Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Листи російського історика В.О.Мякотіна до О.М.Лазаревського

Листи російського історика В.О.Мякотіна до О.М.Лазаревського

Назва:
Листи російського історика В.О.Мякотіна до О.М.Лазаревського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,46 KB
Завантажень:
28
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Листи російського історика В.О.Мякотіна до О.М.Лазаревського


Приватне листування досить оперативно вівдображає події часу, в ньому можна знайти інформацію різного характеру і напрямів. В першу чергу, листи є одним із найважливіших джерел для вивчення життя і творчості історичних діячів (причому відразу обох респондентів), їх наукових контактів, інтересів, основних напрямів роботи в конкретний час. У цілому й вивчення політичного та культурного життя суспільства практично неможливе без врахування інформації, вміщеної в приватних листах. Особливо це стосується часу розквіту епістолярії, як окремого своєрідного жанру (ХІХ – на початку ХХ ст.). Як справедливо зазначили укладачі збірника "Епістолярна спадщина академіка Д.І.Яворницького", "листи, що є мате­ріалізованою людською пам`яттю складають невід`ємний пласт духовної культури народу, допомагають проникнути в його душу, його ментальність"1. Тому приватне листування, як і взагалі будь-який інший вид писемних джерел, заслуговує на спеціальне комплексне джерелознавче дослідження, яке б дозволило з`ясувати інформаційні можливості епістолярії та цілий ряд інших пов`язаних з цим аспектів.
Не виключенням в цьому сенсі є й епістолярна спадщина відомого українського історика та археографа Олександра Матвійовича Лазаревського (1834–1902), яка теж потребує спеціальної уваги та ретельного вивчення. Якщо його особисті листи переважно розпорошені по різних архівних зібраннях та приватних колекціях, то більшість листів до нього містяться як єдиний, досить цільний комплекс в його архіві в Інституті Рукописів НБУ НАНУ. Отже вивчення цієї другої групи листів не передбачає якихось особливих складнощів щодо їх евристики. Наприклад, тут містяться листи до О.Лазаревського від інших визначних українських істориків (серед них В.Б.Антонович, Д.І.Багалій, М.П.Василенко, В.С.Іконников, І.М.Каманін та багато ін.). Серед них виділяються листи надіслані О.Лазаревському його молодшим колегою і сучасником російським істориком В.О.Мякотіним.
Венеамін Олександрович Мякотін (1867–1937) – російський історик, публіцист та політичний діяч, один із лідерів "Трудовой Народно-Социалистической партии". В першій половині 90-х рр. ХІХ ст. жив і працював у Києві, вивчав соціально-економічну історію Гетьманщини, співробітничав в "Киевской старине". Згодом перебрався в Росію, був професором Санкт-Петербурзького університету. В 1918 р. емігрував з Радянської Росії, працював професором Софійського університету (Болгарія), жив у Чехословаччині, потім перебрався до Франції. Найвідоміші його праці безпосередньо стосувалися історії України. Серед них "Прикрепление крестьян в Левобережной Малороссии", яка була опублікована в "Русском Богатстве" в 1894 р., "Из истории Нежинского полка" (1897 р.), "Очерки социальной истории Малороссии XVII–XVIII ст." ("Русское Богатство", 1912–1915 рр.) (перевидана у Празі в 1925 р.).
Вміщену нижче добірку склали 9 листів В.О.Мякотіна до О.Лазаревського, оригінали яких знаходяться в Інституті Рукописів НБУ ім. В.І.Вернадського. Кожен лист є окремою одиницею зберігання. Всі вони написані досить каліграфічним розбірливим почерком, непогано збереглися. Лише в декількох місцях зустрічаються слова, які складно прочитати, на що у поданій нижче публікації зроблено відповідні вказівки. Листи розташовані в хронологічному порядку (за часом їх написання) і відповідно до цього пронумеровані. Примітки та коментарі подано в кінці кожного з них.
Інформація, яка міститься в листах, стосується різноманітних питань, безпосередньо пов`язаних з особистими науковими інтересами обох вчених. Текст листів частково дозволяє реконструювати зміст зворотніх листів О.Лазаревського до В.Мякотіна. В окремих місцях зустрічаються вказівки, які дозволяють з`ясувати позиції істориків щодо конкретних аспектів у вивченні історико-культурного процесу та оцінку ними деяких наукових праць їх сучасників. Листи також дозволяють частково простежити їх наукові контакти та взаємообмін джерелами й інформацією про них для вивчення окремих фактів та написання історичних праць.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Листи російського історика В.О.Мякотіна до О.М.Лазаревського

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок