Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат на тему: Формування державності у східних слов‘ян.

Загрузка...

Формування державності у східних слов‘ян. / сторінка 3

Назва:
Формування державності у східних слов‘ян.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,44 KB
Завантажень:
310
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 

Відокремлення ремесла від сільського господарства, зарод-ження товарного виробництва у VIII—Х ст. сприяли активізації не тільки внутрішнього обміну, а й розширенню зовнішньої тор-гівлі, особливо жвавими були торговельні зв'язки з Великою Мо-равією, Болгарією, Хозарією, Візантією та іншими країнами. Роз-ширення торгівлі, з одного боку, — збагачувало слов'янську ро-доплемінну знать, посилювало диференціацію суспільства, з іншо-го, — надзвичайно гостро ставило питання про захист важливих торговельних шляхів та створення власної державності. До того ж торгівля сприяла державотворчому процесу, ніби "зшиваючи" в одне ціле строкаті клаптики земель слов'янських сусідських територіальних общин.
2. Племінні союзи та союзи союзів у східних слов'ян. Антська держава.
Своєрідним фундаментом перших протодержав у Східній Європі були великі союзи слов'янських пле-мен — дулібів, полян, волинян. Поступово з розкладом родопле-мінного ладу і появою класів у VIII—IX ст. набирає силу процес об'єднання окремих племен та їхніх союзів. Саме на цьому грунті і виникають державні утворення — племінні князівства та їхні федерації. За свідченням арабських авторів, уже в VIII—IX ст. існувало три осередки східнослов'янської державності: Куявія (земля полян з Києвом), Славія (Новгородська земля) і Артанія (Ростово-Суздальська, а можливо, Причорноморська і Приазовська Русь). Найбільшим було державне об'єднання, яке літопи-сець називає Руською землею (арабські автори асоціюють його з Куявією) з центром у Києві. Як вважають фахівці, саме воно і стало тим територіальним і політичним ядром, навколо якого і зросла Давньоруська держава. Показово, що існування ранньо-державного осередка у дніпровських слов'ян з єдиновладним пра-вителем на чолі підтверджується численними вітчизняними і за-рубіжними джерелами. Зокрема, французька урядова придворна хроніка "Бертинські аннали" повідомляє про послів "народу Рос", які у 839 p. прибули до імператора франків Людовика Благочес-тивого у Інгельгейм.
У V—VI ст. суспільний лад слов'ян перебував у стадії становлення, відбувався перехід від первісно-родового до класового сус-пільства. Це була доба військової демократії, суть якої полягала в тому, що реальна влада належала племінним зборам, а не кон-центрувалася у руках знаті (старійшин та князів). Проте з часом глибокі зміни в суспільному житті, що відбулися у VII—IX ст., підштовхнули процес державотворення. Становлення державності у східних слов'ян логічно випливало з їхнього суспільного роз-витку:
1. Еволюція родоплемінної організації, збільшення об'єдна-них територій, постійна воєнна активність зумовили необхідність переходу до нових методів і форм управління. Роль народних зборів поступово занепадає і на перший план у політичному житті дедалі впевненіше виходить князівська влада (спочатку виборна, а пізніше — спадкова).
2. Зростаюча зовнішньополітична активність перших осе-редків державності. Посилення соціально-політичної ролі кня-зівської влади сприяли виділенню дружини на чолі з князем у відособлену привілейовану корпорацію професійних воїнів, що стояла поза общиною і над нею. Будучи спочатку лише силовою опорою для князів і племінної аристократії, дружина з часом перетворилася на своєрідний самостійний орган пуб-лічної влади.
3. Прогресуюча соціальна диференціація суспільства зумови-ла появу постійних органів примусу.
Протягом усього І тис. матеріаль-на культура східних слов'ян зберігала спільні риси. Як правило, слов'янські поселення мали площу 1—2,5 га ї розташовувалися на південних схилах річок та інших водоймищ цілими групами недалеко одне від одного. Житлом для людей служили напівземлянки або землянки із плетеними чи зрубними стінами і вогнищем, а з V ст. — пічкою-кам'янкою. Кераміка була ліпною, інко-ли оздоблювалася врізними узорами. Тенденції до формування спільної матеріальної культури посилювалися спільністю діалек-тних говорів, створюючи сприятливий Грунт для консолідації слов'ян.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Формування державності у східних слов‘ян.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок