Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ХУДОЖНЄ МОДЕЛЮВАННЯ ОБРАЗУ СОНЦЯ У ПОЕЗІЯХ О.ОЛЕСЯ ТА М ДРАЙ-ХМАРИ

ХУДОЖНЄ МОДЕЛЮВАННЯ ОБРАЗУ СОНЦЯ У ПОЕЗІЯХ О.ОЛЕСЯ ТА М ДРАЙ-ХМАРИ

Назва:
ХУДОЖНЄ МОДЕЛЮВАННЯ ОБРАЗУ СОНЦЯ У ПОЕЗІЯХ О.ОЛЕСЯ ТА М ДРАЙ-ХМАРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,76 KB
Завантажень:
335
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 821.161.2 - 1.09
Завалій Л.П
Конотопський інститут Сумського державного університету імені A.C. Макаренка ХУДОЖНЄ МОДЕЛЮВАННЯ ОБРАЗУ СОНЦЯ У ПОЕЗІЯХ О.ОЛЕСЯ ТА М ДРАЙ-ХМАРИ
У статті досліджується сутність художнього моделювання образу сонця у поезіях О. Олеся та М. Драй-Хмари, їх прагнення трансформувати через образ сонця життєві позиції.
Ключові слова: моделювання, символізм, художній підхід, художній елемент, художня модель, ліричний герой.
Період першої половини ХХ століття в українському літературному просторі ознаменувався появою нової поетичної плеяди (О.Олесь, М.Драй-Хмара, М.Вороний, В.Винниченко та ін.), багатоплановістю сюжетів, своєрідністю світогляду та значимістю окреслених проблем суспільства. Творчість О.Олеся та М.Драй-Хмари відзначається особливою манерою активізація творчого задуму органічним поєднанням зовнішніх і внутрішніх станів ліричного героя, моделюванням образної картини поезій. Поети одного покоління, одних помислів одного сприняття дійсності в українській літературі посідають місце поетів-ліриків. Оригінальний художній підхід до поезій, із яскравими зображально-виражальними засобами виокремлює цих поетів серед інших.
Поетом-неокласиком та поетом-символістом називали літературні критики М.Драй-Хмару. Ю.Шерех зазначає: «... поезія Драй-Хмари - це типова поезія символіста і притому видатного символіста, що має право на своє окреме місце поруч інших помітних представників нашого символізму» [3, с.499]. Літературна діяльність письменника - це відгомін пережитого у період революційних потрясінь, культурно-освітянського становлення держави, особистих переживань. У поезіях М.Драй-Хмари відчувається самокартання від непорозумінь з владою особистого неустаткування в суспільстві, що травмували душевний спокій поета. «У цих самокартаннях відчувається насамперед реакція на постійні звинувачення у відриві від життя та непорозумінні доби» (на адресу «попутницької» та «буржуазної» інтелігенції), якими була буквально насичена атмосфера грамадсько-політичного та культурного побуту і які, звісно ж, Драй-Хмара мусив сприймати на свій рахунок. Це травмувало душу. Але це і стимулювало роботу свідомості в напрямку самоозначення, поглиблення світогляду та дійовішому включенні в суспільну практику доби. Всі ці суперечні й болісні стани душі, рахунки то до самого себе, то до свого часу й суспільства почасти відбилися й на поезії Михайла Драй-Хмари»,- зазначає І.Дзюба [1, с.23].
Не менш складним і в той же час трагічним складався творчий шлях О.Олеся - шлях обдарованого лірика, поета з «душею вогняною», відомого в українському письменництві. Його поетичний талант був також недооцінений як і талант М. Драй-Хмари. Самобутність поезії О.Олеся з вираженим індивідуальним стилем вражала «літературний бомонд» тоді і хвилює сучасників сьогодні. Р Радишевський зазначає: «Увішов і утвердився як тонкий лірик, співець краси й сили кохання, природи й долі рідного краю, поет надії, віри, чарівним словом якого на струнах серця видобувалися наймелодійніші звуки, виражалися найсвітліші людські почуття» [2, с.5].
Метою статті є дослідження сутності художнього моделювання образу сонця у поезіях О.Олеся та М.Драй- Хмари.
Творчість О.Олеся перебуває на сьогодні у колі досліджень відомих літературних науковців (РРадишевський, М.Неврлий, О.Олійник та ін.). їх розвідки допомагають зрозуміти своєрідність його світогляду та жанрову наповненість його поезії. Наукові обгрунтування творчої спадщини М.Драй-Хмари здійснили М.Зеров, Ю.Шерех, І.Заславський та ін.
Повертаючись до питання образної характеристики у поезіях О.Олеся та М.Драй-Хмари, слід зазначити, що вони складають цілісну художню модель. Художня модель (картина) світу поезії письменника - це прообраз, система, через призму якої відтворюється об'єктивна реальність, яка склалася у свідомості автора та пов'язана з мовною здатністю сприймати образи. Окрім цього, поезії відзначаються багатоплановістю і різноманітністю образів (сонця, вітру, хмар, туману та ін.), що пояснюється реакцією внутрішнього стану ліричного героя на сприйняття зовнішньої дійсності (прикметно, що у кожного з поетів сприйняття виявлялось по-різному).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: ХУДОЖНЄ МОДЕЛЮВАННЯ ОБРАЗУ СОНЦЯ У ПОЕЗІЯХ О.ОЛЕСЯ ТА М ДРАЙ-ХМАРИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок