Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Доброчинність як вияв національної солідарності у роки другої світової війни

Загрузка...

Доброчинність як вияв національної солідарності у роки другої світової війни

Назва:
Доброчинність як вияв національної солідарності у роки другої світової війни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,78 KB
Завантажень:
503
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Доброчинність як вияв національної солідарності у роки другої світової війни


З прадавніх часів українська побутова традиція відзначалася різними формами взаємодопомоги та співпраці. Одна з них “толока”, тобто добровільна участь сусідів у будівельних та інших господарських роботах в односельців, зберігається у деяких українських селах і донині. Такі звичні колись і поодинокі тепер форми взаємної підтримки людей перейшли у площину “масштабних акцій”, ініційованих різними фондами. Здебільшого ці заходи орієнтовані на формування відповідного іміджу або політичного реноме певних осіб і насправді камуфлюють рекламну кампанію. Чистий дух співчуття і взаємовиручки, що становить основу благодійності, з масового явища перетворився на індивідуальне, причому притаманне представникам незаможних верств населення. Цей факт лише на перший погляд здається парадоксальним, адже у сучасних розвинених країнах саме заможні категорії суспільства є основними учасниками доброчинного руху.
Радянська доба, позначена “зрівнялівкою” та більшовицькою матрицею, з якої ліпилися всі форми соціальної солідарності, період “первісного накопичення капіталу”, який триває дотепер, з його відразливою дволикою фізіономією всепоглинаючого молоха й доброзичливого, щедрого джентльмена водночас, вихолостили в українському суспільстві цей іманентний йому елемент громадського співжиття. Та у вітчизняній історії було чимало прикладів того, як в екстремальних, найбільш несприятливих умовах, люди, які не мали особливих статків, ділилися останнім шматком хліба з нужденними.
Принципова важливість цього питання вбачається у тому, що не лише деякі зарубіжні й вітчизняні науковці обстоюють тезу про відсутність в українців здатності до самоорганізації, узгоджених дій індивідів у ім’я спільної мети, а, отже, спроможності самостійно збудувати власну державу.
Насправді українці володіли цими якостями так само, як і всі інші народи Центральної, Південної та Східної Європи, хоча спосіб їх реалізації залежав від специфічних рис історичного розвитку України, позначеного тривалими періодами бездержавності та зовнішньої експансії. Спробуємо спроектувати візію на це питання через призму доброчинства у період Другої світової війни.
Маючи статус національної меншини, населення західноукраїнського регіону постійно відчувало соціально-економічний, етно-конфесійний тиск і в умовах конкуренції змушене було вживати контрзаходів, які набували форм кооперації та консолідації на національній основі. У міжвоєнний період цей рух проходив під гаслом: “Свій до свого, кожен по своє”. Традиційно побожні мешканці краю органічно сприймали необхідність допомагати один одному у скрутний час, оскільки це логічно випливало з християнських постулатів.
Ще Іоанн Хреститель на питання перших християн, що їм робити, відповідав: “У кого дві одежі, той віддай не імущому, і в кого є їжа, роби те саме” [Лука; 3. 4,11]. А відомий російський мислитель С.Л.Франк писав, що “чим більш конкретна моральна діяльність людини, чим більше вона рахується з конкретними потребами живих людей і зосереджена на нинішньому дні, чим більше, коротше кажучи, вона просякнута не відстороненими принципами, а живим почуттям любовної допомоги людям, тим ближча до підпорядкування своєї зовнішньої діяльності духовному завданню свого життя” Франк С.Л. Духовные основы общества. – М., 1992. – С.214-215..
Екзистенційні умови війни поставили кожну людину перед необхідністю свідомого вибору позиції, від якої залежала її доля. Зіткнення двох тоталітарних режимів, наявність таких воюючих сторін, як Українська Повстанська Армія, Армія Крайова, різноманітних збройних формувань створило у західноукраїнському регіоні надзвичайно напружену ситуацію і не залишило індиферентним жодного його мешканця.
Випробування, які випали на долю народу України у цей час, важко виміряти за будь-якою шкалою. Трагізм ситуації посилювала та обставина, що український народ був фактично розколотий на кілька частин, а український політикум національної орієнтації так і не зміг подолати різницю у поглядах на шляхи відродження суверенної державності.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Доброчинність як вияв національної солідарності у роки другої світової війни

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок