Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати: Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича

Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,16 KB
Завантажень:
205
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича


Одну із важливих ділянок української історичної науки становить дослідження історії Закарпатської України (Угорської Руси). Вивчення її започатковане працею Й. Базиловича, написаною латинською мовою без критичного аналізу подій. У 1867 році опублікована розвідка Германа Бідермана про закарпатських українців, що містила багатий матеріал і відповідала вимогам тогочасної австрійсько-угорської політики, яка зводилася до спростування автохтонності українського населення Закарпаття.
Значний внесок у дослідження цієї проблеми зробив Юліан Целевич. На сьогодні ще не проведено комплексний аналіз наукового доробку Юліана Целевича, пов'язаного з історією Закарпаття. Певна спроба донести до громадськості спадщину Целевича зроблена у 1993 р., коли були видані матеріали конференції, присвяченої 150-річчю від дня народження Юліана Целевича1. Вони містили поверховий аналіз праць Ю. Целевича на основі розвідки Б. Барвінського2.
Як дослідник української історії Ю. Целевич прагнув висвітлити своє бачення історії Закарпаття і донести його до широкої громадскості. Результатом цього стала розвідка “Дещо за поселеннє угорської України Русинами и за унию церкви православноі угорських Русинів з Римом”. У ній автор розкриває події, пов’язані із заселенням території Закарпаття українцями, прийняттям християнства, впливом іноземного елементу, діяльністю православної церкви в Угорщині, запровадженням унії. Крім того, Ю. Целевич звертає увагу на етнонаціональні та міжрелігійні відносини.
При написанні розвідки Ю. Целевич використав багато опублікованих праць, зокрема дослідження Германа Бідермана “ Угорські Русини, їх територія, заняття і їх історія”, яку М. Грушевський назвав “першою науковою працею, хоч, на жаль, в історичній части дуже уривковою”, а Томашівський вважав її “ у своїм часі дуже солідну”3. Російський дослідник історіографії Закарпаття В. Францев охарактеризував цю роботу так: “Лучшим и единственным цільным изслідованіем, посвященным Угорской Руси, является книга Бидермана”4. Окрім того, Ю. Целевич послуговувся розвідкою Йозефа Фідлера, яка, на думку Б. Барвінського, “містить в прилогах 13 грамот і інших документів, дотикаючих церковної унії, винятих із “k.k. Hauserchivy” у Відні”5, робив посилання на працю Йосифа Шафарика “Слов'янські старожитності” (“Slavische Alterhumer”). Ю. Целевич користувався й іншими творами, свідженням чого є процитовані у творі документи (грамоти).
Основна заслуга молодого Юліана Целевича полягала у тому, що він зумів систематизувати історичні факти та подати їх у проблемному викладі, висунувши власні концепції. Із розглядуваних у розвідці проблем важливою була поява на Закарпатті “русинів” (один з історичних етнонімів українського народу поряд із такими, як руські, руси, русинці, русаки, роси, карпатороси, угророси та інші). Спочатку автор намагається показати відмінності між українцями Наддніпрянщини і Карпат. Він робить це на основі порівняння природних особливостей, які значною мірою вплинули на проживання людей. Особливу увагу Ю. Целевич звертає на взаємовідносини закарпатців із сусідніми народами. Він писав, що на відміну від Наддніпрянщини і Наддністрянщини, територія, на якій проживало населення за Карпатами, була “ареною диких орд Гуннів, Лонгобардів, Гепидів, Готів, Герулів, Обрів, Угрів, Моголів та Турків з одноі, а Німців и пізніще Австрияків з другоі сторони”6.
У дослідженні Ю. Целевич вступає фактично у дискусію з Бідерманом щодо часу появи українців на території Закарпаття. На його думку, у VІ столітті нашої ери, коли відбувалося переселення народів, українці зайняли тоді одночасно територію Галичини і Закарпаття. З українських племен тут поселилися білі хорвати, а вже звідти частина їх змушена була переселятися на Балкани у пошуках нових вільних територій. Ю. Целевич спростовував думку Бідермена, що українці поселилися разом з угорцями. Автор вказує, що згадка про “русинів” під час болгарського нашестя була відсутня у зв’язку з тим, що українці і болгари фактично злилися в одне ціле і не розмежовувалися.

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Історія Закарпаття у творчій спадщині Юліана Целевича

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок