Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Городельська, Люблінська та Берестельська унії

Загрузка...

Городельська, Люблінська та Берестельська унії

Назва:
Городельська, Люблінська та Берестельська унії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,69 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
на тему:
Городельська, Люблінська та Берестельська унії


Поширення влади корони польської на більшість українських земель. Люблінська унія 1569 р. У другій половині 50-х років XVI ст. відносини між Великим князівством Ли-товським і Російською державою значно загострилися і в 1558 р. переросли в Лівонську війну. Невдачі литовської армії в Прибалтиці й Білорусії та пожвавлення визвольних настроїв руського населення поставили Литву на межу воєнної катастрофи й державного існування. З іншого боку, польська шляхта настійливо добивалася ін-корпорації Литви, не припиняючи при цьому свого про-никнення на українські землі. З допомогою підкупів офі-ційних посадових осіб, шлюбів, успадкувань маєтків і офі-ційних наділів польська шляхта й магнати розширювали земельні володіння й займали щодалі більше посад на Підляшші, Волині й Поділлі. Відбувалося неконтрольоване вла-стями проникнення польського панства в глиб України. Не-минуче мало постати питання про офіційне затвердження шляхетських надбань. Всі скарги місцевих магнатів на по-рушення привілею Казимира 1447 p., яким заборонялося роздавати землі в Литовському князівстві іноземцям, зали-шалися без відповіді. Щодо приєднання українських земель та інкорпорації Литви до Польщі українська знать займала неоднозначну позицію. Дрібна й середня шляхта підтриму-вала цю ідею, сподіваючися таким чином обмежити дик-татуру магнатів і зрівнятися в правах з польською шляхтою, а магнати — ні, побоюючись втратити свої статки й вплив на вирішення державних справ. Литовські магнати виступали проти інкорпорації Литви, але були зацікавлені в унії з Польщею для боротьби проти Російської держави й зміц-нення власного становища в незалежній Литві.
У січні 1659 р. в Любліні почав роботу польсько-литов-ський сейм, який мав вирішити питання про унію двох держав. Великі литовські та руські магнати вирішили зірвати сейм, роз'їхалися по своїх латифундіях і почали ратувати за під-готовку до воєнних дій проти Польщі. Тим часом, спираючись на підтримку польської й волинської шляхти, поль-ський король Сигізмунд II Август у березні 1569 р. видав універсал про приєднання Підляшшя й Волині до Польсь-кого королівства. Місцева шляхта зрівнювалася у правах з польською. Посольство литовських і руських магнатів, по-спіхом відправлене на сейм, лише несміливо просило про скасування рішення короля й скликання нового сейму. У відповідь польський король і сейм оголосили посполите рушення й нахвалялися відібрати маєтки у тих панів, які не присягнуть на вірність короні польській. Прибулі на сейм брацлавські магнати на чолі з князем Романом Сангушком склали таку присягу. А потім разом з волинськими магнатами почали домагатися приєднання й Київщини, де багато з них мали великі володіння. 5 червня їхні наполя-гання були задоволені. Спеціальним актом було проголо-шено приєднання Київщини до польського королівства. Більшість українських земель опинилася під владою Польщі.
Після втрати України литовські магнати мусили розпро-щатися із сподіваннями на державну незалежність. 1 липня 1569 р. посли Великого князівства Литовського підписали акт про унію між Литвою і Польщею. За умовами унії обидві держави зливалися в єдину Річ Посполиту. Пе-редбачалося, що її очолюватимуть виборний король, спіль-ний сейм і сенат, а договори з іноземними державами укла-датимуться від імені Речі Посполитої. Пани обох держав діставали право на володіння маєтками на всій території Речі Посполитої. Митні кордони ліквідовувалися, запрова-джувалася єдина монетна система. За Литвою зберігалася лише обмежена автономія у вигляді власного права й суду, адміністрації, війська, фінансового скарбу й державної мови.
Об'єднання в одній державі військового й економічного потенціалу Польщі, України та Литви поставило Річ По-сполиту в один ряд з наймогутнішими країнами Європи, й вона почала здобувати перемогу за перемогою в Лівонській війні з Росією. Однак за умовами перемир'я з нею 1582 р. Україна нічого не одержувала: її чернігово-сіверські території продовжували залишатися у складі Росії.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Городельська, Люблінська та Берестельська унії

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок