Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Особливості поетичної творчості Григора Лужницького

Особливості поетичної творчості Григора Лужницького

Назва:
Особливості поетичної творчості Григора Лужницького
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,12 KB
Завантажень:
57
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Особливості поетичної творчості Григора Лужницького


Літературна група християнського спрямування “Лоґос” виникла у Львові наприкінці 1922 року. В той час у багатьох країнах уже діяли подібні організації (приміром, у Відні існувало товариство “Logos”). Журнал “Поступ”, пишучи про львівське художнє об’єднання, припускав, що “може воно на взір віденського піднялося, би перевести в життя піддану думку, бо серед хмар і тьми, що з усюди валом надтягають на нашу землю, конечно треба світла…, котрого ніщо не переможе”1. “Лоґосівці” та часопис, навколо якого вони об’єдналися, творили свій літературний текст, що вписувався у західноукраїнське мистецьке русло – збереження національної та культурної ідентичності.
Письменники, які входили до літературного угруповання, відводили релігії консолідуючу роль. Новостворена група “проголосила своїми програмними положеннями принципи християнської моралі як протидію атеїзмові”2, – зауважує Микола Ільницький. “Лоґосівці” поставили перед собою завдання формувати світогляд українця-християнина, полемізувати з ідеологічними супротивниками, організовувати власні видавництва, друкувати і розповсюджувати релігійну літературу, брати участь у християнському русі, вивести українців із духовної ізоляції.
Зв’язок між творчістю письменників католицького напрямку і релігією є незаперечним. Тогочасна ідеологія не розглядала релігійність як один із принципів художнього мислення письменників, тому діяльність “лоґосівців” замовчувалася. Проте, опираючись на дослідження етнопсихологів, науковці доходять висновку, що християнський світогляд може бути основою образної системи письменників3.
Члени “Лоґосу” не тлумачили католицизм як окремішнє політико-конфесійне явище. Вони йшли за етимологією слова “католицький”, яке означало вселенський, такий, що відповідає загальній істині вчення про Ісуса Христа, канонам і догмам монотеїстичної релігії.
Наймолодшим і найбільш всестороннім письменником серед “лоґосівців” Теофіл Коструба називає Григора Лужницького (Меріяма), який виявив себе неординарним поетом, прозаїком, драматургом, публіцистом, театрознавцем, істориком церкви, перекладачем4. Письменник належав до патріотично налаштованої еліти, був причетним до розвитку багатьох літературних, театральних осередків у Галичині. Ще навчаючись у гімназії, Григор Лужницький став засновником Марійської дружини та співредактором-кореспондентом студентського журналу “Поступ”. У 1921 році він ініціював створення товариства католицьких письменників “Лоґос”.
Початком творчої діяльності Григора Лужницького стала поезія. До неї він ставився з великою відповідальністю. Свідченням цього є думки, висловлені ним у статті “Епілепсія умів на маргінесі футуристичної поезії”. Автор писав, що “настрій, який охоплює душу людську, при першому зіткненню з твором мистецтва, це внутрішнє богослуженнє – іnnere Gottesdienst, як казали німецькі романтики”, або релігійна сторона мистецтва, а кожний твір мистецтва “має якийсь таємничий наказ”, “післанництво до душ”, завдяки цьому в людини виробляється тонкий смак, вона “прилагоджується до приходу самого Бога”, а в результаті цього виробляються “божественні інстинкти”5. Та оскільки мистецтво ще не заспокоїло духовної істоти людини, процес пошуків є оправданим. Поезія згідно з поглядами Григора Лужницького повинна містити послання до душі. Відтак поетична спадщина письменника стала першою спробою реалізації ідей постійних божественних пошуків.
Поетичний доробок Григора Лужницького невеликий: збірка віршів “Вечірні смутки”, близько двадцяти поезій, що були надруковані у різних журналах протягом 1920-1930 років (найбільше публікацій містив часопис “Поступ”, деякі твори передруковані у журналі “Терем” за 1984 рік), пісні, які письменник увів у свої музичні комедії, та недрукована лірика і поеми, що зберігаються в архіві автора.
Олег Купчинський стверджує, що для кращого пізнання поезії Григора Лужницького потрібно ознайомитися з його естетичними поглядами та мистецько-філософським світоглядом, а на поетичну творчість письменника “значний вплив мали “молодомузівці” та Микола Євшан6.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Особливості поетичної творчості Григора Лужницького

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок