Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЗАПОРОЗЬКА СІЧ ТА ЗАПОРОЗЬКЕ КОЗАЦТВО У РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКІЙ ТОРГІВЛІ Є0-Х РР. XVIII СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПИСКИ КУРСЬКОГО КУПЦЯ М. ОДНОРЯДКІНА)

ЗАПОРОЗЬКА СІЧ ТА ЗАПОРОЗЬКЕ КОЗАЦТВО У РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКІЙ ТОРГІВЛІ Є0-Х РР. XVIII СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПИСКИ КУРСЬКОГО КУПЦЯ М. ОДНОРЯДКІНА)

Назва:
ЗАПОРОЗЬКА СІЧ ТА ЗАПОРОЗЬКЕ КОЗАЦТВО У РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКІЙ ТОРГІВЛІ Є0-Х РР. XVIII СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПИСКИ КУРСЬКОГО КУПЦЯ М. ОДНОРЯДКІНА)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,59 KB
Завантажень:
253
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Ю. І. Головко
ЗАПОРОЗЬКА СІЧ ТА ЗАПОРОЗЬКЕ КОЗАЦТВО У РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКІЙ ТОРГІВЛІ Є0-Х РР. XVIII СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПИСКИ КУРСЬКОГО КУПЦЯ М. ОДНОРЯДКІНА)
Дослідження історії російсько-турецьких відносин, у тому числі торгових, має достатньо представницьку історіографію, у тому числі стосовно періоду формування так званого "східного питання". Особливим періодом в історії російсько-турецьких торгових відносин стала третя чверть ХУІІІ ст., коли, з одного боку, почалося активне просування митних кордонів Російської імперії на південь, а з іншого боку, - Запорозькі Вольності продовжували жити практично за власними законами, у тому числі митними. Питання історії козацької торгівлі, зовнішніх торгових відносин Січі та Гетьманщини, розвитку митної справи на півдні на сході України неодноразово ставали предметом досліджень в працях з історії козацтва [1; 2; 3], історії митної справи, внутрішньої та зовнішньої торгівлі [4; 5; 6; 7] і т.д.
На початку 60-х рр. ХУІІІ ст. в Російській імперії були проведені декілька урядових заходів, які мали сприяти розвитку зовнішньої торгівлі, а точніше, експорту російських товарів, та вдосконаленню митної системи держави: так, були ліквідовані торгові монополії, митниць переведені на державне утримання, велася підготовка нового тарифу і т.д. [8, с.210-212]. З іншого боку, в цей час право російського купецтва торгувати на території Османської імперії вже було закріплено російсько-турецькими договорами, але фактичний стан справ в російсько-турецькій торгівлі свідчив тільки про початок вирішення даної проблеми. На цей час європейське купецтво мало значно вигідніший статус в Туреччині, ніж російське, адже укладені між європейськими державами та Туреччиною договори надавали представникам цих країн суттєві привілеї щодо сплати мита та захисту їх прав на території самої Туреччини [9, с.113]. З іншого боку, особливості організації внутрішньої торгівлі та в цілому внутрішньої політики Туреччини середини ХУІІІ ст. самі по собі не сприяли розвитку російсько-турецької' торгівлі, особливо враховуючи практичну відсутність державної підтримки російського купецтва на території Османської імперії [10; 11; 12; 13]. Особливе значення у висвітленні стану російсько-турецької торгівлі в 60-х рр. ХУІІІ ст. має думка безпосередніх учасників цього напрямку зовнішньої торгівлі, тобто представників купецтва. Саме точка зору купця, який займався зовнішньою торгівлею, представлена у документі, що був виявлений у справі "О доходах в Темерниковской таможне. 1765 г." у фонді 16 ("Фінанси") Російського державного архіву давніх актів. Справа складається з двох документів - з рапорту воронезького губернатора Олександра Петровича Лачінова на ім'я імператриці Катерини ІІ і власне з опису торгівлі з Туреччиною. Прямого зв'язку між двома документами не виявлено - в рапорті губернатора від 1 грудня 1765 року мова йде безпосередньо про прибутки згадуваної Темерниківської митниці за 1765 рік: губернатор повідомляв імператриці, що загальний прибуток митниці з відпускних та привозних з Константинополя товарів склав 43 867 рублів та 4 з половиною копійки [14, арк.1]. Про опис торгівлі з Туреччиною у даному рапорті згадок нема.
Сам документ з описом обставин торгівлі має назву "Обстоятельства о торге российского купечества от Темерниковского порта и Сечи Запорожской на судах турецких подданных" і складається з 33 пунктів, що не мають заголовків (формально у тексті документа відсутній пункт 32, хоча допускаємо можливість, що він був механічно поєднаний з пунктом 31-м).
Документ не містить адресування або звернення, так само не містить дати, підписаний курським купцем Михайлом Однорядкіним, який, згідно з його власним підписом, з 1752 знаходився у купецьких справах в Молдавії, Валахії, Туреччині, островах Архіпелагу, Середземному морі та в Єрусалимі [14, арк.13зв.].
Документ розподіляється на дві логічні частини: перша частина складається з пунктів з 1 по 21 включно і присвячена опису головних проблем, які супроводжують торгівлю російського купецтва в Туреччині; друга частина складається з прохань та пропозицій на ім'я Катерини ІІ, які мали б допомогти усуненню описаних перешкод та попередженню їх впливу на розвиток російсько- турецької торгівлі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ЗАПОРОЗЬКА СІЧ ТА ЗАПОРОЗЬКЕ КОЗАЦТВО У РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКІЙ ТОРГІВЛІ Є0-Х РР. XVIII СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПИСКИ КУРСЬКОГО КУПЦЯ М. ОДНОРЯДКІНА)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок