідницьке завдання, яким держава не займалася. Після 1917 р. економісти й історики робили спроби вирішити це завдання, застосовуючи різні способи аналізу та різні соціальні критерії. Відповідно, результати їх підрахунків також істотно різнилися. Так, за даними українського економіста Сергія Остапенка, опублікованими в 1919 р., напередодні революції 1917 р. "капіталістів всіх рангів, але без тих, що стоять за чужоземним капіталом, вкладеним в українську промисловість, було 121 873 душ" [1.-С.214]. Автори п'ятого тому багатотомної "Історії Української РСР", опублікованої в 1967 р., навели свої дані про загальну чисельність і середні прибутки (з розрахунку на одного представника) великої і середньої буржуазії України (див. таблицю 1) [2.-С.15].
Наведені у таблиці 1 дані стосуються тих категорій буржуазії, які зазвичай називають великою і середньою. Так, до великої і середньої промислової буржуазії віднесено власників підприємств з кількістю робітників більше 10 і щорічним прибутком понад 2 тис. крб.; відповідні групи торговельної буржуазії - це купці з патентами 1-2 розрядів, домовласників - власники міських будинків чи іншого нерухомого майна вартістю понад 10 тис. крб. Але в умовах довоєнної України з її специфічною економічною і етносоціальною структурою важливу роль відігравали
дрібні підприємці. Це численна група власників торговельних, кустарно-промислових
закладів і домовласників, економічним аналогом якої у сільському господарстві були заможні селяни (у радянській історіографії їх називали "куркулями"). Вказана категорія населення авторами таблиці 1 не враховується.
Цей недолік усунули Іван Рибалка і Федір Турченко, які, відтворюючи статистичну модель соціальної структури України напередодні 1917 р., поставили завдання по можливості точно окреслити соціальні межі і встановити чисельність головних соціальних категорій, у т.ч. і буржуазії. В основу аналізу ними було покладено матеріали державної і земської статистики, різноманітні статистико-економічні обстеження і конкретно-історичні дослідження [3.-С.27-39]. Результати підрахунків цих авторів, у тому числі і їх обчислення кількості дрібних підприємців, використовуються в нашій роботі.
З урахуванням становища України у державно-політичній структурі Російської імперії, повсякденних інтересів українського народу і перспектив на майбутнє у складі буржуазії України більш-менш чітко виділяються три групи з різними соціально- економічними, політичними інтересами і навіть національною ідентифікацією.
Перша, найбільш впливова її група була представлена тими фракціями буржуазії, постійним місцем проживанням якої була Росія чи інші регіони імперії, або зарубіжні країни. Свою підприємницьку діяльність в Україні ця група здійснювала з-за її меж з допомогою фінансово-банківських важелів або через своїх менеджерів, тобто була "екстериторіальною" буржуазією. Вважається, що не пов'язана безпосередньо з Україною обставинами свого повсякденного життя і побутом, вона була цілком байдужою до її національних потреб. Це, перш за все, російський промисловий і торговельний капітал. Різноманітними пільгами імперський уряд стимулював активність російської буржуазії по ввезенню в Україну тих товарів (текстилю, взуття, продукції машинобудування і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: НАЦІОНАЛЬНІ І ТЕРИТОРІАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНІ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок