Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Сiчовий рух на Гуцульщинi

Сiчовий рух на Гуцульщинi

Назва:
Сiчовий рух на Гуцульщинi
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,27 KB
Завантажень:
177
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему:
Сiчовий рух на Гуцульщинi


Перший рiк XX ст. знаменитий для Прикарпаття тим, що 5 травня 1900 р. в селi Заваллi на Снятинщинi вiдомий український громадський дiяч, адвокат з Коломиї д-р Кирило Трильовський заснував першу "Сiч" - руханково-протипожежне товариство. Вже в самiй назвi чуємо відгомiн давнiх козацьких сiчей, що свiдчило про незабутнi традицiї нашої славної минувшини. Виникнення "Сiчей" в Галичинi - це початок славного лiтопису нацiонально-визвольних змагань.
Перша "Сiч" на Гуцульщинi виникла в селi Жаб'є. Її заснував той же Кирило Трильовський при допомозi великого подвижника вiдродження гуцульських традицiй Юри Соломiйчука-Юзенчука 1 сiчня 1904 року. З цього часу починається лiтопис органiзацiї i дiяльностi Гуцульських "Сiчей".
Пiсля Жаб'євської виникає друга з черги подiбна "Сiч" - в Печенiжинi. Органiзатором її став спiвучасник заснування "Сiчi" Кирила Трильовського, уродженець Печенiжина, громадський дiяч Iван Чупрей.
Вiдзнакою Гуцульських "Сiчей' була малинова стрiчка (за козацьким малиновим прапором), а на нiй жовтоою волiчкою вишитi назви тих гуцульських осель, в яких виникали такi сiчовi органiзацiї. Наприклад, в Печенiжинi на малинових стрiчках була вишита назва "Сiч в Печенiжинi". Прапором Печенiжинської "Сiчi" було малинового кольору iз синьо-жовтою стрiчкою полотнище на держаковi. Крiм хлопцiв-юнакiв в Печенiжинськiй "Сiчi" були й дiвчата. Збереглася листiвка дiвчат-сiчовичок з Печенiжина при руханкових вправах. Вони в традицiйному селянському одязi, вишитих сорочках, перев'язанi малиновими стрiчками. Збереглася подiбна фотографiя хлопцiв "Сiчi" Печенiжина. На нiй (з 1904 року) стоять хлопцi-сiчовики у виглядi дзвiницi (пiрамiди) в полотняних сорочках i штанях, з перев'язаними малиновими стрiчками. В центрi сидять засновник i голова Галицьких "Сiчей" Кирило Трильовський. Гуцул Юра Соломiйчук за прикладом Жаб'єго органiзовує "Сiчi" в iнших гуцульських оселях. Це за його iнiцiативою були органiзованi "Сiчi" в трьох Березовах - важливих центрах просвiтницького i нацiонально-визвольного руху. За станом на 1904 р. були органiзованi "Сiчi" в Вижньому, Нижньому Березовах. У Вижньому Березовi кошовим став Михайло Перцович, в Нижньому Березовi - Михайло Кузич, в Середньому Березовi - Василь Лойовський. В цих селах налiчувалося 300 сiчовикiв, а всього по Гуцульщинi на 1910 рiк їх вже було кiлька тисяч. Гуцульськi сiчовики створювали бiблiотеки при читальнях "Просвiти", передплачували українськi газети i журнали, органiзовували святочнi концерти, займалися спортивними iграми, органiзовували рiзнi гуртки, серед яких найбiльшою популярнiстю користувались аматорськi, що ставили українськi п'єси. Багато з них брали активну участь в хорах, музичних секцiях. В цих патрiотичних починаннях головну роль вiдiгравали на Гуцульщинi, як по всiй Галичинi, осередки Товариства "Просвiти" iз своїми читальнями.
Наприклад, у Печенiжинськiй "Сiчi", як i в iнших подiбних органiзацiях Гуцульщини, була сувора демократична дисциплiна. Сiчовики збиралися в читальнi "Просвiти", де проводили рахунки, вистави, курси навчання для неписьменних. Одного iз сiчовикiв посилали на навчання руханкових вправ до Народного дому в Коломиї. Сiчовики боролися iз пияцтвом.
Печенiжинська "Сiч", за станом на 1905 р., активно дiяла. Вона мала свою бiблiотеку, в якiй налiчувалося 500 книг з iсторiї України, культури i мистецтва. Книги читали не лише члени Товариства з Печенiжина, але й з сусiднiх сiл - Маркiвки, Слободи Рунгурської, Молодятина, Вижнього i Нижнього Березовiв. Сiчовики, як пожежники, гасили вогонь. Гуцульськi "Сiчi" хоч були за своїм статутом гiмнастично-пожежними товариствами, але пiд керiвництвом своїх старшин - кошових, осаулiв, своїми козацькими пiснями i звичаями вiдроджували серед гуцулiв давнi iсторичнi козацькi традицiї, органiзовували в читальнях "Просвiти" лекцiї з iсторiї України, закликали до освiти, господарського навчання, неписьменних вчили грамоти. Словом, Гуцульськi "Сiчi" багато зробили у нацiональному вiдродженнi краю, ставали авторитетними серед горян i особливо молодих легiнiв.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Сiчовий рух на Гуцульщинi

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок