Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ДО 80-ї РІЧНИЦІ СКЛИКАННЯ ІІ-го ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ПРАВОСЛАВНОГО ЦЕРКОВНОГО СОБОРУ УАПЦ 17-30 ЖОВТНЯ 1927 р.

ДО 80-ї РІЧНИЦІ СКЛИКАННЯ ІІ-го ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ПРАВОСЛАВНОГО ЦЕРКОВНОГО СОБОРУ УАПЦ 17-30 ЖОВТНЯ 1927 р.

Назва:
ДО 80-ї РІЧНИЦІ СКЛИКАННЯ ІІ-го ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ПРАВОСЛАВНОГО ЦЕРКОВНОГО СОБОРУ УАПЦ 17-30 ЖОВТНЯ 1927 р.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,13 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
І. М. Преловська
ДО 80-ї РІЧНИЦІ СКЛИКАННЯ ІІ-го ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ПРАВОСЛАВНОГО ЦЕРКОВНОГО СОБОРУ УАПЦ 17-30 ЖОВТНЯ 1927 р.
У 2007 р. виповнюється 80 років з дня скликання ІІ Всеукраїнського Православного Церковного Собору УАПЦ і тому є потреба звернутись до вивчення обставин його скликання та ходу подій. У справі пошуку, наукового дослідження і публікації документальних джерел з історії УАПЦ залишається поки що багато недосліджених питань, тому публікація документів і матеріалів ІІ Собору УАПЦ, яка планується Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, повинна сприяти реконструкції подій другої половини 1920-х рр., які пов'язані з діяльністю УАПЦ, змінами у державній політиці щодо церкви напередодні "Великого перелому" 1929 р., з'ясування обставин усунення від керівництва митрополита Василя Липківського [1, с.275].
Джерела з історії УАПЦ 1921-1930 рр. у радянську добу були виключені з наукового обігу і тільки після початку боротьби за реабілітацію цієї церкви в Україні наприкінці 1980-х рр. з'явилися публікації з цієї теми. Справа була не тільки у намаганні розшукати відомості щодо тих установ, організацій та осіб, які в радянський час були визначені як "ворожі радянській владі", а отже "непотрібні" і "шкідливі" для дослідження. Потребу у вивченні документів з історії УАПЦ стимулювали події, які були пов'язані з "третім відродженням" автокефального руху і створенням Київського патріархату під час Всеукраїнського Собору УАПЦ 5-6 червня 1990 р.
На початку 1990-х рр., до початку вивчення матеріалів в українських архівах, опубліковані в діаспорі джерела вперше за багато років було привезено в Україну. Документи й матеріали УАПЦ [2;
3; 4], спогади її діячів [5; 6], праці й листи митрополита УАПЦ Василя Липківського [7; 8; 9] та багато публікацій, які були надруковані в Західній Європі, Канаді, США, Австралії - там, де утворилися громади УАПЦ після знищення цієї церкви в Україні.
Багато зусиль щодо цього доклало організоване після ІІ Світової війни в США Українське Православне Братство ім. Митрополита Василя Липківського, яке очолював Валентин Кохно - син одного з делегатів ІІ Собору УАПЦ 1927 р. о. Микити Кохна. Але матеріали ІІ Собору УАПЦ 1927 р., який відбувся в соборі святої Софії Київської, досі не були опубліковані. Можливо, цьому перешкоджало упереджене ставлення до цього Собору, викликане тиском з боку радянської влади, яка ще в 1926 р. поставила спеціальною умовою дозволу на проведення Собору усунення о. митрополита Василя Липківського від церковного служіння і розгорнула ідеологічну кампанію в пресі з метою дискредитації як самого митрополита, так і всієї УАПЦ.
З документів ІІ Собору 1927 р. опубліковано тільки незначну частину в збірнику українського християнського самвидаву "Мартирологія Українських Церков" [3, с.137-150], де видрукувані матеріали, які зібрав прот. Митрофан Явдась [4], витяги з "Історії Української Православної Церкви" митрополита УАПЦ Василя Липківського [8]. Аналітичний огляд діяльності Собору вже почасти було здійснено Іваном Власовським [2, с.198-207], істориком Арсеном Зінченком [1, с.268-279] та автором публікації [10; 11; 12].
Справа скликання і проведення ІІ Собору УАПЦ стосувалася не тільки вірних. Влітку 1927 р. тривала напружена робота не тільки серед церковних громад і осередків, а й у карних органах влади. 5 серпня 1927 р. ВПЦР письмово зверталася до НКВС УСРР з проханням надати дозвіл скликати Собор, повідомляючи про те, що Предсоборна Нарада 26-30 липня 1927 р. розробила проект програми, визначила доповідачів й обрала Предсоборну Комісію. Як підтвердження того факту, що новообраний склад ВПЦР вже був готовий виконувати всі "рекомендації" влади, зокрема підвідділу культів Адмінвідділу Київського Окрвиконкому, є віднайдені 2 дозволи на проведення Передсоборної наради. Очевидно, хтось з членів Президії ВПЦР регулярно навідувався до відділу культів, де надавалися дозволи або заборони.
Щодо тих, хто опікувався справами УАПЦ з боку карних органів, є потреба здійснити окреме джерелознавче дослідження, оскільки в питанні вивчення репресій завжди існують дві сторони: та, що постраждала, і та, що спричинила в свій час тортури і смерть репресованих [13,с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ДО 80-ї РІЧНИЦІ СКЛИКАННЯ ІІ-го ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ПРАВОСЛАВНОГО ЦЕРКОВНОГО СОБОРУ УАПЦ 17-30 ЖОВТНЯ 1927 р.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок