Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Розвиток освіти в Київській Русі

Розвиток освіти в Київській Русі

Назва:
Розвиток освіти в Київській Русі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,25 KB
Завантажень:
296
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
на тему: „Розвиток освіти в Київській Русі”


Освіта ї наука. Рад. учені вважають, що писемність на території К. Р. в її найпростіших формах була відома ще в 6 – 8 ст. Болг. чернець Храбр (9 ст.) зазначав, що в дохристиянські часи слов'яни писали „чъртами и ръзами”. Однією з глаголичних пам'яток того часу є Київські листки. Розвиткові й поширенню писемності сприяла поява слов'ян. шрифту — кирилиці. Значний вплив на роз-виток освіти мало прийняття хри-стиянства. Про поширення гра-мотності в К. Р. свідчать згадува-ні в літописах договори, написи на речах, стінах будівель (див. Графіті), берестяні грамоти та ін. Відомо, що 988 у Києві, 1028 ( у Новгороді існували школи для дітей знаті з систематичним викладанням („книжним ученням”), У 1086 онука Ярослава Мудрого Анна (Янка) Всеволодівна засн. у Києві при Андріївському монастирі жіноче уч-ще. Створювалися школи при князівських двоpax і монастирях. Навчання про-водилося за текстами перекладних; церковних книг. Хоч у навч. програмах переважали богословські відомості, тодішні школи давали й певний обсяг світських знань, і Визначною пам'яткою давньорус. педагогіки є „Повчання” Володимира Мономаха (1096). Розвива-лися гол. чин. богослов'я, філосо-фія, історія. В К. Р. з'являються перші праці енциклопедичного, характеру у вигляді законоправил. Відомості з природознавства й космогонії черпалися з популяр-них перекладних книг: „Фізіолог” (з грец., автор невідомий), «Шестоднев», складений болг. екзархом Іоанном на основі візантійського тексту, «Християнська топографія» Козьми Індикоплава та ін., знан-ня з історії подавали візант. хроніки Іоанна Малали й Георгія Амартола, юридичні відомості – Статут Володимира Мономаха, зб. норм давньорус. права — «Руська правда» тощо. Найбільші цен-три освіти К. Р.— Київ, Новгород, Ростов Великий, Чернігів та ін. В К. Р. збирали, перекладали й переписували книги. Монастирі тали осередками, де створювали-ся сховища книг і рукописів та архіви. Значні зібрання книг були і Бібліотеці Софійського собору в Києві, Києво-Печерському, Києво-Видубицькому, Вишгородському та ін. монастирях, у містах Владимирі й Галичі давньому.
Після офіційного введення християнства на Русі утверд-жується кирилична система письма. Нею написані всі відомі твори XI і наступних століть: «Остромирове євангеліє», «Ізборники Святослава» 1073 і 1076 pp., «Слово о законі і благодаті» митрополита Іларіона, «Мстиславове євангеліє», «Повість временних літ» та інші.
Згадані твори – не єдині пам'ятки, на підставі яких можна скласти уявлення про характер і рівень поширення писемності на Русі. Великий додатковий матеріал для цього дають архео-логічні розкопки, які виявляють численні вироби з написами. Це – шиферні прясла, керамічний та металевий посуд, ливарні формочки, плінфа. Зміст написів різний, але найчастіше вони засвідчують приналежність або ім'я господаря речі: «княжа», «Спасова», «княжо єсть», «Мстиславя корчага», «Давидова чара», «Гюръгева», «Гаврило», «Молодило», «Янъка въдала пряслень жирце» та ін. Іноді написи вказують на вміст посудини – «Ярополче вино». «Гороухща»; містять побажання – «Благодатнеша плона корчага сия»; засвідчують ім'я майстрів – «Макосим», «Людота», «Костантин».
Розкопки в Новгороді та інших містах Північної та Північно-Східної Русі (Пскові, Старій Ладозі, Старій Руссі, Твері, Смо-ленську) виявляють «берестяні» грамоти, які датовані переваж-но XII — XIII і наступним століттями. Це листування жителів міст і їх сільськогосподарської округи з приводу різних госпо-дарських справ: купівля землі, лихварські угоди, боргові зо-бов'язання, духовні на випадок смерті, повідомлення про уро-жай тощо. Як свідчить аналіз «берестяних» грамот Новгорода, де їх виявлено вже близько 700, письмо відігравало помітну роль в житті не лише заможних, але й рядових міщан. Постає слушне запитання чи мав феномен «берестяних» грамот поширення в Південній Русі? Безперечно, мав. Так вважати дають підстави знахідки кістяних стилів у Києві, виявлення перших грамот у Звенигороді.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Розвиток освіти в Київській Русі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок