Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Діяльність Івана Виговського

Діяльність Івана Виговського

Назва:
Діяльність Івана Виговського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,54 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Діяльність Івана Виговського


60—80-ті роки XVII ст. увійшли в історію України як «доба Руїни». На жаль, спадкоємці Б. Хмельницького не змогли успішно завершити його починання. Початком до-би Руїни стало усунення восени 1657 р. Ю. Хмельницько-го від влади. І. Виговський та його прибічники фактично здійснили державний переворот.
Формальним приводом для цих дій були молоді хворобливість, слабохарактерність Ю. Хмельницького.
Реальними ж причинами — погіршення геополітичного становища держави, посилення соціального протистояння в суспільстві, боротьба окремих елітних груп за владу, слабка підтримка ідеї спадкової монархії тощо. Подальша гра амбіцій та численні помилки лідерів, втрата українською державою підтримки народу, посилення агресивних втручань з боку сусідніх держав призвели до катастрофи — поразки Української національної революції.
Після того, як у жовтні 1657 р. в Корсуні Генеральна козацька рада визнала гетьманом І. Виговського, він роз-горнув активну державну діяльність. Кредо своєї зовніш-ньої політики новообраний гетьман висловив під час пере-говорів зі Швецією: «Визнати і оголосити Запорозьке Вій-сько з підвладними, йому провінціями за вільний і нікому не підданий нарід» (на жаль, він не завжди дотримувався цього постулату). І. Виговський укладає союз зі Швецією, поновлює союзницькі відносини з Кримом, йде на порозу-міння з Оттоманською Портою. У відносинах з Польщею та Росією гетьман намагається шляхом балансування між Варшавою та Москвою зберегти бодай автономію Україн-ської держави, а головне — втриматися при владі.
Порівняно з добою Хмельницького значних змін зазна-ла внутрішня політика держави. Усунувши від влади Ю. Хмельницького, І. Виговський відкинув ідею спадко-ємного гетьманату, тобто монархічну модель управління. В основу свого державотворчого курсу він поклав принци-пи олігархічної республіки. Зокрема, ще на Корсунській раді під час свого обрання Д. Виговський запевняв старши-ну: «Без вашої військової ради жодних справ не буду роби-ти». З ідеї олігархічної республіки логічно випливала став-ка ^гетьмана на шляхетство та козацьку старшину, які у Цей час намагалися відмежуватися від решти козацтва, сконцентрувати у своїх руках велике землеволодіння та консолідуватися в окремий привілейований клас. Саме ці верстви підштовхували І. Виговського до відновлення ста-рої моделі соціально-економічних відносин, насамперед кріпацтва. Така внутрішня політика гетьмана вела до по-слаблення центральної влади, посилення позиції козаць-кі старшини та шляхти, порушення соціальної рівноваги суспільстві, зростання масового невдоволення і до вибуху соціальної боротьби.
Наприкінці 1657 р. проти політики І. Виговського активно виступили народні маси. Боротьба велася під гаслом повернення козацьких вольностей — права вільно варити горілку, вести лови і рибальство, вільно переходити на Запорожжя, а також вибирати гетьмана «Чорною радою ».^ Повстання швидко охопило насамперед Полтавський полк і Запорожжя. Під час виступу з'явилися й нові претенден-ти на булаву — полтавський полковник Мартин Пушкар та запорозький отаман Яків Барабаш, які вели таємні пе-реговори з Москвою, звинувачуючи Виговського в пропольській орієнтації. Тому боротьба поступово переросла в громадянську війну. Зібравши 20-тисячне військо та най-нявши волохів, німців і татар, І. Виговський зумів пере-могти військо повстанців у вирішальній битві під Полта-вою (травень 1658 р.). Проте це була надзвичайно дорога перемога, адже у братовбивчому протистоянні загинуло майже 50 тис. українців.
Чудово розуміючи, що за умов, які склалися, початок війни з Росією є лише питанням часу, І. Виговський іде на рішуче зближення з Польщею 16 вересня 1658 року він уклав з польським урядом Гадяцький договір. За його умо-вами, Україна, як формально незалежна держава під наз-вою Велике Князівство Руське, на рівних правах з Поль-щею та Литвою ставала третім членом федерації — Речі Посполитої. Територія князівства охоплювала Київське, Брацлавське та Чернігівське воєводства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Діяльність Івана Виговського

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок