Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Давня історія Південного Побужжя (Етноісторичний нарис)

Давня історія Південного Побужжя (Етноісторичний нарис)

Назва:
Давня історія Південного Побужжя (Етноісторичний нарис)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,01 KB
Завантажень:
296
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
УДК 902.2
Толмачова О.І., Миколаївський державний університет ім. В.О. Су- хомлинського
Давня історія Південного Побужжя (Етноісторичний нарис)
У статті розглянута історія Степового Побужжя у період ранньої первісної общини (палеоліт, мезоліт). Простежені зміни палеоландшафтів та їх вплив на розвиток первісного суспільства. Розглянута динаміка розвитку народонаселення на Побужжі у період 24000-8000 років тому назад.
In the article examines the history of Steppe s Pobugga at the early primitive communal period (Ancient Stone Age - Middle Stone Age).There were deduced changes of ancient landscapes and their influence, which were exerted on evolution of primitive population. Also, in the article examines the dynamic of evolution of Pobugga^s population at the period from 24 till 8 thousand years ago.Найдавніша історія Південної України, часткою якої є і Степове Побужжя, відома нам лише за матеріалами пам'яток кам'яного віку (палеоліт, мезоліт). За рештками стародавніх поселень і поховань ми можемо відтворити лише загальні напрямки заселення людиною степів Південної України та основні риси культурного надбання первісних спільнот (склад знарядь праці, типи жител, відтвори мистецтва, рослинний і тваринний світ, реконструювати господарство, соціальний устрій та ідеологічні уявлення тощо).
Джерельною базою відтворення історії населення ранньої первісної общини Степового Побужжя є матеріали археологічних пам' яток палеоліту і мезоліту, які досліджені археологами та фахівцями суміжних природничих наук (геологами, палеозоологами, палеоботаніками, палеогеографами, петрографами тощо).
Основні матеріали, які покладені в основу написання даної статті, зібрані Причорноморською експедицією Інституту археології НАН України під керівництвом В.Н.Станко [1]. Окремі матеріали були здобуті в різні часи
М.Даниленком, Н.Г.Елагіною, В.І.Нікітіним,
П.Смольяніновою, О.П.Чернишом та іншими дослідниками [2]. Історія дослідження пам'яток палеоліту і мезоліту Степового Побужжя докладно викладена С.П.Смольяніновою, тому нам немає необхідності її повторювати і відсилаємо читачів до її роботи [3].
У статті буде розглянутий лише період історії від заселення мисливцями та збирачами Північного Причорномор'я до появи тут перших скотарів та землеробів. В історичній науці цей відрізок часу співвідноситься з епохою привласнюючої економіки, з якою пов'язані такі соціальні структури як праобщина та ранньопервісна община. Значною мірою життя і діяльність людини того часу залежали від ресурсів і характеру оточуючого середовища - наявності промислових тварин, природничих умов для продуктивного полювання, сировини для виготовлення знарядь праці, палива тощо. В зв'язку з цим, насамперед, розглянемо, як сучасна наука відтворює природне середовище, в якому опинилась первісна людина, поселившись у Степовому Побужжі в часи палеоліту і мезоліту та з'ясуємо палеоекологічну ситуацію в регіоні.
Палеогеографія.
Реконструкція оточуючого середовища пов'язана із залученням матеріалів геоморфології, палеоботаніки, палеозоології та даних інших природничих наук.
Геоморфологія. Гідрографічна мережа в Степовому Побужжі, близька до сучасної, була сформована ще в ранньому палеоліті. Основним фактором, який утворював рельєф Степового Побужжя, є долина Південного Бугу, яка поділяє Причорноморську низину в цьому регіоні на два підрайони: правобережжя - з глибоким до- лино-балковим розчленуванням і лівобережжя, з відносно рівним та згладженим рельєфом. На півночі мережа долино-балкового розчленування щільніша, береги річок та балок крутіші. На давніх терасах річок і балок серед уламків пісковику, вапняку, граніту, гнейсу та інших порід каміння часто зустрічаються оброблені людиною кремені [4]. Долини річок переважно маловодні, поросли лучними травами. В руслах і на схилах їх зустрічаються виходи кременю, вапняку, гнейсу, пісковику, граніту, які слугували сировиною для виготовлення знарядь праці та спорудження жител первісній людині.
У цілому, геоморфологія долин річок басейну Південного Бугу досліджена недостатньо, тому не завжди можна чітко прив' язати розташування давніх поселень і місцезнаходжень з відповідними геологічними структурними утвореннями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Давня історія Південного Побужжя (Етноісторичний нарис)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок