Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Держава і право Руси – України (до середини ХІV ст.)

Загрузка...

Держава і право Руси – України (до середини ХІV ст.)

Назва:
Держава і право Руси – України (до середини ХІV ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,64 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
на тему
“Держава і право Руси – України” (до середини ХІV ст.)


ЗМІСТ
Слов'янські суспільно-політичні утворення………………………….
Суспільний лад слов'ян………………………………………………...


Виникнення і розвиток державності у східних слов'ян……………...
Виникнення держави Русь……………………………………………..
Державний устрій Руси-України…………………………………….


Державний устрій удільних князівств………………………………...
Суспільний лад Руси-України……………………………………….


СЛОВ'ЯНСЬКІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ УТВОРЕННЯ
Хоч Скіфія наприкінці II — початку III ст. н. е. перестала існувати як велике об'єднання племен, її назва щодо тери-торії Північного Причорномор'я ще довго зберігалася. Разом з тим римські й візантійські географи, історики та політичні діячі дедалі пильніше придивлялися до народів, які населяли землі сучасної України. Усі вони — венеди, склавіни, анти, волиняни, дуліби, поляни, роксолани та інші племінні утво-рення — згодом дістали спільну назву — слов'яни.


СУСПІЛЬНИЙ ЛАД СЛОВ'ЯН
Питання про прабатьківщину слов'ян ще остаточно не розв'язане. Як свідчать археологічні та інші дані, слов'яни уп-родовж першої половини І тис. н. е. населяли територію від Верхнього Придніпров'я та верхів'їв Сейму на північному сході до Дніпра і верхів'їв Пруту на південному заході й до верхів'їв Вісли на заході. В той час слов'яни, як і скіфи, пере-бували на останньому етапі первіснообщинного ладу, точніше на етапі його розкладу (І—VIII ст.).
Період первісно-общинних відносин у слов'ян, як бачимо, затягнувся. Насамперед це пояснюється тим, що серед них на-було великого поширення підсічне землеробство, яке вимага-ло спільних зусиль значної кількості людей.
Однак з поступовим переходом до рального землеробства розпочалася індивідуалізація виробництва, зростала продук-тивність праці, і тепер уже зі складу великих патріархальних сімей дедалі частіше виділялися малі сім'ї. Цей процес залежав від місцевих умов, тому відбувався нерівномірно.
У першій половині І тис. н. е. на зміну первісній великій родовій патріархальній общині приходить сусідська (ще кров-носпоріднена з нею) сільська територіальна община. Тож попе-редні родові зв'язки поступаються місцем новим — терито-ріальним.
Але це не означає, що кровноспоріднена система зовсім віджила. Старі й новоутворені роди продовжували спільно господарювати упродовж багатьох століть.
Типовими східнослов'янськими поселеннями середину І тисячоліття були неукріплені села. Сільські общини, як правило, розселялися на чималих територіях. Якраз такий висновок випливає з повідомлення Прокопія Кесарійського про те, і що анти (слов'яни) жили «в жалюгідних хатинах, розташо-ваних на значній відстані одна від одної».
Залежно від типу поселень деякі сільські общини VI—VIII ст. зводили й городища (гради) — укріплення, де тутеш-ня людність ховалася від нападників.
Хоч організація слов'янських общин залишалася родопле-мінною, в них відбувалося станове (майнове) розшарування. Описуючи суспільний лад антів (слов'ян), візантійські автори VI — початку VII ст. констатували не лише наявність у них ра-бів, а й работоргівлю. Рабовласництво в антів безперечно існу-вало у IV ст. н. е., коли цар (рекс) Бож очолював боротьбу про-ти готів. Як оповідає Прокопій Кесарійський, анти під час одного з набігів у Фракію багатьох римлян пограбували й обернули на рабів.
Спочатку рабів було небагато. Основними виробниками залишалися селяни. Але їхні господарства поступалися тим, де застосовувалася рабська праця. В сім'ях, що мали рабів, влас-ність зростала. Очевидно, в них примножувалась і земельна власність.
Наслідками розвитку станових відносин у східних слов'ян VII—VIII ст. були виокремлення ремесла й утворення міст (градів). У найдавніших градах, що зводились для захисту від нападників, жили й ремісники, які виготовляли знаряддя праці та зброю. Ремесло виникло на основі індивідуального виробництва, властивого сільським общинам. Нова система землеробства вимагала подальшого вдосконалення рального реманенту.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Держава і право Руси – України (до середини ХІV ст.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок