Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Західноукраїнське село: етапи та методи колективізації 1944-1952 рр

Західноукраїнське село: етапи та методи колективізації 1944-1952 рр

Назва:
Західноукраїнське село: етапи та методи колективізації 1944-1952 рр
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,89 KB
Завантажень:
67
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Західноукраїнське село: етапи та методи колективізації 1944-1952 рр.


Упродовж тривалого часу радянська історіографія фальсифікувала процес колективізації села, зокрема західноукраїнського. За часів незалежності України вийшли публікації О. Ленартовича, Ю. Киричука, А. Русниченка, В. Когута та інших, у яких об’єктивно, але фрагментарно розглядається це питання1. Повного висвітлення вказана тема ще не отримала в українській історіографії, зокрема не розкрито етапи та методи колективізації західноукраїнського села у повоєнний період.
У 40-х – на початку 50-х років XX століття тоталітарний режим здійснював насильницьку колективізацію західноукраїнського села. Вона проводилася сталінськими методами, переважно за допомогою терору, штучного розпалювання соціально-майнової ненависті, а також провокацій та облудної демагогії. Умовно можна виділити три основнi етапи колективізації. Перший припадає на роки становлення радянської влади (1940 – І пол. 1941 рр.) та її відновлення (1944 – 1946 рр.), коли закладалися політичні передумови колективізації, виникали колгоспи. Другий – перехід до суцільної колективізації, початок масового відчуження селянина від власності, розгортання терору проти національно-визвольного руху, насамперед, депортаційно-переселенської політики (1947-1948 рр.). Третій – завершення суцільної колективізації, утвердження колгоспного ладу, перетворення селянина-господаря у новітнього кріпака, знищення соціально-економічної бази національно-визвольного руху (1949-1952 рр.).
Перші колгоспи у західноукраїнському селі організовувалися ще в 1940-1941 роках, а після війни відновлювалися. У 1944 році їх нараховувалося 38, зокрема у Тернопільській області – 35, Львівській – 1, Рівненській – 1, Чернівецькій – 12. У наступному році було створено 13 колгоспів у Волинській області, 1 – у Дрогобицькій, 5 – у Станіславській3. 1 січня 1946 р. у західному регіоні зафіксовано 107 колгоспів – невеличких господарств, що становили 0,24 відсотка селянських дворів4. Вони виникали здебільшого на базі колишніх фільварків, а членами їх ставали наймити і найбідніші селяни5.
Частина бiдняків через відсутність реманенту і тяглової сили не могли самостiйно вести власне господарство. Тому вони були готові об’єднатися у сильнішу структуру, яка б узяла на себе організаційно-виробничі турботи, відповідальність за результати господарювання та забезпечила прожитковий мінімум.
Однак більшість селян не підтримувала ідеї колгоспного ладу. Це пояснюється тим, що, по-перше, у західноукраїнському селі була вкорінена психологія власника6. Важко уявити, щоб селяни, які протягом багатьох віків мріяли про землю і виїжджали в пошуках кращого життя до США, Канади, Австралії, Аргентини, Бразилії, поспішали з нею розстатися і вступити до колгоспу. Вони прагнули одержати від нової влади землю у приватну власність і вільно на ній господарювати. По-друге, ще свіжими були спомини про колективізацію на Західній Україні у довоєнний період, коли вiдбувався масовий терор, депортація населення до Сибіру, Казахстану та в інші віддалені райони СРСР7. По-третє, у 1946-1947рр. Східну Україну охопив голод. З Наддніпрянщини у Галичину, де не було голоду, переміщалися люди у пошуках харчів. Кращих "агітаторів" проти колгоспного ладу годі було шукати8. По-четверте, загони УПА і підпілля ОУН чинили відчайдушний опір колгоспному ладу9.
Колективізація західноукраїнського села ускладнювалася і тим, що існувала велика роздрібненість у землекористуванні, зберігалося черезсмужжя. Зокрема, на Буковині 160 тис. господарств мали 1,5 млн. земельних наділів, які часто були віддалені від сіл на десятки кілометрів10. У селі Уніж Городенківського району Станіславської області на одне господарство припадало у середньому 12 клаптикових ділянок11. Подібна картина простежувалася в усьому регіонi. Ще однією особливістю західноукраїнського села була наявність великої кількості хутірських господарств.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Західноукраїнське село: етапи та методи колективізації 1944-1952 рр

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок