Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ КУЛЬТУРНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ: НАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ КУЛЬТУРНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ: НАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

Назва:
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ КУЛЬТУРНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ: НАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,11 KB
Завантажень:
482
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
УДК 94:[316.7:008](477)
О. В. Бондаренко
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ КУЛЬТУРНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ: НАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР
Суспільні реалії сучасної України обумовлені особливостями української економічної культури. яка характеризується специфічною системою цінностей, з їх проявами у національній ментальності, економічній свідомості, соціальній психології, функціонуванні соціально-економічного простору. Культурно- історичні формоутворення національної культури України безпосередньо або опосередковано знаходять проявлення та відображення у будь-яких сферах економічного життя. Особливістю української економічної ментальності є те, що вона історично й культурно розвивалась як наслідок найрізноманітніших, різнобічних за суттю та проявами, національних архетипів.
Ключові слова: національна ментальність, національна економічна ментальність, соціально-економічний простір, економічна свідомість, економічна активність людини, національний вимір культурного процесу, ментальні фактори.
Однією з особливостей сучасного етапу розвитку людства є зростання ролі культурної складової у процесах відтворення соціальної реальності в усіх їх сферах, зокрема, в економічній. Поряд із різноспрямованими процесами культурної гомо- та гетерогенізації вибудовується загальносвітова економічна система. На сьогодні у переважній більшості суспільств, включно із суспільствами, де відносно недавно існувала керована державою система, у тому числі й в Україні, усталилася ринкова модель організації економіки. Однак, відкритим залишається питання про те, якому типу економічної системи відповідають цінності економічної культури населення України та якою мірою останні можуть слугувати основою для формування задекларованої державою соціально орієнтованої ринкової економіки. Також представляє інтерес ступінь відповідності цінностей вітчизняної економічної культури ціннісним системам суспільств індустріального / постіндустріального типу, з огляду на зростання рівня відкритості українського суспільства за умов світових процесів глобалізації, інтеграції, економічної співпраці.
Останні дослідження й публікації, в яких започаткований аналіз озвученої вище проблеми, показують, що вітчизняні науковці, звертаючись до вивчення економічної культури, зосереджуються на найрізноманітніших її аспектах, а саме: відповідність вітчизняної економічної культури певному типу економічної системи (Є.Головаха, В.Пилипенко, Т.Єфременко, А.Ручка, Є.Суїменко, В.Поддубний та ін.), цінності економічної культури у контексті формування ринкового суспільства в Україні (С.Оксамитна, Є.Суїменко), теоретичні узагальнення емпіричних даних щодо тих чи інших проявів економічної свідомості сучасного українця (В.Пилипенко), тенденції розвитку економічної культури та її складових (Н.Боєнко), проблематика цінностей постіндустріального суспільства (Н.Апатова, В.Бакштановський, О.Бандура, Є.Суїменко) [1]. Питання, дотичні до основної проблематики формування та розвитку суспільної економічної культури, знайшли своє відображення у працях зарубіжних науковців П.Гуревича, Р.Ривкіної, Т.Заславської, Д.Белла, Д.Гелбрейта, Р.Інглегарта, Ч.Хенді, Е.Гідденса, П.Дракера, А.Етціоні й інших [2].
Ринкові перетворення в Україні на тлі демократизації політичного життя об'єктивно призводять до формування громадянського суспільства, як наслідок, спонукають складний та суперечливий процес відродження особистості. Цей процес невпинно впливає на соціально-економічну сферу суспільства, породжує нові проблеми становлення соціального суб'єкта ринкового типу, забезпечення ефективності системи господарювання у цілому. Спостерігаються нові риси економічної поведінки вітчизняного соціального суб'єкта, але водночас мають місце й тривожні тенденції відчуження чесної та продуктивної праці, пошуки більш легких шляхів зростання добробуту.
Економіка ринкового типу дійсно породжує принципово нові особливості соціально-економічних відносин, які відбиваються на економічній свідомості та поведінці людей, на їх ментальності. Різко трансформується економічне середовище, соціальні умови й мета соціально-економічної діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ КУЛЬТУРНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ: НАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок