Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Модернізаційні процеси в Південній Україні

Модернізаційні процеси в Південній Україні

Назва:
Модернізаційні процеси в Південній Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
42,67 KB
Завантажень:
390
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
УДК 94 (477.7)
Котляр Ю.В., Миколаївський навчально-науковий інститут Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова
Модернізаційні процеси в Південній Україні
Турченко Г.Ф. Південна Україна на зламі епох (1914-1922 рр.): Монографія. - Запоріжжя: Просвіта, 2005. - 324 с.В останній час однією із головних проблем, яка цікавить історичну громадськість стала тема модернізації в Україні. Тим більше, що гносеологічний потенціал поняття "модернізація" слід розглядати в якості синтезуючої концепції по відношенню до української історії. "Модернізація" дозволяє погасити суперечності між "загальним" та "окремим" в контексті історичного процесу. Користь застосування поняття "модернізація" полягає в тому, що воно не тільки не ігнорує наявність конкретних досліджень, але і вимагає їх використання для адекватного висвітлення перебігу історичних процесів.
Новим виміром "пострадянської модернізації" стало те, що Україна знов стоїть на роздоріжжі, вкотре в своїй історії, по якому модерні- заційному сценарію розвиватися: периферійному (щодо західного світу економіки) або по імперському. На кожному з цих шляхів Україну очікують свої втрати і свої надбання. Однак Україна має можливість робити вибір, а така ситуація рідко виникала в українській історії.
Важливим здобутком в дослідженні модерні- заційних процесів стала рецензована монографія Г.Ф.Турченко. Її особливість полягає в тому, що модернізаційні процеси розглядаються в контексті регіоналістики, що саме по собі вже є новаторством. Авторка відзначає, що процес інтеграції Півдня України в єдиному національно - територіальному комплексі України тривав багато десятиліть, причому кожен історичний період надавав йому специфічних рис. Надзвичайно інтенсифікувався цей процес у роки Української революції 1917-1922 рр. Саме на революційному періоді і сфокусована увага монографії. Революція зруйнувала багато нашарувань минулого, у тому числі ті штучні перепони, що розділяли різні регіони України. Власне, одним із найголовніших завдань революції було об'єднання історично розчленованих, розірваних кордонами і адміністративними межами етнічних українських земель, їхня інтеграція в єдиному національно-державному організмі і формування модерної української нації.
У ході революції Південь, як і інші регіони України, зазнав глибокої внутрішньої трансформації. Плином подій він був втягнутий у загальноукраїнський суспільно-політичний процес, внаслідок якого відбулося його зближення з рештою української території. Хоча в ході революції цей процес не здобув логічного завершення - суверенності України. Сутність і результати внутрішньої трансформації її регіонів, у тому числі південноукраїнського, дають підстави розглядати цей період як важливу складову формування модерної української нації, а значить - наближення до незалежності.
Важливо, що праця Г.Ф.Турченко є наступним кроком дослідження проблеми національно- територіальної інтеграції Півдня у складі України в контексті модернізаційних процесів, яка була започаткована монографією Турченко Ф.Г. і Турченко Г.Ф. "Південна Україна: модернізація, світова війна, революція (кінець ХІХ ст. - 1921 р.)". Так що можна сподіватися на наступні дослідження у цьому дуже важливому напрямі.
В умовах національного відродження України, розбудови її державності, утвердження міжнародного авторитету важливого значення набуває всебічне дослідження маловідомих сторінок історії українського народу, пов'язаних із періодом Української революції, що ми і бачимо на сторінках рецензованої книги.
Монографія складається з п'яти розділів, вступу, висновків, іменного та географічного покажчиків. Кожна з частин завершується примітками, що дає змогу швидко ознайомитися з використаною джерельно-історіографічною базою. Авторкою книги поставлено ряд важливих завдань, серед яких пріоритетними є:
Характеристика процесів, які віддзеркалюють інтеграцію Півдня в національно- територіальному комплексі України (ХІХ - поч. ХХ ст.)
З'ясування особливості становища Півдня України в добу Центральної Ради, Української Держави П.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 Реферат на тему: Модернізаційні процеси в Південній Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок