Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Досвід діяльності Дніпробугу в 20-і роки ХХ ст.

Досвід діяльності Дніпробугу в 20-і роки ХХ ст.

Назва:
Досвід діяльності Дніпробугу в 20-і роки ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,20 KB
Завантажень:
279
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Досвід діяльності Дніпробугу в 20-і роки ХХ ст.
У наш час уряд незалежної України втілює в життя ринкові перетворення, в зв'язку з цим вивчення економічних реформ 20-х років ХХ ст. набуває сьогодні особливої ваги.
Перехід до капіталістичного способу виробництва проходить болісно, супроводжується різким погіршенням матеріальних умов життя людей. Використовуючи історичний досвід втілення в життя нової економічної політики, можна зменшити негативні наслідки цього процесу.
При дослідженні питань непу на Півдні України автор звернув увагу на проблему виникнення та діяльність Дніпробугу (Спілки споживчих товариств Миколаївського і Херсонського округів). Ця тема практично не знайшла достатнього відображення в історичній та економічній літературі. Дослідники, аналізуючи загострення класової боротьби в період непу, ставили підприємців та торговців на протилежні боки барикад. Але саме існування Дніпробугу дає можливість побачити, яким чином інтереси цих верств населення були узгоджені, як між собою, так і у стосунках з державою. Разом із згортанням непу подальше існування Дніпробугу ставало недоцільним. Всеукраїнська кооперативна спілка, як орган держави, фактично виконувала аналогічні дії. Саме тому ВУКС і поглинув конкуруючу організацію, яка не отримувала достатньої допомоги після зміни економічного курсу СРСР і України.
Досвід діяльності спілки дає можливість побачити, які досягнення можна використати сьогодні не лише приватним особам на Миколаївщині, або в межах Півдня України, а й у державі в цілому. Крім цього, врахування допущених помилок та прорахунків може зменшити біди населення під час переходу до ринкової економіки.
Існування і діяльність Дніпробугу відобразилось у досить великій кількості архівних матеріалів, спогадах безпосередніх робітників, керівників спілки, газетних публікаціях [1].
Кооперація на Півдні України виникла ще до Жовтневої революції. До 1921 року кооперативні організації вже існували близько п'ятдесяти років.
Особливо бурхливе зростання її спостерігалося в останні роки Першої світової війни. Економічна та політична криза в державі урядом самостійно не могли бути ліквідовані без допомоги населення. Кооперативні організації змогли вирішити більшість проблем із постачанням населення товарами споживання, задоволення попиту на окремі види засобів виробництва, товарообміну між містом та селом.
Жовтнева революція, яка привела до націоналізації торгівлі й промисловості, залишила недоторканою кооперацію, бо її досвід і апарат більшовики вирішили використати для здійснення своєї соціальної та економічної політики.
Саме споживча кооперація на той час мала добре організований розподільчий апарат. Радянським урядом України приймається рішення використати вже існуючу систему споживчої кооперації. В 1919 р. вся кооперація була одержавлена і на правах виконавчого органу Наркомпроду залучена до розподілу товарів споживання. Введено було також обов'язкове членство в цій організації всіх виробників товарів споживання.
У період непу на Півдні України виникли такі види кооперації: споживча, сільськогосподарська і промислова. Споживчу кооперацію на Миколаївщині представляли Микробкооп (Спілка робітничої і міської кооперації) "Дніпробуг" (Спілка споживчих товариств Миколаївського і Херсонського округів) та контора Вукоопспілки (Всеукраїнська кооперативна спілка).
Дніпробуг був створений на основі споживчих спілок, які вже існували раніше: "Південної спілки кооперативів" і "Об'єднання". Ще в 1919 р. у кооперативних колах того часу стала формуватися думка, що економічні умови вимагають об'єднання цих товариств. У червні 1919 р. Збори Уповноважених Південної спілки кооперативів висловилися за об'єднання. Правління обох організацій розпочали переговори з цієї нагоди, з'ясовували технічний бік злиття.
Переговори закінчилися запрошенням правління Миколаївської спілки прибути в Херсон для остаточних переговорів. На той час Херсон був значним адміністративним центром і вважалося, що і надалі керівні органи нової організації повинні розташовуватися саме там.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Досвід діяльності Дніпробугу в 20-і роки ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок