Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПЛАНОВІ ПРИНЦИПИ ГОСПОДАРЮВАННЯ ТА РИНОК В УКРАЇНІ У 1921-1925 РР.

ПЛАНОВІ ПРИНЦИПИ ГОСПОДАРЮВАННЯ ТА РИНОК В УКРАЇНІ У 1921-1925 РР.

Назва:
ПЛАНОВІ ПРИНЦИПИ ГОСПОДАРЮВАННЯ ТА РИНОК В УКРАЇНІ У 1921-1925 РР.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,39 KB
Завантажень:
402
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
О.А. Пиріг
ПЛАНОВІ ПРИНЦИПИ ГОСПОДАРЮВАННЯ ТА РИНОК В УКРАЇНІ У 1921-1925 РР.
Переосмислення проблем непу, яке триває протягом останнього десятиліття, у порядок денний висуває перегляд місця і ролі планування в умовах переходу від директивної економіки часів "воєнного комунізму" до ринку.
Деякі сучасні дослідники, на наш погляд, перебільшують роль плану в регулюванні економіки 20-х рр. Так, Е. Лортикян, аналізуючи співвідношення планових і ринкових засад в радянському господарстві, пише: "Це був двуєдиний процес, спрямований на створення зовсім нової економічної системи, якої ще не знала історія" [1.-С.58]. Т. Сотнікова вважає, що причиною паливних, продовольчих, збутових криз періоду непу було недостатнє планування [2.-С.103]. Дискусійним
залишається питання співвідношення ринкових та планових засад у господарстві 20- х рр.
Економічний розвал та політична криза початку 20-х рр. змусили правлячу партію відступити від комуністичної доктрини і запровадити ринкові відносини. Кожний "крок назад" відбувався в умовах тривалої боротьби в самій партії між прихильниками ринкової та планової основ економіки. Під тиском конкретних обставин РКП(б) замінила продрозкладку натуральним, а потім і грошовим податком, дозволила оренду, концесії та вільну торгівлю, ввела госпрозрахунок у державному секторі промисловості, реформувала грошову систему тощо.
Застосування ринкових відносин з метою подолання економічної розрухи всебічно розкрито у монографіях С. Кульчицького [3], В. Гринчуцького [4], В. Лантуха [5], О. Пиріг [6] та інших. Однак, акцентуючи увагу на запровадженні ринкових відносин в господарство УСРР, дослідники залишили поза увагою, що в умовах непу державна партія намагалася зберегти підвалини планово-директивної економіки, закладені в період "воєнного комунізму".
Першим довгостроковим планом був план ГОЕЛРО, схвалений VIII Всеросійським з'їздом рад у грудні 1920 р. Тоді частина партійних функціонерів вже зрозуміла необхідність кардинальних змін в економічній політиці, але самі зміни були ще попереду. Прибічники планових засад в економіці вважали, що зосередження в руках держави "командних висот" (великої промисловості, транспорту, зовнішньої торгівлі тощо) створили підґрунтя для планування розвитку всього господарства. Ці ідеї матеріалізувалися у діяльності Державної загальнопланової комісії, положення про яку було затверджено РНК РСФРР у лютому 1921 р. На Держплан покладалося завдання розробки єдиного загальнодержавного плану господарського розвитку, засобів і порядку його здійснення, розгляду і узгодження з ним виробничих програм і планових пропозицій різних відомств, організації наукових досліджень [7.-С.199]. Головою Держплану був призначений Г. Кржижановський.


УДК 94(=161.2)(477-2)"1920/1926"
Д. В. Овчаренко
УКРАЇНЦІ У НАЦІОНАЛЬНІЙ СТРУКТУРІ МІСТ ПІВДНЯ УКРАЇНИ ЗА ДАНИМИ ПЕРЕПИСІВ НАСЕЛЕННЯ 1920-1926 РР.
Автор характеризує національний склад міського населення Півдня України за даними переписів населення 1920-х рр. Дослідження базується на матеріалах Всеросійського перепису населення 1920 р., Всесоюзного міського перепису населення 1923 р. та Всесоюзного перепису населення 1926 р. Висвітлено зміни у національній структурі в умовах адміністративно-територіальних реформ у регіоні. Проаналізовано основні причини зростання чисельності та частки українців серед міського населення південноукраїнського регіону у 1920-і рр.
Ключові слова: національний склад, Південь України, місто, перепис населення, адміністративно- територіальний устрій.
Регіональні дослідження з історії нашої держави є першочерговим завданням вітчизняної історичної науки. В останній час велика увага приділяється дослідженню саме регіональної історії, що дозволяє складати мозаїку всеукраїнської історії з невеличких цеглинок. Це дає можливість не загубити жодного історичного факту та збудувати таку концепцію вітчизняної історії, в основу якої закладені особливості всіх регіонів. Як вказує Г. Турченко, «в останні роки в соціогуманітарних науках посилився інтерес до вивчення місцевої специфіки, зокрема, ролі регіонального фактора в суспільному житті» [1, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: ПЛАНОВІ ПРИНЦИПИ ГОСПОДАРЮВАННЯ ТА РИНОК В УКРАЇНІ У 1921-1925 РР.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок