Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати реферат: Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича

Загрузка...

Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича / сторінка 4

Назва:
Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,16 KB
Завантажень:
205
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 

Автор згадував Віденський договір 1605 року, за яким угорські лютерани і кальвіністи отримували право на вільне віросповідання. Проте він зауважував, що католицизм через реформацію намагався посилити свої позиції на сході, де впливи лютеранства та кальвінізму не були такими значними, як на заході. На думку Ю. Целевича, православна церква не піддалася впливам католицизму, але уся Північна Угорщина опинилася в руках князів, які підтримували протестантизм із Чехії та Німеччини. Наслідок цього процесу він вбачав у зростанні ролі протестантизму. Так, А. Пекар, оцінюючи тогочасну ситуацію в Угорщині, говорив, що більшість церковного майна і земель потрапила до рук протестантів23.
Розкриваючи становище православних українців, Ю. Целевич підкреслював, що була відсутня суттєва різниця між простими віруючими та священнослужителями. Автор підводив до думки, що ставлення до православного українського населення було жахливе. Подібну характеристику цієї ситуації дав З. Ашкиназе, який при описі тогочасного стану православного духовенства, вказував, що українці не отримали допомоги від держави, не мали власних доходів, тому були приречені на голодне існування24.
Особливу увагу Ю. Целевич звертав на проблему церковної унії. Визначну роль у прийнятті унії він відводив єпископу Василю Тарасовичу. Зокрема, автор зазначав: “Василь Тарасович є першим владикою, котрого, само духовенство угорсько-руське, на престіл покликало”25. Такий вибір підтримав князь Ракочій, який у той час вів боротьбу проти Австрії та єзуїтів. Однак Целевич згадував і про успіхи католицької пропаганди в угорських землях, підтверджуючи це тим, що Тарасович у 1641 році починає цікавитися питанням запровадження унії. Проголошення унії 24 квітня 1649 року мало велике значення у діяльності української церкви на Закарпатті. Целевич наводив текст грамоти, у якій 6 представників православної церкви визнавали зверхність “церкви римської котру ми до нині без причини ненавиділи и котрою гордили. Грецьку шизму и блуди віддаляємо від наших сердець”26. Проте Целевич, цитуючи грамоту, подає вимоги, які були висунуті при прийнятті зверхності католицької церкви. Вони зводились до того, щоб було збережено грецький обряд при богослужіннях, забезпечено право обирати власного єпископа, повноваження якого потім повинен був підтвердити папа римський. Попри те Ю. Целевич писав, що прийняття унії не могло відбутися одразу, оскільки відречення від православ'я значної частини духовенства і простих віруючих зайняло декілька років. Запровадження унії отримало неоднозначну оцінку в історіографії. З. Ашкиназе вважав, що унія була прийнята духовенством без відома і проти волі віруючих та не знайшла підтримку серед народу27. На противагу цьому твердженню, Е. Перфецький (1888 – 1947 рр.) професор історії Східної Європи у Братиславському університеті відзначав, що з прийняттям унії на Закарпатті, окрім зовнішнього протекторату, духовенство отримало би такі самі права і привілеї, які мало латинське духовенство28. В. Гаджега з цього приводу писав: “Унія стала джерелом звідки протікали нашому руському народу культура і духовна і политична, одповідно й матеріальна”29.
Остаточну канонізацію мукачівського єпископства Ю. Целевич відносить до часів правління Австрійської цісарівни Марії-Терезії, яка у звернені до папи Клима ХІІІ від 30 квітня 1766 року просила про узаконення діяльності єпископства, давши гарантії державної підтримки. Слід зауважити, що у кінці розвідки подано список усіх мукачівських владик.
Праця Ю. Целевича є маловідомою в українській історіографії, однак вона по праву належить до кращих наукових розробок другої половини ХІХ ст. У ній підняті проблеми, які ще не отримали повного розв`язання у сучасній історичній науці. Більшість думок і концепцій Ю. Целевича згодом знайшли своє підтвердження у працях з історії Закарпаття. Заслугою автора є те, що він показав свої погляди на історію Закарпаття висунув власні концепції на основі давніх матеріалів та нових документів.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок