Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЕТНІЧНИЙ СКЛАД МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ВСЕСОЮЗНОГО ПЕРЕПИСУ НАСЕЛЕННЯ 1926 Р.)

ЕТНІЧНИЙ СКЛАД МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ВСЕСОЮЗНОГО ПЕРЕПИСУ НАСЕЛЕННЯ 1926 Р.)

Назва:
ЕТНІЧНИЙ СКЛАД МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ВСЕСОЮЗНОГО ПЕРЕПИСУ НАСЕЛЕННЯ 1926 Р.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,70 KB
Завантажень:
176
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94(477.7-21)"1926":314.93-054
Г. Ф. Турченко, Д. В. Овчаренко
ЕТНІЧНИЙ СКЛАД МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ВСЕСОЮЗНОГО ПЕРЕПИСУ НАСЕЛЕННЯ 1926 Р.)
Проаналізовано особливості етнічного складу населення міст Півдня України в середині 1920-х рр. Дана характеристика етнічного складу населення міст на основі матеріалів Всесоюзного перепису населення 1926 р. Висвітлено чисельність та частка національних меншин у складі міського населення кожного з округів південноукраїнського регіону.
Ключові слова: етнічний склад населення, міське населення, урбанізація, Південь України, перепис населення, міграція.
Дослідження ролі етносоціального складу населення міст у розвитку суспільства ХХ ст. є важливим напрямком в історичній науці. Міста були центрами економічного життя в умовах індустріального суспільства, осередками технічного прогресу, мистецького життя та науки, відігравали провідну роль у модерніза- ційних процесах. При розгляді міського суспільства часто користуються поняттям "урбанізація".
Під урбанізацією звичайно розуміють процес підвищення ролі міст у розвитку суспільства. її найголовніші прояви - зростання міських поселень, концентрація населення в них, поширення міського способу життя на сільські поселення. У поняття "урбанізація" включають і якісні зміни в житті суспільства - перетворення його переважно у міське за характером праці, способом життя, розвитком культури [1, с.258].
Вагомий внесок у вивчення національного складу зробив в 1920-і рр. А. Хоменко - автор монографій "Населення України 1897-1927 рр." та "Національний склад людності УСРР" [2; 3]. Серед сучасних науковців слід виділити праці Б. Чирка та Л. Якубової - дослідників історії національних меншин України у 19201930-х рр. [4; 5]. Д. Гринь присвятив свої дослідження аналізу соціально-демографічних процесів в містах України на базі переписів населення 1923, 1926, 1939 рр. [6; 7; 8]. Розвиток етнодемографічних процесів в Україні 20-х рр. ХХ ст. проаналізував у своїх працях О. Воронко [9; 10].
Південноукраїнський регіон охоплює суцільний масив земель, який до 1917 р. включав три губернії - Катеринославську, Херсонську і Таврійську. У 1920-х рр. адміністративний поділ зазнав суттєвих змін. Більшовики мотивували ці зміни необхідністю більш ефективного управління економікою держави. У 19231926 рр. тривала реформа адміністративно-територіального устрою. Замість губерній в Україні запроваджували округи. За ці три роки чисельність округів змінювалась. На час Всесоюзного перепису населення 1926 р. на території УСРР існував 41 округ.
У межах колишніх Катеринославської, Херсонської і Таврійської губерній існувало 13 округів: Одеський, Дніпропетровський, Сталінський, Миколаївський, Луганський, Зінов'євський, Херсонський, Запорізький, Маріупольський, Артемівський, Першомайський, Криворізький, Мелітопольський. В рамках нашого дослідження підраховано чисельність всього міського населення Артемівського, Сталінського, Луганського, Маріупольського та Першомайського округів, хоча частина території цих округів виходила за межі Катеринославської, Херсонської та Таврійської губерній.
У Всесоюзному переписі населення 1926 р. було виділено такі категорії міських поселень: 1) міста; 2) міські селища; 3) інші міські поселення.
Перші дві категорії населених пунктів були офіційно затверджені як міські ВУЦВК. Населення третьої категорії селищ було включене до міського Центральним статистичним управлінням України [11, с.77]. Як зазначається у збірнику статистично-економічних відомостей "Міські селища УСРР", виданому у 1929 р., "законодавство в питанні про розряди населених пунктів далеке від досконалості, і конкретний список міських селищ з одного боку включає певну кількість селищ, що економічно не мають ніякого права на назву міських (це, наприклад, досить численні селища міського типу з кількістю сільськогосподарського населення, що далеко перевищує 50 % всього самодіяльного населення), а, з другого боку, поза цим списком залишається чимало фабрично-заводських, дачних, залізничних селищ, які і чисельністю населення, професійного складу, а також типом зростання, цілком відповідають поняттю міських селищ, з економічної точки зору.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ЕТНІЧНИЙ СКЛАД МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДНЯ УКРАЇНИ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ВСЕСОЮЗНОГО ПЕРЕПИСУ НАСЕЛЕННЯ 1926 Р.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок