Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПЕРЕЯСЛАВСЬКА УГОДА

ПЕРЕЯСЛАВСЬКА УГОДА

Назва:
ПЕРЕЯСЛАВСЬКА УГОДА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,14 KB
Завантажень:
485
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
ПЕРЕЯСЛАВСЬКА УГОДА


Загроза нової війни з Польщею, повстання в полках України, брак надійних союзників звертали знову думки до православної Москви, тим більше, що тисячі втікачів знаходили притулок на підлеглій Слобідській Україні і далі в Московщині.
З 1648 року Богдан Хмельницький час від часу звертався до Москви з проханням допомогти в боротьбі з Польщею." Він загро-жував навіть війною, якщо вона не дасть допомоги проти Польщі. Значну ролю в справі союзу України з Москвою відіграло східне духовенство, вищі представники якого брали на себе посередництво між Богданом Хмельницьким і царем: Паїсій, патріярх Єрусалим-ський, що зустрічав Хмельницького у Києві в 1648 році й вітав, як нового Мойсея; Иоасаф, митроп. Коринтський, що загинув під Бере-стечком у 1651 році; Гавриїл, митрополит Назаретський, що був у гетьмана після берестейської поразки."
Усі звернення до Москви в справі допомоги були марні. Моковський уряд відмовляв або відповідав загальними заявами, виси-лав хліб і сіль, але вичікував, не бажаючи розривати миру з Поль-щею."
В. Ключевський так характеризував політику Москви супроти України: вона «протягом 6 років приглядалася з нерухомою ціка-вістю, як справа Хмельницького, попсована татарами під Зборовом і Берестечком, хилилася до упадку, як Україна пустошилася союз-никами-татарами і люто-нелюдською усобицею, і нарешті, коли Україна вже знищилася дорешти, її прийняли під свою високу руку»."
Наводячи цю цитату, М. Грушевський пояснював справу так:
«Увесь хід історії Східньої Европи міг би взяти інший і кращий на-прямок, коли б Україна ввійшла в політичну унію з Москвою в початках своєї боротьби з Польщею, ще повна сил, повна людности, не зневіреної в своїх провідниках і в піднятому ними ділі, здатної бути опозицією Москви, обстояти себе в сій позиції і не дати себе зіпхнути на становище провінції. Московські політики може ненароком, а може й умисно дали поборюкатись українській козаччині з Польщею і дійти до останнього обопільного знищен-ня..., аби ввійти з свіжими силами між сил обезкровлених против-ників і взяти козаччину вже не в роді рівнорядного союзника, а підручного, котрого можна було б звести до ролі прислужника, під-даного „холопа".
У Москві добре врахували і другий бік питання. Союз з Укра-їною був конче потрібний для Москви з різних поглядів: він від-кривав шлях до Чорного моря і на захід, забезпечував їй пануван-ня на сході, а головне — трагічне становище України загрожу-вало Москві або захопленням її Польщею, або союзом її з Туреччи-ною, чим не раз лякав Москву Хмельницький. Союз з Україною був дуже бажаний для Москви тим, що забезпечував п мілітарні інтереси. Україна мала 300.000 випробуваного, досвідченого, най-кращого на Сході Европи війська. Всі ці умови робили союз з Україною конче потрібним для Москви."
1-го жовтня 1653 року Земський Собор у Москві ухвалив прий-няти Україну «під високу руку царя», а 1 листопада московське посольство вже було на кордоні України. Цей поспіх, невластивий московському урядові, свідчить, яка велика була заінтересованість Москви. На чолі посольства стояв боярин Василь Бутурлін, наміс-ник Тверський. В посольстві були: окольничий Іван Олфер'ев, на-місник Муромський та дяк Ларіон Лопухін. З ними їхало духовен-ство з іконами, корогвами, хрестами, з образом Спаса — дар царя Хмельницькому — та великий почет.
Гетьман був зайнятий війною з Польщею та похороном Тимзша і прибув до Переяслава лише 6 січня 1954 року. Він уникав будь-яких урочистих прийнять і ні разу не запросив московських пос-лів до себе. Можливо, для того обрав для переговорів не Київ, чого добивалися посли, а тихий козацький Переяслав. Не було прий-няття і в полковника Переяславського Тетері. Всі переговори від-бувалися сухо й офіційно."
8-го січня відбулась Рада Старшин та поспіхом скликана Загальна Рада мешканців Переяслава. Після вислухання царської грамоти, гетьман, посли та старшини поїхали до Успенського со-бору. Там стався інцидент, не передбачений у Москві. Коли ду-ховенство хотіло було привести до присяги гетьмана та старшину, Хмельницький зажадав від послів, щоб вони перші принесли при-сягу від імени царя.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ПЕРЕЯСЛАВСЬКА УГОДА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок