Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат безкоштовно: "УКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ" У ДІЯЛЬНОСТІ ТА ОЦІНКАХ П. Я. СТЕБНИЦЬКОГО (1905-1908)

Загрузка...

"УКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ" У ДІЯЛЬНОСТІ ТА ОЦІНКАХ П. Я. СТЕБНИЦЬКОГО (1905-1908) / сторінка 6

Назва:
"УКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ" У ДІЯЛЬНОСТІ ТА ОЦІНКАХ П. Я. СТЕБНИЦЬКОГО (1905-1908)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,60 KB
Завантажень:
374
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.4


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Я. Стебницький [38, с.63]. Товари - ство видавало й широко поширювало в народі науково-популярну літературу, книги для позашкільного освіти й інші видання, розраховані на підтримку в українському селянстві "вогника національної ідеї", спираючись у своїй роботі на найбільш енергійні елементи місцевої інтелігенції, священиків, селян [39, с.90]. За 1899 - 1908 рр. було видано 64 найменування книг тиражем 638733 екземплярів номінальною вартістю 41220 руб. Джерелами фінансування були прибутки від видань, членські внески та пожертви в розмірі 10000 крб. за 1899 - 1912 роки [40, с.68]. Найбільш масштабним проектом, у якому в складі редакційної колегії прийняв жваву участь і П.Я. Стебницький, було в 1906 р. повне видання "Кобзаря" за редакцією В.М. Доманицького накладом 10000 екземплярів, що швидко розійшлося. В 1907 р. з'явилося друге, стереотипне видання накладом 25000 екземплярів, в 1910 р. - третє, негайно арештоване цензурою (на щастя, головну частину тиражу вдалося врятувати, віддавши на конфіскацію тільки 50 екземплярів) [41, с.36- 46].
Сприяв "Товариству ім. Т.Г. Шевченко для допомоги нужденним уродженцям південної Росії, що навчалися у вищих навчальних закладах Петербурга". В 1907 р. на його кошти була заснована бібліотека українського студентського науково-просвітнього товариства при Петербурзькому університеті.
Політичні реформи в державі. Погляди П.Я. Стебницького на проблеми реформування Російської імперії найбільш виразно окреслені в статті "Краєві автономія Україні", опублікованої в часописі УСДРП "Вільна Україна" (1906. - №1-2) під псевдонімом "П. Смуток". Централістичний лад народився в Росії разом з абсолютизмом, стверджував автор; і "історія Росії є власне історія державного великоросійського централізму". Результатами його панування стали ствердження мілітаризму в зовнішньополітичній і внутрішній сферах державного життя, трансформація адміністративного централізму у взаєминах недержавними народами імперії в "грубий і рішучий" великодержавний націоналізм, торжество бюрократизму й адміністративного свавілля, культурно-економічний занепад, відсутність до прав окремої як одиниці малозначної порівняно грандіозними масштабами імперії, підпорядкування освіти й науки імперським інтересам, зниження культурного рівня низки регіонів внаслідок русифікації, поява шовінізму й національної ворожнечі. Втім, у цьому останньому явищі, підкреслював П.Я. Стебницький, "ядро великоросійське" було менш винне, ніж власне самі державні провідники політики централізму. Таким чином, яскраво змальовано образ Росії як імперії, препаровано суть "російського централізму". "Рідним дитям" режиму централізму на околицях став сепаратизм, дійсний або уявний.
З початком першої революції починається "період великої синтези", коли до участі в державній роботі "влада" притягає "суспільство", стверджував автор. Та, передбачав він, "якщо замість трьох старих китів російська держава заведе собі чотирьох молодих - у формі основних громадянських свобод, якщо навіть до них приєднається й п'ятий - народоправство, - то все ж не було б нічого дивного, якби вони залишилися плавати в старому, історичному океані централізму". Лише із реалізацією, поряд із принципом конституціоналізму, принципів децентралізації, свободи особистості, суспільства і нації, "зникне із російського життя хвороба централізму і почнеться існування дійсної Росії" [42, с.27-32].
Таким чином, П.Я. Стебницький пропагував програму УДРП, базовану на принципах конституціоналізму, федералізму, свободи національно-культурного розвитку. Але трохи згодом, коли схлинула хвиля революційної ейфорії, в вересні 1907 р., писав, що все ж таки на довгі роки програмою-мінімум українського руху буде: "Сільська національна школа та всесословне земство, - от ті ази, з котрих нам тепер треба починати буквар української політики. Тоді, літ через п'ятдесят, можна буде "в первый раз по возобновлении" вимовити і слівце "автономія"." [19, с.58].
Діалог без самоцензури, "внутрішній погляд" двох видатних діячів УДРП на стан речей та перспективи реалізації "українського проекту" знаходимо саме в епістолярній спадщині Є.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: "УКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ" У ДІЯЛЬНОСТІ ТА ОЦІНКАХ П. Я. СТЕБНИЦЬКОГО (1905-1908)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок