Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ДІЯЛЬНІСТЬ РОСІЙСЬКИХ АНАРХІСТІВ-ЕМІГРАНТІВ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1911-1914 РР.)

ДІЯЛЬНІСТЬ РОСІЙСЬКИХ АНАРХІСТІВ-ЕМІГРАНТІВ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1911-1914 РР.)

Назва:
ДІЯЛЬНІСТЬ РОСІЙСЬКИХ АНАРХІСТІВ-ЕМІГРАНТІВ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1911-1914 РР.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,27 KB
Завантажень:
407
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
В.М. Мороко
ДІЯЛЬНІСТЬ РОСІЙСЬКИХ АНАРХІСТІВ-ЕМІГРАНТІВ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1911-1914 РР.)
Протягом перших десяти років ХХ століття анархісти "вписалися" у палітру суспільно-політичних сил, що протидіяли самодержавству, знайшли у революційному русі власну нішу. У значній мірі цього вони досягли, спираючись на закордонну операційну базу. Діяльність анархістів-емігрантів того часу розглядалася нами в попередніх публікаціях [1; 2].
Роль закордонної операційної бази була для анархістів визначальною і на початку наступного десятиліття. В умовах, коли рух в імперії практично завмер, саме закордонні організації зупинили процес розпаду біля межі, перейшовши яку ця течія визвольного руху швидше за все б не відновилася. Тому цей період в історії еміграції анархістів відіграє вкрай важливу роль. Дослідження його дає ключ до розуміння генези анархізму в започатковану Першою світовою війною добу бурхливих потрясінь.
Між тим, цей відрізок закордонної діяльності російських анархістів майже не вивчався. Очевидно, дослідників заколисував здавалось б очевидний факт помітного згортання роботи в еміграції. Однак візьмемо на себе сміливість стверджувати, що у даному разі маємо справу з випадком, коли визначальними були не кількісні показники. В закордонних організаціях відбувалися важливі для розуміння подальших подій процеси. Вони й стали предметом нашого аналізу.
У перші два роки розглядуваного періоду анархістська еміграція дійсно переживала певну кризу. Згадуючи недавнє минуле, Г. Гогеліа у 1913 р. вбачав витоки кризи у російських подіях. Він писав: "Якщо був період бездіяльності, особливо у 1911 і 1912 рр., то це пояснюється не зневірою, не розчаруванням, а тим, що рух якось відразу обірвався на місцях, там у Росії, що відповідним чином відгукнулось і на нашій закордонній діяльності" [3.-№7.-1913.-20 липня].
Однак зауважимо, що криза в еміграції була все ж відносною. Повністю закордонне життя не завмерло [2]. В Європі припинили існування періодичні видання, навколо яких групувалися члени анархістських груп. Але з'являлися нові. Першою ластівкою видавничого ренесансу став у 1911 р. щомісячник, у подальшому тижневик "Голос труда", який започаткувала російська робітнича група Нью-Йорка. Хоча офіційно видання проголосили безпартійним, але де-факто часопис став рупором анархізму. Серед його авторів знаходимо такі відомі прізвища як М. Гольдсміт, Г. Гогеліа, А. Карелін, В. Забрежнев.
"Голос труда" інформував про життя російських робітників-емігрантів у США, пропагував "робітничий" соціалізм, який протиставлявся нібито насаджуваному вихідцями з інтелігенції та буржуазії соціалізму "панському". Речниками робітничого соціалізму видавці вважали анархістів-комуністів та синдикалістів і есерів-максималістів. Зокрема, у статті А. Крамського "Що таке анархізм? Соціалізм чи ні?" пропонувався висновок: анархізм - одна з течій робітничого соціалізму, а соціалізм соціал-демократів - це одна з форм панського або інтелігентського соціалізму [4.-№5.-1911.-Липень].
У кожному номері вміщувались одна-дві статті, спрямовані проти панського соціалізму. Проводилася думка - соціалізм панський, соціалізм партій "готує на шию народу новий зашморг", робітникам затуманюють голову розмовами про передчасність вилучення всіх засобів виробництва та передачі їх у суспільне надбання, і навіть ті із соціал- демократів, що виступають за політичну революцію, за збройне повстання добиваються лише зміцнення своїх позицій у сучасному капіталістичному суспільстві [4.-№4.-1911.- Червень; №6.-1911.-Серпень].
У 1912 р. відновилась видавнича діяльність анархістів у Західній Європі. У липні вийшов з друку перший номер газети "Рабочий Мир". Формально видавцем стала цюріхська група анархістів-комуністів з однойменною назвою. Але серед постійних авторів, котрі формували обличчя видання, бачимо прізвища анархістів, авторитет яких був загальновизнаним у цілому в середовищі всіх учасників цього руху. Це І. Гроссман (Рощин), О. Голберг (О. Ге), Г. Гогеліа, Е. Артем'єв.
Перший номер відкривала установча стаття І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ДІЯЛЬНІСТЬ РОСІЙСЬКИХ АНАРХІСТІВ-ЕМІГРАНТІВ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1911-1914 РР.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок