Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Небезпека виникнення коаліції західно-європейських держав, спрямованої проти української держави —гетьманщини

Небезпека виникнення коаліції західно-європейських держав, спрямованої проти української держави —гетьманщини

Назва:
Небезпека виникнення коаліції західно-європейських держав, спрямованої проти української держави —гетьманщини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,70 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Небезпека виникнення коаліції західно-європейських держав, спрямованої проти української держави —гетьманщини
Хто, як не історики, знають, що на світі немає нічого вічного. Та це стосується тільки матеріального світу. У світі ж ідеальному накопичилась величезна кількість так званих "вічних істин". Окрім традиційних забобонів, до "вічних істин" можна віднести і також історичні стереотипи. І породжуються вони не тільки легендами, працями на замовлення, а й зусиллями солідних науковців. Одним з таких стереотипів є оцінка рішення Б. Хмельницького зняти облогу Замостя і не йти далі на Варшаву. Й досі вважається, що зняття облоги Замостя — це величезна помилка Б. Хмельницького. Вважається, що йому не вистачило рішучості, політичної мудрості і таке інше. Історики вже майже 350 років докоряють гетьманові Замостям, вважаючи, що вони краще б справились з цією проблемою і, захопивши Варшаву, вже в 1648 р. мали б незалежну українську державу.
Дійсно, після перемог під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями, Львовом Річ Посполита зазнала величезного потрясіння. Проте її військово-економічний потенціал не був зруйнований, він набагато переважав можливості Гетьманщини і війська Б.Хмельницького. Нині просто важко уявити, з якою силою зіткнулось козацьке військо у 1648 р. А вона, на думку військового історика генерал-хорунжого Генштабу Армії УНР Миколи Капустянського, була такою:
1. Річ Посполита Польська в середині XVII ст. була в апогеї своєї політико-стратегічної могутності як одна з найсильніших держав Європи. Вона володіла просторами від Балтійського до Чорного моря: їй належали вся Литва, Білорусь, майже всі українські землі, за винятком Закарпаття, і навіть московська Смоленщина. За сучасними поняттями, Польща створювала із цих 4-х народів імперію з її напіввасалами (Східна Прусія, Лівонія, Бранденбург), прагнучи, здобувши "шапку Мономаха", стати гегемоном на Сході Європи.
2. Польщу підтримували католицькі держави Європи, зокрема пала римський з його могутнім єзуїтським орденом.
3. Крім того, Польщу поважали і боялись її сусіди (Москва, Швеція, Молдавія, Семигород, Туреччина і Кримське ханство).
4. Вона володіла великим воєнним потенціалом. При необхідності Річ Посполита могла мобілізувати та розгорнути 150 тис. добре озброєних вояків. В Європі не було подібного їй воєнного потенціалу. Наприклад, Франція тримала в мирний час 24-30 тис, на війні розгортала 50-60 тис. Швеція і того менше. До того ж, великі економічні й фінансові засоби давали можливість полякам найняти для бойових потреб десятки тисяч загартованих в 30-літній війні німецьких найманців із зброєю та спорядженням. Польщу відстоювала сучасно озброєна литовська армія.
5. Польська войовнича шляхта та командний склад були носіями бойових переможних традицій також і над козаками, надто в 1637— 1638 рр.
6. Взагалі ж Польща могла боротись і проти коаліції держав, що вона довела 1654-57 pp.
Ці дані підтверджуються безліччю інших джерел, та на них чомусь не звертають уваги хулителі гетьмана. На відміну від деяких сучасних романтиків, гетьман був жорстким реалістом і чудово розумів, що, захопивши Варшаву, він може втратити все своє військо.
Б. Хмельницького не став приступом брати Львів. Він скромно задовольнився викупом. Дехто з вчених пояснює це тим, що Б. Хмельницький не хотів руйнувати таке чудове місто. Насправді ж, причина була зовсім в іншому, тим більше, що сентиментальним гетьман не був. Насправді ж, він боявся, що козаки і посполиті з повстанських загонів, пограбувавши Львів, переобтяжившись здобиччю, втратять боєздатність. Грабунок — на ті часи звичайна військова традиція, якої не міг зламати навіть гетьман. Здеморалізоване військо не змогло б вести активних бойових дій.
Що стосується Варшави, то там можливість викупу відпадала цілковито: військо мало шалене бажання помститися за всі кривди українського народу. Схема у подібному випадку була типовою: облога, штурм, різня, грабунок... Проте у відриві від запілля, від баз, від резервів, у ворожому оточенні козацьке військо було приречене на загибель.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Небезпека виникнення коаліції західно-європейських держав, спрямованої проти української держави —гетьманщини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок